Ознака: услуги
Скопје 23.02.22 | 13:11

Се дигитализираат услугите во општина Аеродром

Градоначалникот Тимчо Муцунски, наскоро ќе презентира мобилна и веб-апликација со која Општина Аеродром уште повеќе ќе се доближи до жителите, низ транспарентен процес...

Македонија 06.07.21 | 13:48

Половина од општините немаат објавено информации за услугите што ги обезбедуваат

Постојниот квалитет на услуги кои ги обезбедуваат единиците на локалната самоуправа (ЕЛС) на веб-порталите не обезбедува ефективна и брза услуга за граѓаните, ниту...

Економија 06.06.21 | 10:41

Се трошат сѐ повеќе пари за државната администрација, а квалитетни услуги има сѐ помалку

Парите за платите на администрацијата што се одвојуваат од Буџетот секоја година растат, а растат и ветувањата на власта дека мора да се крати од пребројната администрација,...

Македонија 28.09.20 | 14:57

Ниту министерот не знае како да направи налог на www.uslugi.gov.mk

На веб страницата www.uslugi.gov.mk не може да се направи ниту налог за да се побара услуга од државните институции, пренесува „Сител“, чии репортери цело утро се обидуваа...

Македонија 27.09.20 | 17:49

Македонците со престој во Германија се жалат на услугите во македонската амбасада

Граѓаните на Македонија со престој во Германија преку отворено писмо апелираат за подобрување на услугите во дипломатско-конзуларните претставништва на Македонија...

Економија 03.09.20 | 20:26

Владата даде согласност „Пошта“ да почне постапка за нов договор за услугите за платен промет

Владата на денешната седница даде согласност АД „Пошта“ да отпочне постапка за преговори за склучување на нов договор за соработка со банка преку која ќе ги врши услугите...

Балкан 30.06.20 | 10:05

Од утре поефтин роаминг за Западен Балкан

Во земјите од Западен Балкан од среда ќе започне да се применува следниот чекор во намалувањето на цените на роаминг услугите во кои ќе бидат намалени дополнителните...

Калеидоскоп Балкан 17.06.20 | 17:48

Секс под маски до 15 минути: Борделите во Грција отворени под специјални протоколи

Услуги до 15 минути и употреба на маска, како за клиентите, така и за вработените, се дел од новите правила и мерки под кои борделите во Грција, од понеделникот, по тримесечна...