Дритан Абазовиќ во црногорското собрание рече дека целта на неговите непријатели била тој  да се криминализира како премиер.

-Дојде странски дипломат и го кажа следново: Она што се подготвува е истото сценарио како и со Ѓинѓиќ. Да, ако нешто ви се случи, никој не вели дека тоа се случило поради борба против криминалот, туку поради поврзаност со криминал- рече Абазовиќ.

Тој посочи дека борбата против шверцот со цигари е беспрекорна и дека ситуацијата со исчезнатиот камион со цигари „била наместена“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.