Ознака: возачка дозвола
Македонија 06.05.21 | 22:41

Спасовски: Тоа што Британија ги призна македонските возачки дозволи е потврда дека ни ги ценат државата и институциите

„Владата на Обединетото Кралство ги призна македонските возачки дозволи после повеќегодишно преговарање. Тоа е една одлична вест во предвечерието на 7 мај – Денот...

Вести 06.04.21 | 22:17

Барди обвинет за фалсификат возачка

Македонскиот репрезентативец Енис Барди вчера имал проблем со шпанската полиција во Валенсија. Тој со неговото возило „Порше Панамера“ бил запрен од сообраќајната...

Црна хроника 04.03.21 | 10:24

Од 245 казнети возачи вчера во Скопје, 35 биле без возачка

На територијата на град Скопје изречени се вкупно 245 мерки, вчера во рамки на засилените сообраќајни контроли, од кои 35 санкции биле за возење без возачка дозвола. Меѓу...

Црна хроника 30.11.20 | 17:03

Скопјанец лажел во МВР за да му издадат дупликат возачка дозвола

Единицата за економски и компјутерски криминал поднесе кривична пријава против Х.Д(39) од Скопје поради давање лажен исказ. Обвинетиот поднел Барање за издавање дупликат...

Црна хроника 31.08.20 | 16:05

Во Тетово наголемо се вози без возачки дозволи

Секторот за внатрешни работи Тетово спроведе активности за откривање и санкционирање на лица кои ги управуваат возилата без положен возачки испит. На 30.08.2020 биле откриени...

Сервиси 30.10.19 | 09:52

Возачките дозволи ќе важат до 75 години, а возилата кои прават преголема бучава ќе се одземаат

Рокот на важење на возачката дозвола за повозрасните возачи се продолжува од 70 на 75 години, а се предвидува и мерка времено одземање на возило кое предизвикува голема...

Црна хроника 04.01.19 | 10:26

Бугарин со фалц возачка дозвола сакал да излезе од Македонија

Синоќа околу 21 часот на Полициската станица за Граничен премин Табановце, на излез од Р. Македонија, при извршена пасошка контрола на И.П.И. (40) од Бугарија, кој бил со...

Кариера 07.12.18 | 23:46

Иницијатива за признавање на македонските возачки дозволи во Шведска

Во последниве десет години се зголемува бројот на граѓани кои заминуваат да работат во Шведска. Тие покренаа иницијатива по примерот со Германија и Шведска да ги прознае...