Владата е прва по транспарентност и покажа пример за штедење по сите ставки планирани во Буџетот, оценува вицепремиерката задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска.

Денеска имавме состанок со Агенцијата за пристап до слободни информации од јавен карактер и ме радува тоа што Владата е прва на листатата на институции по транспарентност според нивниот извештај што тие го имаат подготвено. Се надевам дека така понатаму ќе продолжи, истакна Грковска во емисијата „Топ тема” на ТВ Телма.

Во однос на набавките кои ги направила Службата за општи и заеднички работи (СОЗР) која ги опслужува сите институции како Владата, Собранието и Претседателот на државата, таа оцени дека податоците се јавни и јасно може да се види на што се трошени средствата.

Грковска подвлече дека во однос на трошењето на јавните средства е најважно дали постои злоупотреба на средствата, како тоа да се контролира и дали се намалени несуштинските трошоци.

Сите субјекти имаат обврска да се однесуваат одговорно кон општото добро, подвлече вицепремиерката Грковска, и додаде дека актуелната Влада покажа пример како се штеди по сите ставки во Буџетот и како се насочуваат средствата во програми за поддршка на граѓаните и стопанството.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.