Ознака: Спутник
Свет 06.05.21 | 16:22

Се појави „Спутник лајт“-штити од сите мутации на корона

Еднокомпонентната вакцина против коронавирус „Спутник Лајт“ е регистрирана во Русија, а нејзината ефикасност е 79,4 проценти, што е поголема отколку кај многу вакцини...

Македонија 05.05.21 | 08:35

Досега најмногу вакцинирани во Македонија со руската вакцина

Вакцинацијата против Ковид-19 во земјава почна на 17 февруари. Од 5 април почна помасовна вакцинација во вакциналниот пункт во салата „Борис Трајковски“ во Скопје, каде...

Здравје 04.05.21 | 10:20

Во Македонија досега се вакцинирани 76.937 граѓани

Во Македонија досега се вакцинирани 76.937 граѓани, а две дози примиле 15.334 луѓе, соопшти Институтот за јавно здравје. Вакцинацијата во земјава почна на 17 февруари со вакцините...

Свет 27.04.21 | 08:51

Бразил не дозволи увоз на „Спутник В“

Здравствениот регулатор на Бразил, Анвиса одби да го одобри барањето на гувернерите за увоз на руската вакцина Спутник В. Одлуката на петчленото раководство на регулаторното...

Балкан 15.04.21 | 12:23

Србија почна со производството на „Спутник В“, руската вакцина досега не предизвикала тромб

На институтот „Торлак“ во Србија почна производство на вакцината „Спутник В“ против коронавирус. Со ова Србија стана прва држава во јужна Европа која ќе произведува...

Балкан 14.04.21 | 19:11

Србија почна да ја произведува „Спутник“

Србија од денеска почна да ја произведува руската вакцина „Спутник“.Таа ќе се прави во Институтот „Торлак“ и за почеток ќе излегуваат десетина илјади вакцини неделно. Првите...

Свет 13.04.21 | 08:22

Eвропската агенција за лекови ја испитува „Спутник“, одлука за признавање се уште нема

Експерти од Европската агенција за лекови (ЕМА) престојуваат во Москва за да ја проценат вакцината „Спутник В“ против Ковид-19, објавија денеска руските медиуми, наведувајќи...

Свет 10.04.21 | 08:01

Вакцината „Спутник“ најдобро ја спречува британската мутација, но ефикасноста и опаѓа кај јужноафриканскиот вид на корона

Водечкиот научник од рускиот институт „Гамалеја“, што ја разви вакцината, „Спутник“, Александар Гинтсбург, изјави дека таа вакцина е помалку ефикасна против јужноафриканската...

Свет 07.04.21 | 14:09

Земан: Кој ќе ја одбие вакцината „Спутник В“ е одговорен за умирање на луѓе

Чешкиот претседател, Милош Земан, денеска изјави дека секој оној кој ќе ги отфрли „Спутник В“ и другите вакцини, што се нерегистрирани во Европската унија, е одговорен...

Свет 07.04.21 | 09:28

ЕМА ќе утврдува дали испитувањата на Спутник В се во согласност со стандардите

Европската агенција за лекови (ЕМА) следната недела ќе почне да истражува дали спроведените клинички испитувања на руската вакцина Спутник В против Ковид-19 се во согласност...

Балкан 05.04.21 | 20:11

Албанија договори нова набавка на вакцини: 50.000 дози од „Спутник“ доаѓаат во рок од 10 дена

Албанскиот премиер Еди Рама објави дека е постигнат уште еден договор за набавка на вакцини, овој пат за 50.000 дози од руската вакцина „Спутник“. Рама објави дека во рок...

Свет 05.04.21 | 11:13

Го ризикува здравјето на населението: ЕУ сè уште не ја одобрува „Спутник V“ поради една причина

ЕУ не брза да ја пушти во употреба вакцината „Спутник V“ на својот пазар, бидејќи се плаши од конкуренција, изјави директорот на Центарот за епидемиологија по микробиологија...

Балкан 02.04.21 | 19:15

Филипче се сретна со директорот на српскиот институт каде ќе се прави вакцината „Спутник“

Министерот за здравство Венко Филипче денеска се сретна со д-р Вера Стоиљковиќ, директор на Институтот за вирусологија, вакцини и серуми „ТОРЛАК“ од Република Србија. Институтот...

Македонија 01.04.21 | 15:03

Филипче: Со „Спутник” ќе се вакцинираат вработените во МВР, АРМ, градинките, возачите на ЈСП

Имам информација дека околу 10.000 македонски државјани заминале да се вакцинираат во Србија, рече министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција...

Здравје 31.03.21 | 18:59

ЕМА: За употребата на Спутник V ќе се знае до крајот на април

Руската вакцина „ковида-19“ Спутник V е една од трите тековно тестирани во Европската агенција за лекови (ЕМА), заедно со американските вакцини „Новавакс“ и германскиот...

Свет 31.03.21 | 13:43

Курц: Со милион дози Спутник В, можеме побрзо да се вратиме во нормала

Австрија во борбата против коронавирусот е се поблиску до склучување договор за набавка на руската вакцина Спутник В. На тоа укажува и денешната објава на австрискиот...

Балкан 31.03.21 | 13:43

Австрија ќе се вакцинира со руската вакцина „Спутник“

Австрија во борбата против коронавирусот е се поблиску до склучување договор за набавка на руската вакцина Спутник В. На тоа укажува и денешната објава на австрискиот...

Свет 30.03.21 | 15:02

Австрија преговара за купување милион дози од руската вакцина Спутник

Австрија преговара со Русија за купување на милион дози од вакцината Спутник В, која сè уште не е одобрена од Европската агенција за лекови (ЕМА), соопшти канцеларијата...

Македонија 28.03.21 | 14:34

Стигна и втората пратка од руската вакцина Спутник V

На меѓународниот аеродром во Скопје денеска во 14:30 часот стигна втората пратка од руската вакцина Спутник V. Како што информираа од Министерството за здравство, овие...

Свет 28.03.21 | 13:12

Германски „Ханделсблат“: Ефикасноста е потврдена – три причини поради кои ЕУ треба да ја купи „Спутник V“

Моментално руската вакцина против коронавирусот поминува низ процедура на постепена експертиза во европскиот регуларот за лекови. ЕУ би требало да ја купи руската...