Ознака: желино
Македонија 30.05.24 | 08:28

Управниот суд ја одби тужбата на Европскиот фронт, пратеникот од Желино останува за Вреди

Управниот суд на синоќа одржана јавна расправа ја одби како несонована тужбата поднесена од Коалицијата Европски фронт на Парламентарните избори 2024, против решението...

Македонија 29.05.24 | 11:12

Оформен е предмет: Ќе му го врати ли Управен суд пратеникот на ДУИ од Желино?

Управниот суд соопшти дека е оформен предмет за тужбата што синоќа ја поднесе Коалицијата „Европски фронт“ на решението на Државната изборна комисија (ДИК) за прегласувањето...

Македонија 28.05.24 | 21:52

Коалицијата „Европски фронт“ вечерва поднела тужба пред Управниот суд на решението на ДИК за прегласувањето во Желино

До Управниот суд вечерва е пристигната тужба од Коалицијата „Европски фронт“ на решението на Државната изборна комисија (ДИК) за прегласувањето на Изборното место...

Македонија 27.05.24 | 09:06

ДУИ не се помирува дека загуби уште еден пратеник

Државната изборна комисија денеска треба да одлучува по приговорот од Европскиот фронт за прегласувањето на Изборното место 2101 во село Ларце во Општина Желино. За прегласувањето...

Македонија 14.05.24 | 13:09

ВМРО-ДПМНЕ очекува зголемување на бројот на пратеници по прегласувањето

„Дадовме приговори за некои места каде имаше нерегуларности во гласањето, ни ги прифатија и сега ќе има прегласување на истите тие места, каде што очекуваме да добиеме...

Македонија 14.05.24 | 10:29

До петок ќе се знае дали ќе има прегласување

Откако Државната изборна комисија го  поништи гласањето на едно избирачкото место 1272 во општина Охрид, на избирачките места 1194 и 1202 во Крушево и едно во Желино на потег...

Сервиси 24.02.24 | 11:06

ДИЖС со решение да се отстранат изгорените отпадни гуми кај Желино

На местото каде гореа отпадни гуми во близина на тетовско Желино, Државниот инспекторат за животна средина (ДИЖС) извршил вонреден инспекциски увид, а најавено е решение...

Црна хроника 21.02.24 | 13:17

Голем пожар спроти фабрика во Желино, горат огромен број гуми

ТППЕ Тетово интервенира на запалени гуми спроти фабрика Киел во с. Желино кај подвозникот кон с. Сиричино (Опш. Желино), инфрмираат од ЦУК. фото: ЦУК Како што соопшти дикреторот...

Црна хроника 06.02.24 | 12:37

Жители на Желино со закани спречиле вработени во „Национални шуми“ да работат во селото

Педесет и шестгодишниот Т.И. од тетовско Сараќино, вработен во ЈП „Национални шуми“ вчера (5 февруари) во 9 часот и 50 минути во СВР Тетово пријавил дека на први февруари...

Македонија 27.08.23 | 17:41

Антикорупциска ќе проверува како донаторот на ДУИ од Желино доби милионски тендер од Османи

Антикорупциска под лупа ја става фирмата од Желино која доби тендер од 1,8 милиони евра од  МНР со кое раковдои Бујар Османи за да органзира настан на ОБСЕ, а која воедно...

Економија 24.08.23 | 15:48

Внукот на Адеми доби над 112 милиони денари од МНР за „адаптација на сала“ за настан на ОБСЕ

Компанијата „Еуровиа“ од Желино доби неверојатни 112 милиони денари за „Набавка на работи за внатрешна адаптација и надворешно уредување на Спортскиот Центар „Борис...

Македонија 09.08.23 | 11:06

Каде бе македонски споменик на територија која е плен од војната во 2001, што би рекол Груби

Тоа е таа успешна децентрализација по која селата се помоќни од државата. Добро, некои села, не сите, коментира актерот Сашо Тасевски на изјавата на министерката за одбрана...

Црна хроника 05.03.23 | 16:37

Сред бел ден се пукало на наплатна рампа Желино, две лица во болница

Две лица се повредени по пукотниците на наплатната станица во Желино кои се случиле вчера. Како што било пријавено во СВР Тетово, околу 11 часот на наплатна станица Желино,...

Црна хроника 04.06.22 | 11:59

Триесет дена притвор за жител на Желино кој прегази соселанец пешак и избега

Четириесет и две годишен жител на Желино доби 30 дена притвор откако беше приведен како учесник во сообраќајка за која е осомничен дека удрил во соселанец и заминал,...

Црна хроника 03.06.22 | 16:38

50-годишeн пешак загинал во сообраќајка во тетовско Желино

Педесетгодишен жител на Желино го загубил животот во сообраќајна несреќа што се случила синоќа во ова тетовско село. Во СВР Тетово во 20 часот и 30 минути било пријавено...

Црна хроника 03.06.22 | 12:53

Загина пешак, возачот избегал

Едно лице загина во несреќата што вчеравечер се случила во тетовско Желино. Како што соопшти МВР, во 20.20 часот во СВР Тетово било пријавено дека на локалниот пат во тетовско...