Ознака: Спутник
Свет 03.03.23 | 21:10

Задавен рускиот научник кој ја развиваше „Спутник“ вакцината

Андреј Ботиков, еден од 18-те научници кои ја развиле вакцината Спутник V во Националниот истражувачки центар Гамалеја, е идентификуван како човекот кој на 2 март беше...

Свет 17.03.22 | 13:20

СЗО го одложува процесот на внесување на руската вакцина Спутник В во Ковакс системот

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека поради војната меѓу Русија и Украина, процесот на евалуација на руската вакцина против коронавирус Спутник В...

Балкан 03.03.22 | 21:08

Затворено грчкото издание на Спутник, реагираат новинарските здруженија во Грција

Над 30 новинари и административен персонал останаа без работа во Грција откако денеска прекина со работа грчкото издание на Спутник по одлуката на Европската унија...

Вести 28.02.22 | 11:13

Европската федерација на новинари: Затворањето на РТ и Спутник во ЕУ не е најдобар начин за борба против дезинформации и пропаганда

Откако Европската Унија најави дека на руските медиуми поддржани од власта ќе им биде забрането да емитуваат на европско тло, Европската федерација на новинари (ЕФН)...

Свет 27.02.22 | 20:02

ЕУ ќе ја забрани работата на руските медиуми „Раша тудеј“ и „Спутник“

Европската унија ќе ја забрани работата на руските медиуми „Раша тудеј“ и „Спутник“, изјави денеска шефот на дипломатијата на ЕУ, Жозеп Борел. Говорејќи на прес-конференција...

Здравје 18.01.22 | 15:13

Директор на Гамалеја: Вакцината Спутник во комбинација со Спутник лајт штити речиси 100 отсто од омикрон сојот

Ефикасноста на руската вакцина Спутник В против варијантата омикрон изнесува 75 отсто, соопшти денеска директорот на епидемиологија и микробиологија на Гамалеја, Александар...

Здравје 11.01.22 | 12:56

Експерти од ЕMA позитивно ја оценија процедурата на клиничките испитувања на руската вакцина „Спутник V“

Експерти од Европската агенција за лекови (ЕМА) позитивно ја оценија процедурата на клиничките испитувања на руската вакцина „Спутник V“ против коронавирус, соопштено...