Ознака: затвор шутка
Црна хроника 13.04.22 | 08:54

Првоосомничениот за убиството на ракометарот Тот однесен во затворот „Шутка“

Првоосомничениот за убиството на хрватскиот ракометар Денис Тот ноќеска околу 2 часот бил спроведен во КПУ Затвор Скопје за издржување на притворот од 30 дена. Министерството...

Македонија 30.09.21 | 11:57

Маричиќ за средбата на Фигел со Камчев: Многу врева за ништо

Многу врева за ништо, има една драма од Шекспир, вака министерот за правда Бојан Маричиќ, во гостувањето во Утрински брифинг, ја коментираше вчерашната фама која поранешниот...

Црна хроника 17.01.21 | 18:27

Расипана греалка запали соба во затврот во Шутка

Во отвореното оделение во затворот Шутка во соба која престојуваат 2 лица, но во тој момент не биле таму настанал мал пожар. Во 21:15 часот од затворската полиција било...

Македонија 17.12.20 | 11:54

Хелсиншкиот комитет реагира што нестручни кадри како Сокол се поставуваат на чело на „Шутка“

Владата на РепубликаМакедонија на седница одржана на 15.12.2020 година го разреши в.д. директорот на Казнено-поправната установа Скопје, Есад Рахиќ, а за нов директор го...

Македонија 17.12.20 | 09:30

Како Сокол од менаџер во кафулиња и советник на Заев стана директор на „Шутка“

Владата на Република  Македонија на седница одржана на 15.12.2020 година го разреши в.д. директорот на Казнено-поправната установа Скопје, Есад Рахиќ, а за нов директор го...

Црна хроника 15.07.20 | 13:33

Владимир Панчевски сам се пријавил во затворот Шуто Оризари

Поранешниот судија и претседател на Кривичниот суд, Владимир Панчевски, по кого МВР вчера распиша национална потерница, денеска напладне сам се пријавил во притворското...

Македонија 20.12.19 | 23:01

Рахиќ: Затворениците во „Шутка“ ќе работат и ќе земаат плата

В.д. директорот на казнено поправната установа „Скопје“ во Шуто Оризари Есад Рахиќ во денешното интервју за Канал 5 изјави дека во иднина во планирано е повторно да...

Црна хроника 02.12.19 | 10:52

Боки 13 вратен во затворот во Шутка

Првоосомничениот за случајот „Рекет“, Бојан Јовановски познат во како Боки 13, вчера бил вратен од болницата „8-ми Септември“ во затворот во Шутка, потврдуваaт за „Република“ ...

Црна хроника 02.12.19 | 10:06

Боки 13 треба да биде испуштен од болница, Апелација решава за притворот

Првообвинетиот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски денеска треба да биде испуштен од Градската општа болница „8-ми Септември“ каде што беше хоспитализиран минатата...

Македонија 19.11.19 | 18:58

Спроводот на Катица одблизу: Невидлива како нинџа и во Шутка и надвор од неа

Апелациониот суд во Скопје ја прифати жалбата на поранешната специјална обвинителка за нејзино префрлување во куќен притвор и таа попладнево беше префрлена во станот...

Македонија 19.11.19 | 18:15

Маскирана со полициска јакна Јанева ја напушти Шутка

Катица Јанева оди во куќен притвор, одлучи скопскиот апелационен суд, по жалбата на ексспецијалната обвинителка. Пред малку притворената Катица Јанева од затворот...

Македонија 10.10.19 | 22:24

Илиевски ѝ посака добро здравје на Јанева: Кога си играа мали семоќни богови, тогаш не беа болежливи

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева ќе биде хоспитализирана поради влошена здравствена состојба, беше соопштено денеска. Богдан Илиевски ѝ посака добро...

Црна хроника 01.10.19 | 13:24

Постои можност за бегство: Катица Јанева останува во Шутка

Апелацискиот суд денеска донесе одлука дека eкс-специјалната обвинителка Катица Јанева останува во Шутка. Судот добил информација од обвинителството дека истрагата...

Македонија 29.09.19 | 15:55

Уште утре ќе се знае дали Катица Јанева ќе си замине од Шутка?

Одговорот на прашањето – Дали екс специјалната обвинителка Катица Јанева ќе излезе од Шутка и ќе замине во домашен притвор веројатно ќе биде познат уште утре. Според...

Македонија 27.09.19 | 12:26

Ненамерната грешка Лазаров го чини враќање зад решетки

Началникот од МВР, Душко Лазаров, обвинет за насилниот упад во Собранието на 27 април 2017 година, кој доби 15 години за настаните од 27 април, се уште нема правосилна одлука....

Македонија 25.09.19 | 13:14

Рахиќ повторно избегна да каже каде е сместена Катица Јанева

Поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева не е сместена во хашкото одделение. Таму е сместен Бојан Јовановски затоа што прв дојде откако му беше изречен...

Македонија 25.09.19 | 12:32

Познато е кој го фарба Боки 13: Тој и Катица на располагање во затвор имаат лекар и фризер

Поранешната „шефица“ на СЈО еден час сведочеше за случајот „Рекет“ каде што е меѓу главните обвинети, а потоа беше вратена назад во затворот Идризово во Шутка. Адвокатката...

Македонија 13.09.19 | 21:38

Стоиљковиќ: Воодушевен сум од условите во Шутка, притворените можат да користат компјутер, печат… А ГДЕ ЈЕ ПЕЧАТ?!

Во врска со развојот на настаните за случајот Рекет, преземањето на предметите на СЈО од ОЈО, како и законитоста на целата постапка, пратеникот и лидер на ДПСМ Иван Стоиљковиќ...

Македонија 06.09.19 | 11:48

Нема потврда дека Јанева доставила оставка

Во Советот на јавни обвинители не е пристигнат ниту имаат сигнали дека ќе пристигне допис за активирање на условната оставка од специјалната јавна обвинителка Катица...

Македонија 05.09.19 | 20:07

До Советот на ЈО не пристигнала оставка од Јанева

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е во притвор во затворот „Скопје“ за предметот „Рекет“, како што јавуваат дел од медиумите, попладнево доставила...