Ознака: Столе Попов
Филм 29.05.24 | 14:53

Врачен Златниот објектив на Столе Попов: Ме радува што очигледно филмовите што сум ги работел траат во времето, одолеваат на ефемерноста која што особено во филмската уметност честопати е многу видлива

Денешната свеченост на која во Кинотеката на Македонија беше доделен Златен објектив на режисерот Столе Попов почна со видео записот за песната „Скопје“ на „Леб и...

Филм 29.05.24 | 10:51

Проекција на култниот македонски филм „Тетовирање“ и разговор со режисерот Столе Попов вечерва во Кинотека

Вечерва, во Кинотека на Македонија, со почеток во 20:00 часот ќе биде прикажан култниот македонски филм „Тетовирање“, во режија на легендата на нашата филмска сцена, авторот...

Филм 20.05.24 | 11:47

Во Кинотека во чест на добитникот на „Златен објектив“, режисерот Столе Попов, денеска ќе може да се види „Среќна Нова 1949“

На големото платно во кино салата на Кинотека во чест на добитникот на Златен објектив, режисерот Столе Попов, може да се види СРЕЌНА НОВА 1949. 20 МАЈ (ПОНЕДЕЛНИК) 20:00 ч. СРЕЌНА...

Филм 08.05.24 | 15:13

Документарниот филм „Австралија, Австралија“ на Столе Попов в петок во Кинотека

Во петок на 10 мај 2024 година, со почеток во 20:00 часот, во Кинотека на Македонија ќе биде прикажан документарниот филм „Австралија, Австралија“ на Столе Попов. „Австралиија,...

Филм 02.05.24 | 11:14

Македонски филмови во мајската програма на Кинотека со фокус на творештвото на Столе Попов

На програмата на Кинотеката во мај ќе има проекции на македонски филмови, а фокусот ќе биде на филмското творештво на режисерот, сценарист и продуцент Столе Попов (1950)...

Филм 18.04.23 | 21:56

Филмска азбука посветена на творештвото на Столе Попов во „Котур“

Од 18 до 26 април во „Котур“ ќе се одржи четвртата филмска азбука, овој пат посветена на творештвото на еден од најзначајните македонски режисери Столе Попов. За време...