Ознака: вето од Бугарија
Македонија 22.01.21 | 19:13

Заев: Не верував дека ќе дојде до вето

Премиерот Зоран Заев во вечерашното интервју во емисијата Трилинг на ТВ 24 рече дека тој сака целосно признавање од страната на Бугарија, без притоа да се оспоруваат...

Балкан 18.12.20 | 11:24

Балканските интелектуалци се кренаа против Бугарија за ветото кон Македонија

На опасноста од бугарскиот пристап кон интегрирањето на  Македонија во ЕУ, за самата земја, но и за регионот и за цела Европа, во смисла на поткопување на темелните европски...

Македонија 17.12.20 | 22:57

Чешка и Словачка ја запреа „бугаризацијата на Кирил и Методиј“: Браво, нема предавање, да живее борбата за Македонија!

Поранешниот пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, се израдува по блокирањето на усвојувањето ба заклучоците за проширувањето на Западен Балкан во Советот...

Македонија 17.12.20 | 22:39

Чешка и Словачка за „ветото врз Бугарија“: Нема да дозволиме ЕУ да ни суди како да се идентификуваме и на кој јазик зборуваме

Нема да дозволиме Европската унија да биде судија за нашата заедничка историја, како се идентификуваме или на кој јазик зборуваме, велат во заедничка изјава чешкиот...

Македонија 17.12.20 | 18:16

Блокирани заклучоците на ЕУ: Чешка, Словачка и Австрија сметаат дека премногу ѝ се попушта на Бугарија

Во Брисел не се усвоени заклучоците за Западен Балкан.Чешка,Словачка и Австрија има забелешки на членот 8 од заклучоците предложени од претседавачот Германија за погрешното...

Македонија 17.12.20 | 07:52

Чии се солунските просветители кои „су шетали свуда“?

Бугарското присвојување на сесловенската историја и ветото кон Македонија кое ги рпедизвика Чешка и Словачка да возвратат со „вето на бугарското вето“ е добар повод...

Македонија 16.12.20 | 08:44

Денеска амбасадорски состанок на ЕУ: Германија се надева дека ќе ја убеди Бугарија да го тргне ветото

Во очекување на амбасадорскиот состанок на кој германското претседателство повторно ги враќа заклучоците за проширувањето на ЕУ, вклучително и за  Македонија, кои...

Македонија 14.12.20 | 12:44

Заев моли да не ги лутиме Бугарите

Говорот на омраза за жал е подигнат од двете страни. Апелирам до сите, ние сме прво добар и кроток народ и сме пријатели, прво до нашите граѓаните должност ни е да градиме...

Македонија 14.12.20 | 12:09

Заев вели дека не бил виновен за ветото

Во изминатите сто дена едно од прашањата на кое секојдневно беше посветена оваа Влада беше изнаоѓањето решенија за прашањата што ги постави Бугарија како пречка пред...

Македонија 10.12.20 | 22:37

Спасовски и Заев на иста мисла: Ветото е голема геостгратешка грешка за Бугарија

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски го повтори ставот на лидерот на СДСМ и премиер Зоран Заев кој рече дека одлуката на Бугарија е тешка геостратешка грешка. Сериозна...

Вести 09.12.20 | 14:49

Заев: Бугарија стави вето и го прекрши Договорот за добрососедство

Ветото на Бугарија за отворање на пристапните преговори на Макеоднија со ЕУ е неодговорна грешка. остануваме посветени за решение убедени дека е можно без оспорување...

Балкан 09.12.20 | 13:34

Бугарско МНР порачува: Имате право да го нарекувате сопствениот јазик како сакате

Време е Владата на Република  Македонија да се откаже од манипулативната теза дека Бугарија го оспорува правото на самоопределување и идентитетот на Република Северна...

Свет 09.12.20 | 11:27

За блокадата од Бугарија не станало збор: Meркел загрижена само за ветото на Унгарија и Полска во ЕУ

Европската унија бара начин да го укине ветото на Унгарија и Полска за буџетот на 27-члениот блок, истовремено задржувајќи го и механизмот за владеење на правото, со кој...

Македонија 09.12.20 | 08:26

ЕУ бара од Македонија да не се разочарува по бугарското вето

Како што се очекуваше Бугарија стави вето за одржувањето на првата меѓувладина конференција со  Македонија, и со тоа го попречи носењето одлука и за Албанија, германското...

Балкан 07.12.20 | 11:54

Се потресоја: EУ била фрустрирана поради бугарското вето

Висок дипломатски извор на ЕУ, кој ги брифираше дописниците во Брисел утрово, порача дека бугарската блокада поради билатерален спор со Македонија ја фрустрира цела...

Македонија 07.12.20 | 08:21

ЕУ утре ќе го потврди бугарското вето

Во пресрет на утрешниот состанок на Советот за општи работи во Брисел на кој треба повторно да биде разгледана и да се одлучува за преговарачката рамка на ЕУ со Северна...

Македонија 04.12.20 | 15:07

Холандската амбасада вели дека не ја поддржуваат Бугарија во ветото, холандските власти молчат

Холандската амбасада како лажни ги оцени информациите дека Холандија ја поддржала Бугарија во блокирањето на преговарачката рамка за Македонија за почеток на преговорите...

Македонија 04.12.20 | 11:42

Не е само Бугарија: И Данска и Холандија се приклучија на ветото

Данска и Холандија се двете земји кои се приклучија кон бугарското вето за Македонија, изјави дипломатски извор за бугарскиот весник „24 часа“. Изворот на весникот...

Македонија 03.12.20 | 08:28

Бугарија нема да попушти, ветото веќе е сигурно

 Амбасадорите на ЕУ вчера повторно не успеаја да постигнат договор за заклучоците за отворање на преговорите со С Македонија. Бугарија и натаму инсистира нејзините...

Македонија 30.11.20 | 14:49

Интервјуто на Заев не помогна: Бугарија потврди дека ќе стави вето за почеток на преговорите со Македонија

Повеќе високи дипломати од земји членки на ЕУ за МИА потврдија дека  Македонија речиси сигурно ќе биде блокирана од страна на Бугарија на следниот министерски совет...