Комората на геодети реагира за поскапувањата на наплатата за издавање податоци од Катастарот. Како што вели во своето вечерашно гостување во емисијата „Економски Магазин“ на Алсат, претседателот на Комората на геодети, Никола Рибароски, за некои податоци поскапувањата се и повеќе од 500 насто.

На 19-ти овој месец стапија насила новите тарифници за наплата за издавање на податоците на Агенцијата за катастар. Тие поскапувања се движат од 40 насто, па сѐ до 500 насто. Тоа е повеќе од пет пати поскапување на одреден податок – вели Рибароски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.