Ознака: стрип
Култура 29.06.22 | 09:34

Нов македонски стрип: „Бестрашниот“ ќе има промоција

Во Домот на културата „Тошо Арсов“ во Виница ќе се одржат промоции на стрип албумот „Бестрашниот“ на Дарко Богданов. Овој стрип според хронологијата на работите е...

Калеидоскоп 14.01.22 | 22:05

Страница од стрип „Спајдермен“ продадена на аукција за 3,36 милиони долари

Страница од стрип за „Спајдермен“ е продадена за 3,36 милиони долари на аукција на „Херитиџ окшнс“ (Heritage Auctions) во Тексас. Илустрацијата датира од 1984 година и на неа уметникот...

Култура 18.07.21 | 18:31

Објавен третиот том на „Визуелна хроника на македонскиот стрип“

Објавен е третиот том на публикацијата „Визуелна хроника на македонскиот стрип“ од авторот Александар Стеванов, графички дизајнер, стрип-сценарист и хроничар на македонскиот...

Култура 18.12.19 | 18:35

Изложба на стрипови и промоција на публикацијата „Школа за ангажиран стрип“ во МКЦ

Во Младинскиот културен центар, денеска (среда, 18 декември) во 19:30 часот ќе се отвори изложба на стрипови и промоција на публикацијата „Школа за ангажиран стрип“ На...

Култура 11.04.19 | 10:33

Изложба во Кавадарци со деветте најдобро оценети стрипови од Стрип наградата „Лифт“

Денеска, 11 април, во Галеријата на Домот на културата „Иван Мазов – Климе“ во Кавадарци со почеток од 20 часот ќе се случи отворање на изложба со деветте најдобро оценети...