Ознака: студеничани
Црна хроника 21.06.24 | 16:55

Жител на Општина Студеничани му се заканувал на својот сосед со гасен пиштол и стрелал во воздух

Четириесет и едногодишниот С.К.,  жител на село Драчевица, во Општина Студеничани, вчера бил повикан на службен разговор во полиција заради упатување закани на неговиот...

Црна хроника 21.04.24 | 16:15

Во „опел“ паркиран пред кафеана во Хиподром пронајден починат 65-годишник од Студеничани

МВР информира дека вчера во 16.15 часот во СВР Скопје било пријавено дека во патничко возило „опел“ со скопски регистарски ознаки пред угостителски објект во населба...

Македонија 05.04.24 | 20:32

Османи на средби во Студеничани

Караванот на „Европскиот фронт“ предводен од кандидатот за претседател на државата, Бујар Османи денеска беше во скопските села Батинце, Моране и Долно Количани во...

Црна хроника 25.01.24 | 10:51

Малолетник од Студеничани шверцувал мигранти од Сирија

Доцна синоќа на автопатот А1, Неготино – Градско, во близина на клучка Неготино, полициски службеници од Мобилната единица за компезаторни мерки во Одделот за гранични...

Црна хроника 05.11.23 | 20:35

Двајца од Студеничани ловеле во ловиштето Бунарџик без дозвола од концесионерот

Во Полициската станица Гази Баба вчера се приведени Б.С.(33) и Ф.Б.(56), двајцата од село Студеничани, постапувајќи по пријава од З.Ц.(55), претседател на ловно друштво според...

Црна хроника 16.10.23 | 19:10

Жител на Студеничани кон Србија носел мигранти од Сирија меѓу кои и четири малолетници

СВР Куманово поднесе кривична пријава против Б.М.(23) од скопското село Студеничани поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „криумчарење мигранти’’. Како...

Црна хроника 13.09.23 | 10:53

Бегајќи повредил двајца полицајци и удрил во наплатна рампа

На автопатот Велес-Скопје, полициски службеници од Полициската станица за граничен надзор Михајлово при Регионалниот центар за гранични работи Југ и полициски службеници...

Македонија 21.07.23 | 18:04

Некој го сруши Здравствениот дом во Студеничани

Во раните утрински часови денеска е срушен здравствен објект Студеничани, објект во рамки на Здравствен дом Скопје, алармираат од ВМРО-ДПМНЕ, од каде споделуваат и фотографии...

Црна хроника 16.07.23 | 19:36

Пукање во Скопско, приведено едно лице

Денеска, околу 17.00 часот, полициски службеници од СВР Скопје го лишиле од слобода Н.Е.(43) од скопско Батинци затоа пред тоа во с. Студеничани пукал од огнено оружје кон...

Македонија 12.07.23 | 11:57

Во Студеничани повторно не ги пуштаа екипите на ЕВН да работат, интервенираше полиција

Дел од жителите по третпат се обидоа да ги спречат екипите на ЕВН да работат на модернизација на електродистрибутивната мрежа, јавува „Телма“ од Студеничани, каде...

Македонија 06.07.23 | 11:09

Поради фамилија Идризи никој нема струја во Студеничани, велат од ЕВН

Два нисконапонски изводи во скопското село Студеничани во моментов се без напојување како резултат на преоптоварување поради кражби и неконтролирано користење на...

Македонија 04.08.22 | 20:57

Нова спортска сала во „Наим Фрашeри“ во Студеничани, инвестиција од МОН вредна 24 милиони

Општина Студеничани доби нова училишна спортска сала во село Морани, а се работи и на ново основно училиште во населеното место Љубош. Двете капитални инвестиции ги...

Сервиси 15.06.22 | 22:16

Драчево и Студеничани утре без вода

Поради технички дефект на ПП хидрант ф-80 мм на ул. „Коце Металец“ 1г, утре прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците на дел од истата улица (од бр.1 до бр.19), информираат...

Сервиси 17.02.22 | 10:06

Ќе нема вода денеска во Студеничани

Без вода денеска од 9:20 часот ќе бидат корисниците од Студеничани. Како што соопштија од ЈП „Водовод и канализација“, причина за прекинот е дефект на приклучна цевка...