Ознака: тутунари
Економија 27.08.21 | 16:26

Сушата им го преполови родот: Тутунарите бараат прогласување елементарна непогода

Новоформираните тутунски здруженија од Прилеп бараат од Владата да донесе одлука за прогласување елементарна непогода зашто сушата го преполови производството. Тие...

Економија 28.05.21 | 08:33

Николоски: Ќе донесеме закон со кој кило тутун не смее да се увезе додека не се откупи целокупниот домашен тутун

– ВМРО-ДПМНЕ ќе донесе закон за тутунот со кој кило тутун не смее да се увезе додека не се откупи целокупниот домашен тутун и се обврзува на чесна откупна цена и проценка...

Економија 19.03.21 | 14:25

Мисајловски: Структури од власта увезуваат и шверцуваат тутун, затоа власта ги матка тутунарите

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајловски на денешната средба со жителите на Чаир, прашан од страна на новинари за големиот револт кај тутунарите кои се жалат...

Економија 17.03.21 | 14:29

Тутунарите се незадоволни од власта, ќе вршиме притисок трудот и маката да им се исплати

Денеска давам изјава од посетата на Демир Хисар и Крушево. Главната тема на средбите со граѓаните е катастрофалниот откуп на тутун и гледаме дека производителите на...

Економија 02.03.21 | 17:01

Тутунарите трпат загуби поради немањето кворум во Собранието и заткулисните игри на власта

Министерот за земјоделие Аријанит Хоџа кој знае колку пати се прошета до Прилеп на разговори со Тутунарите и ништо не реши. Тутунарите пред 6 месеци предупредуваа за...

Економија 20.02.21 | 16:49

Прво откуп на тутунот, измени на Правилникот за тутун, па нови договори

Што побрзо да заврши откупот на тутунот и да се преземе вишокот, барем во законскиот рок, а потоа да се склучуваат договори за новата реколта, но прво со измени на Правилникот...

Економија 12.02.21 | 23:27

Во понеделник ќе се знае каква помош ќе добијат тутунарите

Колкава помош од државата ќе добие секој од тутунарите во новиот пакет мерки ќе се знае во понеделник. Ресорниот министер не открива дали 5те милиони евра што ги вети...

Економија 11.02.21 | 15:26

Увозот кој го договори Заев доведе до тоа тутунарите да не може да го продадат домашниот тутун 

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска беше во посета на Прилеп каде со тутунопроизводителите и тутунарите разговараше за исклучително лошата состојба...

Економија 11.02.21 | 14:28

Мицкоски се сретна со тутунарите од прилепско

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска е во посета на прилепското село Големо Коњари, каде оствари средба со тутунарите:

Економија 01.02.21 | 17:21

55 илјади луѓе на улица, јавниот долг расте: Со Заев се вклучи црвениот аларм за економијата

Премиерот Зоран Заев на својот профил на социјалните мрежи ја најави Програмата за економски реформи 2021 – 2023 година. Континуирано работиме на подобрување на економските...

Економија 18.01.21 | 17:29

Владата отиде до крај со одлучноста – да не им помогне на тутунарите и да ги лаже

Владата отиде до крај со одлучноста – не им помога на тутунарите, само ги лаже и покрај бројните протести и молби на тутунарите за да се реши нивниот проблем, Владата...

Економија 12.01.21 | 20:35

Утре нова средба на тутунарите со министерот и откупувачите

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Арјанит Хоџа утре во Скопје ќе одржи средба со Иницијативниот одбор на незадоволните тутунари, Сојузот на здруженијата...

Економија 10.01.21 | 17:28

Тутунарите незадоволни од откупната цена на тутунот

И покрај средбите со надлежните и одржаните протести пред Владата, маките на тутунопроизводителите продолжија. Назадоволни од цената за килограм тутун од годинешната...

Македонија 10.01.21 | 14:29

Додека Заеви јадат од златен прибор што достигнува и до 50.000 евра, кило тутун се продава за кутија цигари

И додека Заеви јадат од златен прибор, за кој што цената достигнува и до 50.000 евра, тутунарите трпат за леб, бидејќи килограм тутун го продаваат по цена од една кутија...

Економија 08.01.21 | 10:42

Тутунарите немаат ни за леб, а власта мува не ја лази

Тутунарите немаат ни за леб, а власта мува не ја лази, реагираат преку соопштение од ВМРО-ДПМНЕ. Тие посочуваа дека додека тутунарите секојдневно протестираат и се жалат...

Економија 04.01.21 | 16:42

Мицкоски: Заев два месеци ги лаже тутунарите, тутунот стои неоткупен

Велат, само тие кои работеле тутун можат да знаат каква мака е. 2 месеци го гледаме Зоран Заев и надлежните како буквално ги лажат тутунарите водејќи ги кон ѕид, само за...

Економија 04.01.21 | 13:39

Премиерот да каже дали има решение за нашите проблеми: Tутунарите бараат одговори од Владата и Заев

Тутунарите и лозарите денеска излегоа на протест пред Владата. Тие бараат одговори за неисполнетите ветувања дека ќе се корегира годинашната, катастрофална откупна...

Економија 04.01.21 | 11:34

Тутунарите за денеска најавија протест пред Владата

По неколкуте неуспешни средби со министерот за земјоделие и со премиерот Зоран Заев, тутунарите најавија дека заедно денеска ќе излезат на протест пред Владата од каде...

Економија 04.01.21 | 09:09

Тутунарите денеска повторно на протест пред Владата

Тутунарите и лозарите денеска излегуваат на протест пред Владата. Велат дека ќе бараат одговори за неисполнетите ветувања дека ќе се корегира годинашната, катастрофална...

Економија 03.01.21 | 17:50

Ставот на сојузот на земјоделските здруженија ја прели чашата кај македонските тутунари

Револт, огорченост и гнев кај македонските тутунопроизводители во пресрет на утрешниот протест пред Владата, откако вчера, претседателот на Сојуот на земјоделски здруженија,...