Ознака: трошоци за живот
Економија 14.02.23 | 15:45

Во Македонија се потешко се живее

Трошоците на живот во јануари се зголемиле за 17,1 процент во однос на истиот период лани, а цените на мало се пораснале за 13,3 проценти, објави денеска Државниот завод...

Економија 07.11.22 | 12:58

ДЗС: Трошоците на живот во октомври поголеми за 19.8 проценти, а цените на мало за 15.4 отсто

Трошоците на животот во октомври 2022 година, во однос на октомври лани, бележат зголемување од 19.8 %, а цените на мало од 15.4 %, соопшти Државниот завод за статистика. Во однос...

Економија 07.10.22 | 13:06

Трошоците на живот во септември на годишно ниво зголемени за 18.7, а цените на мало за 14.7 отсто

Tрошоците на животот во септември годинава во однос на септември лани се зголемени за 18.7, а индексот на цените на мало за 14.7 проценти. Во однос на август годинава, пак,...

Економија 12.09.22 | 14:20

Минималната плата одамна не стасува за живот: Трошоците во август 48.234 денари

Минималната кошница во август за едно четиричлено семејство изнесува 48.234 денари, велат од Сојузот на синдикатите на Македонија. Оттаму додаваат дека се повеќе работници...

Економија 07.09.22 | 15:25

Инфлацијата отиде во небо, трошоците за живот зголемени за речиси 17 проценти

Трошоците на живот на годишно ниво се зголемени за 16,8 отсто, а цените на мало за 14,2 отсто. Државниот завод за статистика објави ново рекордно зголемување на инфлацијата. За...

Свет 07.04.22 | 18:00

Ова се најевтини земји за живеење во 2022 година: Македонија не е меѓу нив

Веб-страницата специјализирана за демографија и економија направи листа на земји каде што трошоците за живот се најевтини во 2022 година. Трошоците за живот или парите...

Свет 17.02.22 | 16:33

Како навистина се живее во Германија: Со 2.000 евра месечно преживуваш, со 3.000 се турка

Животот во странство не е мед и млеко. Тоа е порака до оние кои мислат дека со одење во Германија или во некоја друга странска земја ќе го решат прашањето за егзистенција...

Економија 25.09.21 | 09:16

Две минимални плати не можат да најадат четири гладни усти

Минималните трошоци на едно четиричлено семејство во август се зголемени за 214 денари во однос на јули. Сојузот на синдикати на Македонија пресмета дека за основните...

Вести 15.09.21 | 11:03

Трошоците за живот растат: На четиричлено семејство за основни потреби му требаат 34.342 денари, со ученик во семејството за 8.000 денари повеќе

Минималните месечни трошоци на едно четиричлено семејство во август се зголемени за 214 денари во однос на јули, покажуваат податоците од најновата синдикална кошница...

Економија 09.04.21 | 08:25

Март: Просечната плата не стасува за основните трошоци

За 122 денари се зголемиле основните трошоци на едно четиричлено семејство во март во однос на јануари, а за 70 денари во однос на февруари, покажуваат најновите податоци...

Економија 15.02.21 | 11:33

Во јануари зголемени трошоците на живот и цените на мало на годишно ниво

Трошоците на животот во јануари 2021 година, во однос на претходниот месец, се пониски за 0,2 проценти, а кај цените на мало нема промени. Во однос на јануари лани трошоците...

Економија 14.12.20 | 15:25

Заев и економската слика на Македонија – зголемени трошоци за живот, зголемен број на невработени, економија во минус

Лошото менаџирање на економската криза и несоодветната финансиска помош од државата за стопанството ја доведе Македонија во рецесија, јавен долг над 60% од БДП, дефицит...