Ознака: Средношколски сојуз
Македонија 12.06.21 | 11:15

Се бараат и до 200 денари за свидетелство, реагираат од Средношколкски сојуз

Сојузот на средношколци соопшти дека во изминатите неколку дена се повторува проблемот од минатата година – добива поплаки од средношколци од повеќе градови во земјава...

Македонија 27.04.21 | 10:08

Лага е дека сме дале поддршка за дигитализација на учебниците, му порачаа средношколците на МОН

Од Средношколскиот сојуз реагираат на соопштението од Министерството за образование и наука дека „Младите ја поддржуваат дигитализацијата во образованието“, велејќи...

Македонија 26.04.21 | 17:43

Oва го нема нигде во светот: Средношколците против целосна дигитализација на учебниците

Средношколскиот сојуз вели дека белгискиот модел на дигитализација на образованието е идеален за учениците со оглед на тоа што голем број немаат услови за учење само...

Македонија 26.04.21 | 11:41

Средношколскиот сојуз контра Царовска: Дигитализација на наставата да биде алтернатива, а не постулат!

Лидерот на унијата на средношколци, Бленди Ходаи, на својата денешна прес конференција, во врска со најавите за потполно дигитализирано образование рече дека таквиот...

Македонија 19.04.21 | 13:57

Сојуз на средношколци: Во некои средни училишта не се почитува договорот за државната матура

Сојузот на средношколци е загрижен за спроведувањето на договорот постигнат со Владата за државната матура 2020/2021 година откако матуранти информирале за професори...

Македонија 14.02.21 | 18:18

Средношколците прифатија компромис: МОН ќе треба да исполни три услови

Матурантите го прифатија решението кое го договараа на средба со премиерот Зоран Заев, соопшти Сојузот на средношколци. Искрено веруваме дека компромисот што го постигнавме...

Македонија 08.02.21 | 09:47

Матурантите го прекинуваат бојкотот, ако не им се прифатат барањата ќе кампуваат пред МОН

По 12 дена бојкот, кој го почнаа на првиот ден од второто полугодие, матурантите организирани од Сојузот на средношколци денеска се враќаат на настава. Генералното собрание...

Македонија 04.02.21 | 13:40

Средношколскиот сојуз денес ќе одлучува дали ќе продолжи бојкотот

Дел од матурантите веќе 14 дена ја бојкотираат наставата. Денеска ќе одлучуваат дали бојкотот ќе продолжи. Претседателот на Средношколскиот сојуз Бленди Ходаи за ТВ24...

Македонија 21.01.21 | 11:04

Матуранти ја бојкотираат наставата, бараат помалку предмети за полагање на државната матура

Матуранти денеска не се вклучија во онлајн-наставата и во почетокот на второто полугодие од учебната година. Организирани од Средношколскиот сојуз, почнаа бојкот зашто...