Ознака: задолжување
Економија 05.08.20 | 10:03

ВМРО-ДПМНЕ: Секое семејство во Македонија е задолжено за 2000 евра, а ситуацијата ќе оди само на полошо

Владата на Зоран Заев го зголеми јавниот долг, кој се зголеми над 1 милијарда евра за само три месеци. Од 5,5 милијарди евра на крајот на првиот квартал се качи на неверојатни...

Економија 03.08.20 | 17:45

Утре Владата ќе се задолжи нови 38 милиони евра

Владата предводена од СДСМ утре граѓаните ќе ги задолжи со нови 38 милиони евра. Откако изминативе 4 месеци Заев и СДСМ не задолжи со над една милијарда евра, утре тоа...

Економија 03.08.20 | 14:33

Се плати ли предизборниот поткуп со долгот од една милијарда евра?

За само три месеци Владата го зголемила јавниот долг за една милијарда евра. Јавниот долг кој на крајот од првиот квартал оваа година изнесуваше 5,5 милијарди евра, за...

Економија 03.08.20 | 13:56

Мицкоски: Се исполнува првото од трите црни сценарија за кои предупредував

Државата ја втурнуваат во црвената зона на презадоженост, алармира лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, потсетувајќи дека за само три месеци владата на СДСМ го...

Економија 22.07.20 | 14:58

СДСМ за само три години успеа да ја задолжи државата за скоро 1 милијарда евра и долгот порасна над 5 милијарди евра

СДСМ за само три години успеа да ја задолжи државата за скоро 1 милијарда евра и долгот порасна над 5 милијарди евра.Македонија со Заев на чело е прогласена за хибриден...

Свет 23.06.20 | 14:23

Германија: Економското влијание од Ковид-19 полошо од очекуваното

Влијанието на пандемијата на Ковид-19 врз глобалната економија ќе биде полошо отколку што првично се очекуваше, соопшти во вторникот германскиот Совет на економски...

Економија 31.05.20 | 16:58

Буџетските приходи во мај пониски за 24%, јавниот долг ќе достигне 60% од БДП

Приходите во буџетот во мај биле пониски за 24%, даночните приходи се намалиле за 28 отсто, а најголем пад има кај ДДВ од 33%. Од друга страна, пак, расходите пораснале за 11%...

Економија 30.05.20 | 09:16

Владата се задолжи 160 милиони евра кај ЕУ за справување со последиците од пандемијата

Владата ја донесе Уредбата со законска сила за задолжување на земјата кај Европската Унија преку инструментот Макро–финансиска поддршка за справување со последиците...

Економија 30.04.20 | 23:31

Во првите три месеци годинава се случи масовен грабеж од 120 милиони евра, секое семејство задолжено за 15.000 денари

Владата на СДСМ го задолжи секое семејство за дополнителни 15.000 денари и изврши масовен грабеж, потенцираше вечерба лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во своето...

Економија 25.03.20 | 13:48

Ќе плаќаме поскапи кредити: Задоцнетите економски мерки на власта ќе бидат на грбот на граѓаните

Задоцнетите мерки на СДСМ и на Зоран Заев ќе се прекршат на грбот на граѓаните. Поради тоа, граѓаните ќе плаќаат повисоки камати на задолжувањата кои сигурно ќе се случат...

Економија 04.03.20 | 09:55

Од инвестиции останаа само семејните богатења на Заеви

Политиките на Зоран Заев ја уништија македонската економија и ја водат државата кон банкрот, велат од ВМРО-ДПМНЕ, потсетувајќи дека Зоран Заев вчера ги задолжи граѓаните...

Економија 03.03.20 | 17:02

Нема никакво враќање пари во стопанството како што тврди МФ

Македонија денес се задолжи 8.1 милијарда денари за да може да се раздолжи утре. Нема никакво враќање пари во стопанството како што пишува во соопштението од Министерството...

Економија 03.03.20 | 16:37

Ново задолжување од 131,7 милиони евра

Петто задолжување на Македонија од почетокот на годината. Денеска државата се задолжува за близу 132 милион евра. Министерството за финансии по аукција на државни хартии...

Економија 02.03.20 | 14:31

Се трупаат долгови: Утре владата планира да се задолжи за нови 131,6 милиони евра

Владата утре ќе се задолжува за нови 131,6 милиони евра. Ова е едно од низата задолжувања што ги прави владата од почетокот на годината. Имено на официјалната страна на...

Економија 10.02.20 | 12:13

Им нема крај: Утре ново задолжување од 50 милиони евра

Владата утре ќе се задолжи за нови 50 милиони евра. Имено, на официјалната страна на Народна Банка на Република Македонија објавена е аукција на државни хартии од вредност...

Економија 05.02.20 | 14:08

Владата ќе се задолжи за нови 50 милиони евра

Владата на 11 овој месец ќе се задолжува за нови 50 милиони евра. Имено, на официјалната страна на Народна Банка на Република Македонија објавена е аукција на државни хартии...

Економија 18.01.20 | 15:34

Димитриеска Кочоска: Ако Буџетот е во добра кондиција, тогаш зошто се задолжуваме?

Заменик-министерка за финансии од редовите на опозицијата Гордана Димитриеска Кочоска денеска во контрареакција на прес-конференцијата на министерката Нина Ангелосвка...

Економија 14.01.20 | 17:58

Димитриеска-Кочоска: Власта во заминување и понатаму ја задолжува државатанза 500 милиони денари

Првата аукција на државни записи за 2020 година на износ од 500 милиони денари со рочност од 12 месеци што се одржа денеска во Министерството за финансии е ново зголемување...

Економија 14.01.20 | 14:47

Димитриеска Кочоска: Оваа власт во заминување и понатаму ја задолжува државата за непродуктивни трошења

Првата аукција на државни записи за 2020 година на износ од 500 милиони денари со рочност од 12 месеци што се одржа денеска во Министерството за финансии е ново зголемување...

Економија 24.12.19 | 16:25

И 2020 година СДСМ планира да не задолжува: Ќе се издадат хартии од вредност од 270 милиони евра

Министерството за финансии на својата веб страна ги објави планираните задолжувања за првите два квартали, односно првите шест месеци од годината за наредната 2020-та...