Ознака: зоран ѓинѓиќ
Балкан 17.03.23 | 22:23

Го предупредила неколку дена пред атенатот: Kaрла дел Понте знаела дека Ѓинѓиќ ќе биде убиен

Поранешната главна обвинителка на Хашкиот трибунал, Карла дел Понте, непосредно пред атентатот во 2003 година го предупреди поранешниот премиер Зоран Ѓинѓиќ дека е во...

Балкан 13.03.23 | 15:10

Зоран Ѓинѓиќ неколку моменти пред да го убијат читал „Политика“ и зборувал на телефон

Судската постапка докажа дека српскиот  премиер Зоран Ѓинѓиќ бил застрелан од членови на Земунскиот клан на 13 март 2003 година, но никогаш не биле откриени инспираторите...

Балкан 10.03.23 | 13:53

Чеда Јовановиќ: Цеца знаеше дека се подготвува атентат врз Ѓинѓиќ

Чедомир Јовановиќ, еден од најпопулларнните политичари во деведесеттите години, изнесе детали за сомнежите за поврзаноста на Светлана Цеца Ражнатовиќ со убиството...

Балкан 21.02.23 | 15:31

Тадиќ: Ѓинѓиќ добиваше закани непосредно пред атентатот поради барањето српската војска да се врати на Косово

Поранешниот претседател на Србија Борис Тадиќ, коментирајќи ги заканите кон актуелниот шеф на државата Александар Вучиќ вели дека има многу сличности со поранешниот...

Балкан 23.01.23 | 14:02

Ѓинѓиќ за Чеда велел дека е најглуп

Синиша Вучиниќ во емисијата за  ТВ Курир откри што му кажал Милошевиќ ноќта на апсењето во 2002 година. – Го замолив Милошевиќ да го држи Чеда Јовановиќ како заложник....

Балкан 08.01.23 | 20:53

Му згрешив на Слобо, сум го чател и Тито, беше многу грешен… Каква улога имал Амфилохиј во српската политика

На Божиќ во 1938 година е роден Ристо Радовиќ, кој подоцна ќе стане митрополит црногорско-приморски Амфилохиј. Зборувал грчки, руски, италијански, германски и француски...

Балкан 12.12.22 | 10:37

Што говореше Ѓинѓиќ пред да го убијат: Српската војска треба да се врати на Косово

Поранешниот српски премиер Зоран Ѓинѓиќ неколку месеци пред атантатот во 2003 година со писмо до тогашниот претседател на САД Џорџ Буш и премиерот на Велика Британија...

Балкан 23.11.22 | 20:30

Убиецот на Ѓингиќ во затвор напиша книга

Ѕвездан Јовановиќ Звеки (57), осуден на 40 години за убиството на српскиот премиер Зоран Ѓинѓиќ во затвор ја напиша својата прва книга со наслов „Патеки на волците“. Во...

Балкан 01.11.22 | 13:26

Абазовиќ: Mи се спрема атентат како на Ѓинѓиќ

Дритан Абазовиќ во црногорското собрание рече дека целта на неговите непријатели била тој  да се криминализира како премиер. -Дојде странски дипломат и го кажа следново:...

Балкан 25.05.22 | 20:44

Ѓинѓиќ и Мира Марковиќ имале тајни средби низ Белград

Поранешниот  член на социјалистичката партија на Србија Бранислав Ивковиќ тврди дека Зоран Ѓинѓиќ, прерипувајќи низ „покривите на зградите во населбата Врачар“ преговарал...

Балкан 16.05.22 | 15:28

Ѓинѓиќ на Легија му исплатил 200.000 марки како благодарност за апсењето на Милошевиќ!

Поранешниот амбасадор на САД во СРЈ Вилијам Монтгомери открива досега непознати детали од поселдните денови пред апсењето на Слободен Милошевиќ и улога Милора Улемек...

Балкан 21.04.22 | 21:06

Ѓинѓиќ бил убиен поради едно писмо од Карла Дел Понте?

Карла дел Понте, главната обвинителка испратила писмо до српската влада во 2001 година, што предизвика фатална спирала на настани и на крајот доведе до атентат на премиерот...

Балкан 02.03.22 | 15:30

Клучниот сведок во атентатот против Ѓинѓиќ беше убиен пред да сведочи

Пред 18 години се случи убиството на еден од клучните сведоци во случајот со атентатот на поранешниот српски премиер Зоран Ѓинѓиќ. Кујо Кријешторац, кој на фотографијата...

Балкан 27.12.21 | 11:20

Рутата на движење на Ѓинѓиќ била продадена за 40.000 евра на клановите во Србија

Жарко Поповиќ Поп, поранешен началник на Одделот за крвни деликти, откри кој ги продал рутите на премиерот Зоран Ѓинѓиќ и неговото обезбедување и за колку пари. з –...

Балкан 12.11.21 | 10:59

Teлохранителот на Ѓингиќ тврди: Имаше трет куршум, зошто пушката никогаш не се покажа на суд

Поранешниот началник на Управата за криминалистичка полиција, Миле Новаковиќ ги расветлува околностите кои доведоа до убиството на премиерот Зоран Ѓинѓиќ и откри...

Балкан 02.11.21 | 15:48

Организаторот на атентатот на Ѓинѓиќ штрајкува со глад

Милорад Улемек Легија (53), кој беше осуден на 40 години затвор за убиството на српскиот премиер Зоран Ѓинѓиќ во 2003 година штрајкува со глад во затворот „Забела“. Веста...

Балкан 16.09.21 | 08:58

Барал српската војска да се врати на Косово според договорот од Куманово: Поради ова писмо е убиен Ѓинѓиќ

Српските медиуми денеска објавија писмо од пораешниот премиер Зоран Ѓинѓиќ до тогашниот командант на НАТО, Грегор Џонсон испратено само две недели пред да биде убиен...

Балкан 05.07.21 | 10:56

Мира Марковиќ и Зоран Ѓинѓиќ за да се видат се прекачувале по покриви на згради

Бранислав Ивковиќ, човекот што беше до Милошевиќ до последните моменти за време на апсењето тврди дека Зоран Ѓингиќ и сопругата на Слобо, Мира Марковиќ имале интензивна...

Балкан 03.06.21 | 10:39

Организаторот на атентатот врз Ѓинѓиќ ги кинел лисиците на нозете

Сретко Калиниќ, еден од организаторите на атентатот врз српскиот премиер Зоран Ѓинѓиќ за весникот „Ало“ раскажа како ги минува затворските денови.Тој е сместен во...

Балкан 27.04.21 | 12:28

Во куќата на Веља невоља пронајден ист снајпер со каков што е убиен Ѓинѓиќ

Српските медиуми дојдоа до нови сознанија за Велимир Беливук. Како што објавува „Информер“, во куќата на Веља невоља меѓу целиот арсенал оружје едно парче предизвикало...