Ознака: Зоран Верушевски
Македонија 16.02.21 | 21:58

Најплатениот советник на премиерот барал „простување” за прислушувањето

Јадна Македонија, кој те води и каде те носи, коментира активистот Ивор Мицковски, откако во завршните зборови за предметот „Таргет-Тврдина“ обвинителката Ленче Ристовска...

Македонија 16.12.19 | 19:02

Владата и Обвинителството сè уште молчат за луксузниот стан на Верушевски

Откако пред десет дена Обвинителството за гонење организиран криминал потврди дека отворило предмет во врска со купување на луксузен стан во комплексот „Парк Резиденс“...

Македонија 06.12.19 | 16:04

Обвинителство отвори предмет за купувањето на луксузниот апартман на Верушевски

Обвинителството за гонење организиран криминал потврди за НетПрес дека отворило предмет во врска со купување на луксузен стан во комплексот „Парк Резиденс“ во срцето...

Македонија 05.12.19 | 14:59

Верушевски си купил стан од 165.000 евра во „Парк Резиденс“ на Малиќи

Зоран Верушевски во септември ја финиширал постапката за купување на луксузен стан во комплексот „Парк Резиденс“ во срцето на Градскиот парк во Скопје, дознава „Нетпрес“. Според...

Македонија 30.11.19 | 13:29

Пандов: Остана само Уставниот да одлучи дека Заев и Верушевски се слободни луѓе, а единствени виновници во Македонија се патриотите од 27 април

Беше тоа крајот на јануари 2015 година кога тогашниот премиер на Република Македонија Никола Груевски излезе на прес-конференција на која обзнани дека имал неколку средби...

Македонија 14.11.19 | 15:47

Премиерот во заминување и Спасовски со различен став за тоа што бил Верушевски во СДСМ

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во емисијата „Топ тема“ проговори за Зоран Верушевски и за тоа дали тој имал некаква функција во партијата. Тој вели...

Црна хроника 12.11.19 | 09:14

За деновите во притвор, парична отштета добила и сопругата на Верушевски

И сопругата на Зоран Верушевски, Соња е обесштетена со 17 илјади евра за 175 дена поминати во притвор за случајот „Пуч“, објави 360 Степени. Вкупно брачниот пар доби 59 илјади...

Македонија 04.11.19 | 14:25

Верушевски доби 42.000 евра отштета за „Пуч“

Зоран Верушевски, поранешниот разузнувач и актуелен советник за безбедност на премиерот Зоран Заев доби отштета од над 2, 5 милиони денари за „Пуч“. Верушевски кој не...

Црна хроника 28.10.19 | 12:52

Верушевски бара оштета од 70 илјади евра од државата

Поранешниот разузнавач и советник за безбедност на премиерот Зоран Заев, Зоран Верушевски во тужба пред Основниот граѓански суд Скопје бара оштета од државата во висина...

Македонија 11.10.19 | 15:13

Заев за невиноста на Ременски и за сведочењето на Верушевски

Во праксата демократските партии водени од потребата сите да бидат еднакви пред Законот, а истовремено верувајќи во презумпцијата на невиност се поставуваме вистински,...

Црна хроника 10.10.19 | 13:25

Верушевски полека ја врти плочата – одговара општо, многу зборува, ништо не кажува

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска продолжи сослушувањето на сведокот Зоран Верушевски во случајот „Таргет-Тврдина“. Верушевски одговара вкрстено на прашања...

Македонија 08.10.19 | 22:06

Мицкоски: Верушевски рече дека добивале во СДСМ определени материјали, а Заев рече дека ги нашол во двор

Вечерва гостин во емисијата „24 Отворено“ гостуваше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски посочи дека заложбата на ВМРО-ДПМНЕ е безусловно почитување на...

Македонија 02.10.19 | 19:01

Бранко Црвенковски не сака да коментира за тоа дали ги добивал „бомбите“

Поранешниот претседател на СДСМ и на Македонија, Бранко Црвенковски не сака да го коментира сведочењето на Зоран Верушевски дека нелегално прибавените телефонски...

Македонија 30.09.19 | 14:21

Мицковски: Tолку ви се врзани судбините, што сеедно е кај кого ќе пукне бомбата

Ивор Мицковски на Фејсбук реагира на последната изјава на премиерот кој вели дека Верушевски бил разочаран од СЈО, и затоа го рекол тоа што го рекол. Заев ни кажува дека...

Македонија 30.09.19 | 13:27

Разузнавачот се разочарал во СЈО: Заев мирно спие, го замолчал Верушевски

Зоран Верушевски е мој советник за национална безбедност и јас со него како и со сите мои советници сум во постојана комуникација, изјави денеска премиерот Зоран Заев...

Македонија 30.09.19 | 09:33

Дали Заев најде начин од Њујорк да го замолчи Верушевски?

Исказот не е завршен, насмеано им одговори на новинарите пред Кривичниот суд ексразузнавачот, актуелен советник за безбедност на премерот Зоран Вешрушевски на заминување...

Македонија 29.09.19 | 19:34

Верушевски никогаш не верувал во автентичноста на бомбите

Од оние кои имаат сознанија за случајот, исказот на Верушевски во истрагата за Пуч го оценуваат како обемен, содржаен кој открива како всушност е извршено снимањето...

Македонија 27.09.19 | 23:46

Миланов: Во право е Верушевски за „бомбите“, и СМС пораките може да биле променети

Во дебатата „24 анализа“, адвокатот Еленко Миланов, меѓу другото, се осврна и на сведочењето на Зоран Верушевски во кое тој пред судот кажа дека бомбите претрпеле страотно...

Македонија 27.09.19 | 15:20

Заев: Верушевски не кажал ништо спротивно на фактичката состојба!

Премиерот Заев во интервју за Гласот на Америка вели дека од првото сведочење на неговиот советник, поранешниот директор на тајната полиција Зоран Верушевски не може...

Македонија 26.09.19 | 17:24

ОЈО треба да утврди дали со компромитирани бомби СЈО градело слуачаи

Свиркачи, патриоти или лажни сведоци, на што се темелеше „Вистината за Македонија“ е политичко прашање, но компромитирање докази и лажни сведоци се амбис за и така...