Ознака: жалба
Македонија 17.08.22 | 12:15

Русковска ќе се жали пред Советот на јавни обвинители

Шефицата на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска која беше суспендирана од функцијата, ќе се жали пред Советот...

Свет 01.07.22 | 17:12

Асанж ќе се жали пред Врховниот суд на Велика Британија за одлуката за екстрадиција во САД

Би-Би-Си денеска јави дека Џулијан Асанж побарал дозвола да се жали на одлуката за негова екстрадиција во САД, откако британската министерка за внатрешни работи Прити...

Македонија 09.04.22 | 17:33

Адвокатот на Зекири подготвува жалба за притворот

Одбраната на генералниот секретар на Владата во оставка Мухамед Зекири, денеска поднесува жалба за судското решение за 30-дневен притвор. Адвокатот Александар Трајковски...

Црна хроника 02.02.22 | 10:52

Обвинителот за кого Кичеец лекомислено предизвикал смрт, не се жали на пресудата за смрт на полицаец

Судскиот процес против кичевецот кој во декември 2019 година во тешка сообраќајка на влезот во Гостивар усмртил еден полицаец, а уште еден бил тешко повреден, лани во...

Црна хроника 29.06.21 | 10:44

Советот за жалби при Врховниот суд ја одби како неоснована жалбата на Лидија Неделкова

Советот за одлучување по жалби при Врховниот суд на Република  Македонија ја одби како неоснована жалбата на Лидија Неделкова и го потврди решението од 1 март годинава...

Естрада 06.04.21 | 13:31

Вајнстин го нарече судијата што му пресуди „неквалификуван“, бара укинување на казната

Поранешниот холивудски продуцент, Харви Вајнстин (69) побарал од Апелацискиот суд во Њујорк да ја отфрли пресудата за сексуален напад и силување, според која тој е виновен....

Калеидоскоп 07.09.20 | 12:51

Ел Чапо ја обжали казната доживотен затвор

Мексиканскиот наркобос Хоакин Гузман (63), попознат како Ел Чапо, ја обжали доживотната казна затвор изречена пред една година, тврдејќи дека судењето било неправедно. Во...

Црна хроника 07.09.20 | 11:57

Обвинителство ќе вложи жалба до Апелација за ослободителната пресуда кај „Млечен“

Скопското јавно обвинителство ќе вложи жалба за случајот сообраќајка кај „Млечен ресторан“, соопшти Обвинителството. По целосна анализа на сите околности кои се од...

Црна хроника 04.09.20 | 13:51

Апелација делумно ја прифати жалбата на Зоран Милески – Кичеец, повторно ќе се рагледува запленувањето на имот

Апелацискиот суд Скопје делумно ги уважи жалбите на осуденито во случајот „Рекет“, Зоран Милески – Кичеец, на начин што ја потврди првостепената пресуда, по однос...

Филм 28.07.20 | 22:00

Соседите на Анџелина Џоли не можат веќе да трпат: Се дере на децата, а журките траат цела ноќ

Соседите  на славната Анџелина Џоли раскажаа детали за актерката, за кои до сега не се познати во јавноста. Соседите се пожалиле дека со ноќи неможат да спијат и нормално...

Црна хроника 22.06.20 | 15:14

Судот во Стразбур ја прифати жалбата на судијата Панчевски

Судот во Стразбур ја прифати жалбата на поранешниот претседател на Кривичниот суд, Владимир Панчевски за претресот на Специјалното јавно обвинителство во неговиот...

Економија 21.03.20 | 13:18

Граѓани се жалат дека во некои продавници вработените не носат заштитни маски и ракавици

До Одделението за заштита на потрошувачите при Агенција за храна и ветеринарство (АХВ) последните три дена се поднесени девет претставки чии наводи се однесуваат на...

Црна хроника 04.10.19 | 14:38

Катица Јанева бара од Апелација да ѝ го укине притворот

Во Апелацискиот суд во Скопје пристина нова жалба од адвокатите на поранешната специјалната обвинителка Катица Јанева, по одлуката на Кривичниот суд да не се прифати...

Свет 17.09.19 | 12:26

Кардиналот Џорџ Пел поднесе жалба на пресудата за педофилија

Кардиналот Џорџ Пел поднесе жалба до највисокиот суд во Австралија на пресудата со која е осуден за педoфилија. Врховниот суд на државата Викторија претходно ја отфрли...

Црна хроника 27.12.18 | 09:42

Апелација денес или утре ќе одлучува по жалбата на Камчев

Во текот на денешниот или утрешниот ден Апелацискиот суд ќе одржи јавна седница по жалбата за притворот на Орце Камчев, кој е еден од осомничените во случајот „Империја“...

Црна хроника 18.12.18 | 10:54

Вложена жалба на пресудата за смртта на родилка и новороденче во гевгелиската болница

Основното јавно обвинителство во Велес, почитувајќи го законскиот рок по приемот, вложи жалба на Пресудата на Основниот суд Велес во предметот за смртта на родилката...

Црна хроника 12.12.18 | 17:14

Обвинителството вложи жалба против пресуда за подведувачите на штитеничката од „Ранка Милановиќ’

Основното јавно обвинитлство вложи жалба на пресудите со кои тројца беа осудени за подведување на 13 годишното девојче, штитеничка во Домот „Ранка Милановиќ“. -Незадоволен...