Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељановски упати благодарност до пријателите од Србија за гестот делегација од Македонија предводена од претседателот Стево Пендаровски да го чествува Илинден во манастирот „Свети Прохор Пчински“, кој се наоѓа на самата македонско-српска граница.

Сепак, Вељановски забележува на информацијата што беше објавена од Кабинетот на Пендаровски, а и самиот тој ја повтори дека македонска делегација последен пат го празнувала Илинден во манастирот пред 18 години.

Исто така, вели Вељановски во својата објава, таблата која денеска беше претставена како дипломатско достигнување ниту е оригиналната табла, ниту таа е на местото на кое треба да стои.

▶️ Им благодариме на пријателите од Србија за денешниот гест со посетата на Претседателот Стево Пендаровски на манастирот Свети Прохор Пчињски.
🧭 Сепак, Претседателот на #Македонија🇲🇰 бил должен да знае дека последен пат на ова историско место бил Претседателот на Собранието Трајко Велјаноски во 2009 година, а не така како што беше кажано!
🔎 Освен тоа, протоколот на нашата држава наместо да прикажува нереални дипломатски достигнувања и наводни несекојдневни успеси, требало да биде информиран дека таблата пред која денеес се поклонија преставниците на нашата држава, ниту е оригиналната табла, ниту таа е на местото на кое треба да стои!!!
▶️ Македонија поминала многу премрежија! Ќе го поминеме заедно и ова!
🥇 Честит Илинден Македонијо!

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.