Ознака: задолжување
Македонија 10.02.23 | 09:40

ВМРО-ДПМНЕ: СДС ја задолжува државата 600 милиони евра, затоа што краделе, а во исто време кочи општински обврзници за проекти и развој

СДС ја задолжува државата 600 милиони евра, затоа што краделе, а во исто време кочи општински обврзници за проекти и развој. СДС се задолжува да покрива дупки кои немало...

Економија 08.02.23 | 14:23

Мицкоски: Задолжувањето никогаш не било поголемо, а власта нема направено ниту еден километар автопат

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски при денешната негова посета во општина Петровец зборуваше за јавниот и државниот долг каде потенцираше дека задолжувањето...

Скопје 01.02.23 | 12:47

ЛДП Гази Баба бара да се стопира одлуката на Општината за ново задолжување

Во општина Гази Баба се случува непотребно ново задолжување од 5 милиони евра поддржано со мнозинството во Советот на општината меѓу кои и еден советник од СДСМ, и затоа...

Економија 14.11.22 | 09:39

Задолжувањето од 530 милиони евра од ММФ на седница на Собранието

Собранието на Република  Македонија денеска треба да ја одржи 92. седница. На предложениот дневен ред се две точки. Пратениците треба да ги разгледаат Предлог законот...

Економија 14.11.22 | 08:09

Собранието ќе расправа за задолжување од 530 милиони евра од ММФ

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја одржи 92. седница. На предложениот дневен ред се две точки. Пратениците треба да ги разгледаат Предлог...

Економија 04.11.22 | 14:20

Мицкоски: Власта за еден квартал успеа да го зголеми долгот на Македонија за 400 милиони евра, неминовни се нови задолжувања

Ако ја погледате макроекономската слика на Македонија ќе видите дека во третиот квартал, тоа се три месеци од 30-ти јуни до 30-ти септември долгот е зголемен државниот...

Економија 19.10.22 | 13:34

Николоски: Македонија до 2027 ќе стане целосно енергетски зависна зошто Владата се обврзува да ги затвори ТЕЦ Осломеј и РЕК Битола

Владата во надеж да преживее и да се задолжи за 100 милиони евра кредит, се обврзува да ги затвори ТЕЦ Осломеј и РЕК Битола заклучно со 2027, со што Македонија ќе стане целосно...

Економија 07.10.22 | 22:34

Ковачевски: Чекаме позитивна вест од преговорите со ММФ и другите кредитори

Владата работи на тоа да продолжи економската активност, да се поддржат најранливите категории граѓани,  да се одржи ликвидноста и на Буџетот и на стопанството воопшто....

Економија 27.09.22 | 20:41

Ново задолжување од 250 милиони евра

На денешната седница беше донесена Одлука за издавање на хартии од вредност на германскиот пазар, обврзница позната како НСВ (NSV-Namensschuldverschreibungen”), во износ од 250 милиони...

Економија 25.08.22 | 17:35

Битиќи: Ако се задолжиме за да помагаме во стопанството, некој ќе треба да го плати тоа

Вицепремиерот задолжен за економски прашања Фатмир Битиќи денеска, по средбата со стопанствениците во Владата во рамки седницата на Комисијата за јавно-приватен дијалог,...

Економија 05.06.22 | 10:30

Парите одат во дупка: Има задолжување, но и цените растат, а тоа е парадокс, смета Николоски

Проблемот е дека задолжување има, но и поскапување има. Тоа е клучниот парадокс на оваа лоша економска политика која што ја води власта, а тоа е дека парите одат во дупка...

Македонија 26.05.22 | 23:19

Иванов: Кога државата зема кредити за да ги поткрепи платите и пензиите тогаш таа, неизбежно, си прави – харакири!!

Кога државата зема кредити за да ги поткрепи платите и пензиите тогаш таа, неизбежно, си прави – харакири!!, коментира новинарот Зоран Иванов.

Економија 23.05.22 | 19:17

Стојаноски: На владата на СДСМ ѝ е изгубен компасот, оваа година ќе нѐ задолжат над една милијарда евра

Оваа власт комплетно го има изгубено компасот и доколку претходно беше загрижувачки начинот на кои се трошат народните пари, овој пат е загрижувачки начинот на кој...

Економија 14.05.22 | 22:20

Власта пак ќе се задолжува со еврообврзница?

Откако првично беше во мирување поради високите камати, власта пак ја става во игра и еврообврзницата која првично беше планирања на околу 600 милиони евра. Ова вчера...

Економија 08.05.22 | 18:32

Кадиевска Војновиќ: Оваа влада е една од најнеуспешните влади во справување со кризи

На трибината насловена „Наместо ЕУ влада, влада на должничко ропство – Потребни се политики кои ќе донесат промени и иднина“, Маја Кадиевска Војновиќ член на Извршниот...

Македонија 08.05.22 | 10:09

ВМРО-ДПМНЕ: Владата на СДСМ и ДУИ се задолжува 900 милиони евра за да крадат и профитираат, а народот да плаќа

ОД ВМРо-ДПМНЕ реагираат дека владата на ДУИ и СДСМ се задолжува 900 милиони евра, за ДУИ да краде и профитира, а народот да плаќа. Задолжувањето кое го најавува владата...

Економија 06.05.22 | 10:56

Стоилковски: До каде сме со затегањето ремен, додека се задолжуваме за купување социјален мир?

Кире Наумов нема ли да напише некое писмо до меѓународните организации за задолжувањата? Ванчо Узунов, нема ли “затегање на ремен”? “Данска” нема ли некоја...

Македонија 04.05.22 | 13:31

Мицкоски за најавеното задолжување од 900 милиони евра: Власта ветуваше европска иднина, но добивме должничко ропство

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф. д-р. Христијан Мицкоски заедно со градоначалникот на општина Карбинци, Виктор Паунов во рамките на активноста „Промените се случуваат,...

Економија 03.05.22 | 08:43

Власта на СДСМ и ДУИ ќе се задолжи со 900 милиони евра за да ја закрпи буџетската дупка – ете на кое дереџе дојде Македонија

Владата на СДСМ и ДУИ безмилосно ги трошат народните пари. Затоа економијата е во колапс и затоа долгот на Македонија вртоглаво расте, велат од ВМРО-ДПМНЕ. -Сега најавуваат...

Економија 01.05.22 | 10:00

ВМРО-ДПМНЕ: Новиот долг од 900 милиони евра ќе биде за буџетска ликвидност, а не за економски развој

Власта на СДСМ и ДУИ безмилосно ги трошат народните пари. Кога не им се доволни парите кои ги собираат како даноци, воопшто не се воздржуваат и да се задолжат за после...