Ознака: струмички карневал
Култура 05.03.22 | 08:53

Костадинов и сопругата како гроф и грофица, еве каква порака испраќаат со нивните маски

Вечер во Струмица, кога кралот на карневалот на своите поданици ќе им соопшти дека вековната традиција на струмичани може да почне, низ улиците на градот ќе потече река...

Култура 26.01.22 | 14:08

Ковидот не го одложи струмичкиот карневал

Годинашниов Интернационален струмички карневал ќе се одржува од 2 до 9 март, но во скратено издание и со строго почитување на здравствените протоколи за јавни настани...

Калеидоскоп 04.03.21 | 11:02

Струмичкиот карневал ќе се одржи, ама без дефиле, маскенбал и детски карневал

Заради пандемијата и годинава нема да се организираат големите карневалски манифестации како што се главната карневалска вечер со дефиле на карневалските групи, која...

Вести 28.02.20 | 09:17

Откажан Струмичкиот карневал

Годинашното издание на меѓународниот Струмички карневал заврши синоќа со одржување на концертот под маски, а останатите содржини што требаше да се одржуваат до 4 март...

Македонија 28.02.20 | 09:13

Поради корона вирусот: Откажан струмичкиот карневал

Годинашното издание на меѓународниот Струмички карневал заврши синоќа со одржување на концертот под маски, а останатите содржини што требаше да се одржуваат до 4 март...

Култура 27.02.20 | 11:52

Еден заразен од коронавирусот нема да го одложи Струмичкиот карневал

Нема да се одложи Струмичкиот карневал поради појавата на еден пациент со корона вирус. Одлуката ја донел организациониот одбор во корелација со координативното тело...

Црна хроника 10.03.19 | 16:22

Лажна дојава за бомба на струмичкиот карневал

Вчера било извршено вонредно обезбедување на културната манифестација „Струмички карневал 2019“, јави МВР, поради лажна дојава за бомба. Имено, околу 18 часот во дежурната...

Калеидоскоп 10.03.19 | 08:24

Владата на струмички карневал

Вицепремиерот Кочо Анѓушев, шефот на дипломатијата Никола Димитров, министрите Љупчо Николовски и Венко Филипче синоќа беа дел од карневалската треска која ја зафати...

Култура 09.03.19 | 11:28

Билјана и Кирил Ахтарови принц и принцеза на Струмичкиот карневал

Билјана и Кирил Ахтарови се новите принц и принцеза, кои утревечер, ќе ја предводат карневалската поворка во Струмица. За принц и принцеза беа прогласени на вечерашниот...

Калеидоскоп 06.03.19 | 10:29

Ќе продефилираат 45 карневалски групи на струмичкиот карневал

Со предавање на клучот на градот од страна на градоначалникот на карневалистите и кревање на знамињата на државата, ЕУ, ФЕЦЦ и карневалското знаме, официјално започнуваат...