Ознака: жртва
Балкан 29.12.20 | 14:53

12-годишно девојче прва жртва на земјотресот, засега 20-тина повредени

Првата жртва на силниот земјотрес кој во 12:20 часот ја потресе Хрватска е 12-годишно девојче, врз кое паднало градежен шут. Веста за Н1 ја потврдил градоначалникот на Петриња,...

Црна хроника 02.10.20 | 20:22

Уапсени тројца млади разбојници, жртвата ги препознала

Полициски службеници од Единицата за внатрешни работи Гази Баба при СВР Скопје ги приведоа А.Ц. (20) и К.Ј. (19) од скопско и Е.Л. (20) од велешко поради основано сомнение дека...

Црна хроника 19.07.20 | 13:13

Во сообраќајна несреќа во тетовско жена на 44 години го загуби животот

Во сообраќајна несреќа синоќа околу 23 часот на патот Тетово-месност Бањиче, животот го загуби 44-годишна жена од Тетово, а повредени се уште три лица.  Сообраќајката се...

Црна хроника 19.07.20 | 12:51

Изгоре човек во пожар во објект на лозје во Неготино

Пожарот, кој денеска избувнал во објект на лозје во Неготино, однесе една жртва. Информацијата за пожарот за МИА ја потврди Верољуб Додевски, портпарол на СВР Велес....

Здравје 05.05.20 | 13:49

Нови осум позитивни случаи на ковид-19 и една жртва

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 21 оздравен пациент во: Скопје-8, Куманово-6, Штип-1, Прилеп-2, Тетово-1, Велес-1,...

Балкан 26.03.20 | 10:49

Шеста жртва од коронавирус во Албанија

Во Албанија регистрирана е шестата жртва од коронавирус. Според Министертвото за здравство и социјална заштита станува збор за 71-годишна жена од Тирана,која боледувала...

Вести 25.03.20 | 16:09

Почина пациентката од Дебар, таа е трета жртва од коронавирус во Македонија

Почина жената заболена од коронавирус која на 7 март годинава од Дебар беше пренесена на Инфективната клиника во Скопје, изјави министерот за здравство Венко Филипче....

Балкан 23.03.20 | 10:36

Во Албанија четврта жртва од коронавирус

Во Албанија се зголемува бројот на починати лица од „Ковид 19“. Утрово регистрирана е четвртата жртва, маж на 43-годишна возраст,кој бил хоспитализиран во Инфективната...

Балкан 22.03.20 | 11:21

Втора жртва на коронавирусот во Србија

Старица на 92-годишна возраст ја загуби битката за живот во Србија, како последица од коронавирусот. Таа била на болничко лекување, а нејзината смрт ја потврдил и министерот...

Свет 21.03.20 | 13:04

Прва жртва од коронавирусот во Израел

88-годишен пациент заразен со коронавирус починал синоќа во болницата во Ерусалим, што е прва жртва на глобална пандемија во Израел, кад ебројката на заразени достигна...

Балкан 20.03.20 | 19:04

Денеска ни е најтежок ден, изгубивме човечки живот: Брнабиќ објави за прва жртва од коронавирусот

Пред неколку часа почина првиот маж од коронавирусот во Кикинда, Србија, кој имал 59 години, соопштено е на конференција во српската влада. Тоа го соопштила премиерката...

Балкан 19.03.20 | 11:27

Ова е првиот човек на Балканот кој почина од коронавирусот: Бил познат на многумина

Првата жртва на коронавирусот во Хрватска е истарскиот угостител Антон Керњус, кого сите го викале Нино. Од 1994 година со сопругата Алма го водел ресторанот Астареа во...

Балкан 19.03.20 | 10:54

Трета жртва од коронавирус во Бугарија, заразени 94 лица

Една 80-годишна жена почина во Бугарија поради последици од новиот коронавирус, со што бројот на смртни случаи се искачи на три. Починатата жена била хоспитализирана...

Свет 13.03.20 | 23:53

Прв смртен случај од коронавирус во Луксембург

Првиот смртен случај од новиот коронавирус е регистриран денеска во Луксембург, изјави министерот за здравство Полет Ленерт. Во земјата вкупно се потврдени 34 заразени...

Балкан 11.03.20 | 16:35

Прва жртва на корона вирусот во Бугарија

Попладнево во Софија почина жената која вчера беше хоспитализирана во исклучително тешка состојба, а кај која беше утврден позитивен тест на Ковид-19. Пациентката имала...

Свет 02.03.20 | 12:37

Втор смртен случај од коронавирус во САД

Маж во 70-те години е втората жртва на коронавирусот во САД. Тој живеел во дом за стари лица во Сиетл. Во овој американски град десетици луѓе биле болни и биле тестирани...

Свет 26.02.20 | 12:38

Прв случај на коронавирус во Бразил

Во Бразил забележана прв случај на коронавирусот. Бразилската влада потврди дека тестовите покажале присуство на коронавирус кај 61-годишен маж кој неодамна се вратил...

Свет 24.02.20 | 13:15

Петта жртва од коронавирусот во Италија

Во Италија почина и петтата жртва на новиот коронавирус, соопшти денеска шефот на државната служба за цивилна заштита Анџело Борели. Тој информира дека со Ковид-19 досега...

Свет 22.02.20 | 08:57

Прва жртва на коронавирус во Италија

Пациент заразен од коронавирусот во италијанскиот град Падова почина, со што стана прва жртва на ковид-19 во Италија. Како што објавија италијанските медиуми, претходно...

Здравје 20.02.20 | 15:07

Грипот ја зеде третата жртва во Македонија

50-годишен човек е третата жртва на сезонскиот грип, соопштија од Институт за јавно здравје. Човекот имал хронични болести и починал на институтот за пулмологија, каде...