Ознака: трошење
Македонија 16.03.22 | 21:00

Грковска: Владата покажа пример за штедење по сите ставки во Буџетот

Владата е прва по транспарентност и покажа пример за штедење по сите ставки планирани во Буџетот, оценува вицепремиерката задолжена за политики за добро владеење, Славица...

Скопје 27.01.22 | 14:08

Порција од 39.700 денари во локал на кеј и морски плодови за 8.600 денари – какви сметки сме плаќале за градоначалниците од СДСМ и нивните блиски

Градоначалниците од ВМРО-ДПМНЕ уште ги санираат штетите и плаќаат сметките за скапо јадење на нивните претходници од СДСМ, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Кога градоначалниците...

Македонија 11.08.21 | 17:58

Владата ќе потроши 620.000 евра за три рекламни кампањи

Владата ќе потроши 620.000 евра за три рекламни кампањи. Ќе го испитува јавното мислење и ќе ги едуцира граѓаните за вакцинацијата против Ковид 19, за корупцијата, а ќе испитува...

Астро 20.11.20 | 20:00

Не го знаат зборот штедење: Овие пет хороскопски знаци трошат повеќе отколку што имаат

Колку и да се обидуваат да заштедат пари, луѓето од некои знаци од зодијакот не можат да одоволат на удобниот живот. Стрелец Стрелците работат многу, па не им е тешко...

Скопје 28.09.20 | 14:23

Апсурдите немаат крај: Среде економска криза Шилегов набавува цвеќиња за 400 илјади евра

Град Скопје во време кога државата се соочува со корона пандемија и со сериозна економска криза одлучи да троши пари за цвеќиња и тоа, 400 илјади евра. На официјалната...

Калеидоскоп 01.09.20 | 19:56

Само два од нив трошат колку што тврдaт фабриките: Колку навистина голтаат „голф“, „пежо“, „форд“, „фиат“…

Поголем број нови автомобили трошат за 30 отсто повеќе гориво во однос на потрошувачката наведена во декларациите, покажуваат тестовите на „Емишнс аналитикс“. Возачите...

Економија 29.04.20 | 13:15

Каде испарија 120 милиони евра од буџетот: СДСМ изврши класичен грабеж на државната каса

Каде испарија и за што се потрошени 120 милиони евра од буџетскиот дефицит на земјава? Ова прашање ги интересира граѓаните, кои не видоа никаков бенефит од тие пари. Напротив...

Вести 25.04.20 | 13:38

Италијанската Влада бара одобрение за нови трошења

Италијанска Влада бара од Парламентот да одобри огромни износи за нови трошења, со што драстично ќе се зголеми државниот јавен долг на земјата која е една од најпогодените...

Астро 29.10.19 | 10:51

Овие хороскопски знаци најмногу трошат

Луѓето родени во некои знаци на зодијакот, познати се како најголеми потрошувачи. Тие тешко се воздржуваат кога станува збор за посегнување по паричникот, а штедењето...

Калеидоскоп 11.09.19 | 12:05

Банка по грешка им префрлила 120 000 долари, потрошиле сè до последен цент

Брачен пар од Пенсилванија бил пријатно изненаден кога на нивната сметка по грешка биле префрлени 120 000 долари. Роберт и Тифани Вилијамс не помислиле на враќање на средствата,...

Економија 03.04.19 | 14:38

Со фискални реформи до праведен раст и зголемен животен стандард за сите граѓани

Контрола на трошењето и правична распределба на јавните пари, унапредување на вработеноста, зголемување на продуктивноста на компаниите и инвестирање во иновации,...