Ознака: субвенционирана струја
Економија 22.02.23 | 22:35

Најголем дел од компаниите за храна кои цела зима плаќаат поевтина струја, воопшто не ги намалиле цените

Министерот за економија Крешник Бектеши во гостување на телевизија „Алсат“ открива дека дури 70 отсто од компаниите кои користеле субвенционирана струја од државата,...

Економија 11.01.23 | 14:29

Шамбевски: Непрокопсани едни, овие пари со кои се фалите се наши!

Поранешниот амбасадор Оливер Шамбевски остро го критикува додатокот на сметките за електрична енергија, на кои стои „субвенција од Владата на Република Cеверна Македонија“. Вака...

Економија 03.12.22 | 09:39

Пекарите не ветуваат поевтин леб – цената не е условена само од сметката за струја

Мали се надежите дека овозможената субвенционирана, фиксна цена од 80 евра за мегават час ќе ги намали цените на голем дел од прехрамбените производи. Стопанствениците...