Ознака: трансродово лице
Свет 19.07.22 | 10:15

Трансродова затвореничка забременила две други затворенички

Трансродова затвореничка, од која забремениле две други затворенички во единствениот женски затвор во американската сојузна држава Њу Џерси, е преместена во машки...

Останати спортови 20.06.22 | 16:26

По скандалите со Лиа Томас, трансродовите лица нема да смеат да пливаат во женска категорија

Меѓународната федерација за пливање и ватерполо (ФИНА) го официјализираше новото правило, според кое трансродовите лица повеќе нема да можат да се натпреваруваат во...

Останати спортови 31.03.22 | 08:51

Tрансродовo лице доби забрана да учествува на женски велосипедски трки во Британија

Дваесет и едногодишното трансродово лице, Емили Бриџис, нема да може да учествува на турнирот во женското првенство во велосипедизам во Омниум и Медисон на Велика Британија,...

Свет 18.02.22 | 15:13

Oва е новиот прв човек за енергетика во администрацијата на Џо Бајден

Американскиот претседател Џо Бајден го именуваше Сем Бринтон на висока позиција во Министерството за енергетика, со што тој стана првиот службеник на американската...

Фудбал 28.04.21 | 13:28

УЕФА дозволи трансродови судии

Европската фудбалска федерација изрази поддршка за првиот трансродов судија од Израел. Фудбалскиот арбитар Саги Берман го смени полот. Сега нејзиното име е Сапир Берман...

Македонија 27.04.21 | 22:52

Законски измени за признавање на родовиот идентитет на трансродовите лица

На предлог на Министерството за правда на денешната седница на Владата утврден е Предлог-законот за изменување на Законот за матична евиденција, со кој ќе се овозможи...

Естрада 02.12.20 | 10:56

Елен Пејџ стана Елиот

Актерката Елен Пејџ (33), номинирана за „Оскар“ за нејзината улога во „Џуно“, вчера во јавноста преку „Инстаграм“ сподели дека е трансродово лице и дека го сменила...

Интима 28.09.19 | 15:09

Ѝ испратил фотографија од кроасанот, но ја блокирал кога му го покажала модриот патлиџан

Момчето кое на студентката Феј Кинли од Глазгов ѝ испратило фотографија од својот пенис, останало зачудено кога таа му возвратила со фотографија од својот (и тоа поголем)...

Здравје 27.06.19 | 13:50

Хирург од Белград ќе врши промена на полот на сметка на Фондот

На Универзитетската Клиника за детска хирургија ќе почнат да се вршат интервенции за промена на полот, за што е ангажиран проф. д-р Мирослав Ѓорѓевиќ од Белград. Знам...

Црна хроника 17.01.19 | 13:05

Македонија го изгуби спорот со трансродовото лице во Стазбур

Европскиот Суд за човекови права во Стразбур одлучи Република Македонија да плати 9000 евра, на трансродово лице, кое со поддршка од Коалиција Маргини ја тужеше државата...

Црна хроника 16.01.19 | 17:08

Трансродово лице ја тужи Македонија во Стразбур

Европскиот Суд за човекови права во Стразбур утре за прв пат ќе се произнесе за случај на македонско трансродово лице, кој би можел да биде вовед во нова легислатива...