Ознака: странска инвестиција
Економија 22.10.21 | 14:39

Мицкоски: Носиме голема странска мултинационална компанија да инвестира во Битола

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска во Битола им заблагодари за големиот успех во првиот круг, за мнозинството советници во Советот на Општина Битола...

Економија 14.05.21 | 14:30

Американската компанија „TEXAN & Envipco“ планира да отвори фабрика за рециклирање во Македонија

Американската компанија „TEXAN & Envipco“ ќе отвори фабрика за рециклирање на пластика во Македонија. Оваа одлука му била соопштена денеска во Атина на премиерот Зоран...

Економија 14.05.21 | 14:09

Заев од Атина: Американската компанија „TEXAN & Envipco“ ќе инвестира во Македонија

Претседателот на Владата Зоран Заев, заедно со заменик-претседателот задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи...

Балкан 24.04.21 | 23:15

Вучиќ: Србија ги победи Албанија, Бугарија и Турција за добивање на новата корејска инвестиција

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека почетокот на работата на корејската фабрика „Кингшин Кејбл“ е важен за јавните финансии на Смедеревска Паланка,...