Ознака: Трајко Вељановски
Македонија 02.08.22 | 22:15

Пендаровски не знае или така му чини: Последната македонска делегација во „Прохор Пчински“ ја предводел Вељановски во 2009 година

Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељановски упати благодарност до пријателите од Србија за гестот делегација од Македонија предводена од претседателот...

Македонија 06.07.21 | 17:32

Русковска „СМС шнајдерка“: Кратела пораки за потребите на обвиненито

Одбраната и обвинетите во случајот „27 април“ денеска открија нов детал кои можеби ќе има големо влијание при изрекувањето на пресудата. Трајко Вељановски проговори...

Македонија 06.07.21 | 13:46

Вељаноски: И Заев потвди дека не сме ниту осмислувачи ниту организатори на настаните од 27 април

Животот ни приредува најразновидни искушенија и не става во секакви ситуации. Ние немаме друг избор освен достоинствено да го издржиме товарот на накалемената неправда...

Македонија 02.12.20 | 12:53

Шефицата на Кабинетот на Вељаноски со СМС го информирала за прес-конференцијата на Заев во Собранието на 27 април

За настаните од “27 април” денеска сведочеше Сања Угриновска Спасеновска. Таа беше шеф на кабинет на Трајко Вељаноски додека беше на чело на Собранието. Таа рече...

Македонија 09.09.20 | 10:05

Анализа: Обвинението против Трајко Вељаноски е на стаклени нозе и мора да падне!

Пред да се впуштам во детална анализа на обвинението против поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски, поврзано со настаните од 27 април 2017 година, би сакал...

Црна хроника 04.09.20 | 11:51

Вељаноски не можел да го исклучи микрофонот на пратеникот кој ја пееше албанската химна

Обвинителката во случајот „27 април” го праша пратеникот Никола Мицевски за текот на конститутивната седница. Таа посебно се интересираше дали тогашниот претседавач,...

Македонија 26.08.20 | 22:13

Јаневски: Да сме правна држава, по исказот на Вељановски, СДСМ и ДУИ ќе бидат судени за тероризам на 27 април!

Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски, на денешното рочиште на судењето за „27 април“ читаше стенограми од конститутивната седница на минатиот парламентарен...

Македонија 17.03.20 | 14:34

Трајко Велјановски: Во 2016 Собранието не направи правен преседан

Некогашниот собраниски спикер, Трајко Вељаноски, преку својот профил на Фејсбук се обрати на јавноста со новонастанатата ситуација со корона вирусот во Македонија....

Македонија 15.02.20 | 18:20

Вељановски: Повлечениот Закон за ЈО, немаше техничка грешка, туку послужи за политички пазар

Пратеникот од редовите на ВМРО ДПМНЕ, Трајко Вељановски денеска од собраниската говорница запраша како може заменик министер за локална самоуправа да го брани законот...

Македонија 03.02.20 | 16:58

Вељаноски за нападите за „Монструм“: Премолчував долго време, а тоа не беше воопшто лесно и едноставно

Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски излезе со коментар за нападите против него за вмешаност во случајот „Монструм“. Ова следува откако претседателот...

Македонија 31.08.19 | 15:46

Немојте да паѓате под нивно влијание, да не бегаат и од вас како од Катица и Боки 13

Пратеникот од редовите на ВМРО – ДПМНЕ, Трајко Вељановски и упати совет на предложената министерка за финансии, Нина Ангеловска и рече да биде внимателна. Немојте...

Македонија 30.08.19 | 13:16

Вељановски: Во „План за живот“ ветивте дека ќе има Влада со најмногу 20 министри и не го остваривте тоа ветување

На денешната седница која е посветена на пратенички прашања, пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Вељаноски укажа дека оваа Влада предводена од СДСМ досега има 4-5 реконструкции...

Македонија 25.02.19 | 15:32

Џолев: Нема судска пракса повторно да се бара одземање на пратенички имунитет

Дали Судот има право повторно да побара од Собранието да му биде одземен пратеничкиот имунитет на поранешниот собраниски спикер Трајко Вељаноски? Според претседател...

Македонија 24.02.19 | 19:08

Џафери ја закажа седницата за имунитетот на Вељановски во 21 часот

Претседателот на Собранието Талат Џафери во 21 часот ноќеска ја закажа пленараната седница за одземање на пратеничкиот имунитет на Трајко Вељаноски, информираат од...

Македонија 24.02.19 | 10:40

Собранието ќе одлучува за одземање на имунитетот на Вељановски, за денеска не е закажана седница

По два дена жестока дебата, собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања синоќа не донесе одлука за барањето на Кривичниот суд за одобрување притвор...

Македонија 21.02.19 | 18:24

Комисијата утре ќе расправа за имунитетот на Вељаноски

Барањето за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот спикер Трајко Вељаноски е вратено од скопскиот Кривичен суд во Собранието на Република Македонија,...

Македонија 20.02.19 | 19:14

ОЈО бара притвор Вељановски, Јанакиески и Ристовски – ги терети за терористичко загрозување на уставниот поредок

Обвинителството вечерва ги објави деталите за приведувањето на поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељановски, како и поранешните министри Миле Јанакиески...

Македонија 20.02.19 | 18:37

Николоски: Апсењето на Вељаноски е неуставно и е уште еден пример на директен притисок врз неистомислениците

Ова е продолжување на теророт и притисокот кој оваа хунта го прави, смета потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Алекдандар Николоски во врска со информацијата за приведувањето...

Македонија 20.02.19 | 18:20

Покрај Вељановски, уште двајца приведени, однесени во ОЈО

Покрај пратеникот Трајко Вељановски, денеска во обвинителството за крвавиот четврток приведени се уште двајца осомничени со иницијали М.Ј. и С.Р., за кои засега не го...

Македонија 20.02.19 | 18:19

Нов линч на деспотот Заев, приведен Трајко Вељановски поради наводен тероризам

Во паника, власта на Заев тргнува со нов линч, а овој пат мета е поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељановски, кој беше приведен попладнево. Според првичните...