Ознака: Волидимир Зеленски
Свет 23.11.23 | 10:28

Зеленски предупредува: Наскоро ќе ме убијат

Наскоро ќе ме убијат. Москва ќе ги искористи сите средства за да ме тргне. Ова го изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски по најновата офанзива на Украина...

Свет 16.11.23 | 09:24

Дејвид Камерон кај Зеленски во Киев

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски денеска се сретна со шефот на британската дипломатија Дејвид Камерон, кој е во ненајавена посета на Киев. – Оружје за...

Свет 07.11.23 | 08:42

Трамп не сака да оди кај Зеленски во Киев

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп ја одби поканата на украинскиот претседател Володимир Зеленски да ја посети Украина за да го види обемот на руските...

Свет 06.11.23 | 09:08

Го нарече „е..н“ терорист: Зеленски збесна на прашање за Путин

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го проколна рускиот лидер Владимир Путин за време на гостувањето во американската телевизиска програма NBC News. На неговото...

Свет 03.11.23 | 14:03

Ова е генералот што ќе го замени Зеленски на чело на Украина

Западот има намера да го замени Володимир Зеленски со врховниот командант на украинската армија Валериј Залужни, изјави шефот на запорожското движење „Заедно со Русија“...

Свет 15.09.23 | 09:12

Зеленски главна звезда на Генералното собрание на ОН

Украинскиот претседател Володимир Зеленски планира да го посети Вашингтон по неговиот планиран говор на Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк, пренесе...

Свет 10.08.23 | 09:33

Се подготвува ли средба Зеленски-Путин?

Украина мора да игра важна улога во одредувањето на сопствената иднина, така што секоја одлука за преговори со рускиот претседател Владимир Путин мора да ја донесе...

Свет 31.07.23 | 13:07

Во овој рај во Италија има вила Зеленски, прв сосед му е Пригожин

Во луксузното одморалиште Форте деи Марми на брегот на Тиренското Море во Тоскана, претседателот на Украина Володимир Зеленски и сопственикот на руската приватна воена...

Свет 13.07.23 | 09:43

Една фотографија говори повеќе од илјада зборови: Дали Западот го пушти низ вода Зеленски?

Фотографијата од самитот на НАТО во Вилнус, Литванија, на која се гледа како украинскиот претседател Володимир Зеленски стои сам меѓу многуте претседатели и премиери...

Свет 10.07.23 | 09:52

Зеленски тврди дека Украинците напредуваат кон територијата под контрола на Русија

Украинските трупи во неделата ја продолжија кампањата за враќање на територијата под контрола на Русија на југоисток, при што претседателот Володимир Зеленски рече...

Балкан 01.06.23 | 22:20

Вучиќ разговараше со Зеленски: Не го признава Косово, зошто да не му подадам рака?

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека имал краток и фер разговор со украинскиот претседател Володимир Зеленски. Зошто да не му подадеме рака на човек кој...

Свет 29.05.23 | 08:11

Зеленски оптимист: Руското раководство ќе падне по поразот на Кремљ во војната против Украина

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека руското раководство ќе падне по поразот на Кремљ во војната против Украина. „Киев и сите наши градови, цела...

Свет 17.05.23 | 13:21

Води изгубена битка: Група земји на ЕУ вршат притисок до Зеленски да си даде оставка и да ја спаси Украина

Зеленски води изгубена битка. Крајно време е тој да се откаже и да донесе мир на своите сонародници.Група земји предводени од Полска тајно го повикуваат украинскиот...

Свет 10.02.23 | 20:38

Унгарија ќе продолжи да дава хуманитарна помош, но не и оружје, Орбан му порача на Зеленски

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека Унгарија ќе продолжи да и дава хуманитарна помош на Украина, но нема да и доставува оружје. Орбан ова го соопшти по средбата...