Ознака: загаден воздух
Вести 21.04.22 | 12:23

„Европски зелен договор: обезбедување ефикасен, безбеден и еколошки транспорт“-дебата во резиденцијата на ЕУ во Скопје

„Европски зелен договор: обезбедување ефикасен, безбеден и еколошки транспорт“ е насловот на дебатата инспирирана од тековната изложба „Розови тигри и златни гуштери...

Твитови 14.04.22 | 15:43

За ваше добро денеска носете маска!

…Дечки од Скопје, Центар, Карпош и околината НАЈСЕРИОЗНО ова ДЕНЕСКА ЗАДОЛЖИТЕЛНО НОСЕТЕ МАСКИ НА ВАС!!! Пожарот ќе го изгасат, но нема да го средат воздухот кој ќе...

Скопје 28.03.22 | 17:07

Арсовска: За подобрување на квалитетот на воздухот во Скопје преземаме системски мерки

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, денеска учествуваше на Презентацијата на резултатите од Студијата за пропорционирање на загадувачите на воздухот...

Скопје 06.02.22 | 23:39

Скопје вечерва се гуши – седми најзагаден град во светот

Скопје вечерва е еден од десетте најзагадени градови во светот, објави швајцарскиот портал IQAir, кој објавува податоци за квалитетот на воздухот ширум светот. Според...

Здравје 26.01.22 | 10:03

Загадениот воздух предизвикува над 30.000 предвремени смртни случаи во Западен Балкан

Загадувањето на воздухот во Западен Балкан предизвикува голем број на предвремени смртни случаи, а последиците вклучуваат пократок животен век и влошување на јавното...

Скопје 29.12.21 | 19:35

Арсовска: Имаме енормно загадување, но постепено ќе се справиме

Градоначалничката Данела Арсовска информира дека градот Скопје не ја носи мерката за укинување на бесплатниот јавен превоз, поради намалување на загадувањето. -Оваа...

Скопје 26.12.21 | 23:18

Полошо е само во Пакистан: Скопје и вечерва меѓу најзагадените градови на светот

Скопје викендов е еден од десетте градови со најмногу загаден воздух, објави швајцарскиот портал IQAir, кој објавува податоци за квалитетот на воздухот ширум светот. Зимата...

Скопје 26.12.21 | 17:21

Арсовска до Шилегов: Ти немаш право да се жалиш на загадениот воздух

Скопската градоначалничка Данела Арсовска вели дека нејзиниот претходник Петре Шилегов нема право да се жали на загадениот воздух, откако тој синоќа реагираше на социјалните...

Свет 17.11.21 | 09:01

Отровна магла ги прекри улиците на Делхи, училиштата и факултетите се затвораат

Властите во главниот град на Индија, Делхи, ги затворија сите училишта и колеџи на неодредено време поради високите нивоа на загаденост на воздухот. Градежните работи...

Свет 05.11.21 | 09:21

Рекордно загадување на воздухот по фестивалот на светлината во Њу Делхи

Индексот на квалитетот на воздухот во Њу Делхи се искачи на 451 на скала од 500, што е максимум забележан годинава и укажува на сериозни состојби кои можат да погодат и здрави...

Скопје 12.10.21 | 13:00

Загадувањето две години е намалено заради рестрикциите за движење во ек на пандемија, а не поради Шилегов

Загадувањето две години е намалено заради рестрикциите за движење во ек на пандемија, а не поради Шилегов.Две години немаме зголемено загадување затоа што цело зиме...

Здравје 22.09.21 | 19:13

СЗО: Пониските нивоа на загаденост на воздухот штетни за здравјето на луѓето како нездравата храна и пушењето

Светската здравствена организација денеска објави дека и пониските нивоа на загадување на воздухот се исто така штетни за здравјето на луѓето, за разлика од претходните...

Економија 23.06.21 | 14:05

Министерство за животна средина: Концентрациите на ПМ 10 честичките се благо надминати на сите мерни места освен во Гевгелија

Министерството за животна средина и просторно планирање информира дека среднодневните концентрации на ПМ 10 честичките за 22.06 .2021 се благо надминати на речиси сите мерни...

Македонија 23.06.21 | 12:55

Пустинскот прав ја загадува Македонија, но не и Африка

Според Министерство за животна средина водено од Зеленото ДУИ причината за загаденост бил пустинскиот прав од Африка. Чудно како ниедна земја членка на ЕУ која е поблиску...

Скопје 01.06.21 | 19:53

Митески: Марин направи бетонизација, 220 илјади квадратни метри станбени згради, а загаденоста на воздухот е рекордно висока

Во однос на загадувањето иако најавите од властите беа дека во Аеродром ќе се променат состојбите со воздухот, ништо не се промени, а Аеродром во континуитет руши рекорди...

Македонија 19.01.21 | 08:25

Штипска фирма ги труе граѓаните – канцерогени гасови од запалени гуми и пластика

Државниот инспекторат за животна средина извршила вонреден надзор врз „САНС-АГ“ увоз-извоз ДООЕЛ ШТИП на 17 декeмври минатата година по преставка на Министерството...

Скопје 24.12.20 | 21:25

Затворете прозорци, вечерва Скопје се гуши

Енормно е загадувањето во главниот град вечерва. Густа магла има во сите делови од Скопје, а речиси сите мерни станици се обоени во виолетова боја, која покажува дека...

Калеидоскоп 16.12.20 | 17:38

Првпат во историјата Британија го потврди загадениот воздух како причина за смрт

Филип Барлоу, патолог од Велика Британија, првпат во историјата на земјата го потврди загадениот воздух како причина за смрт. Во одлуката, тој оценил дека загадениот...

Македонија 15.12.20 | 22:43

Нелоски: Во лажната битка против загадувањето во собранието се прифатени само 2 амандмани предложени од НВО

Во лажната битка против загадувањето во собранието се прифатени само 2 амандмани предложени од НВО за борбата против загадувањето. Скопје продолжува неефикасно да...

Македонија 15.12.20 | 22:00

Големо ниво на ПМ10 честички во воздухот во Велес

Големо ниво на ПМ10 честички во воздухот е забележано во Велес. Имено, во моментот се измерени дури 209 микрограми на метар кубен ПМ 10 честички. Загадениот воздух и понатаму...