Ознака: споменик
Вести 01.07.21 | 18:55

Принцовите Вилијам и Хари поставија споменик на Дајана во чест на нејзиниот 60. роденден

Британските принцови Вилијам и Хари, синовите на принцезата Дајана, поставија споменик во чест на 60. роденден на нивната мајка. Споменикот се наоѓа во палатата Кенсингтон....

Балкан 02.06.21 | 08:49

Македонец го срушил споменикот на Хан Аспарух во Бугарија

Мекедонски е приведен од бугарската полиција во својот стан во градот Левски поради тоа што го урнал споменикот на Хан Аспарух во градот Левски, објави бугарскиот весник...

Балкан 21.05.21 | 13:59

Бугарија открива споменик на Св. Кирил и Методиј, поканет и Вучиќ

Српскиот претседател Александар Вучиќ во недела во Димитровград ќе се состане со бугарскиот претседател Румен Радев, јави дописникот на МИА од Белград. Како што соопштија...

Балкан 17.05.21 | 12:16

Бугарски новинар побара демонтажа на Споменикот на Советската армија: Пишува „ослободител“, а Русите биле агресори

Бугарскиот новинар Горан Благоев, кој е дел од иницијативната група за демонтирање на споменикот на советската армија во Софија, изјави дека споменикот треба да се...

Култура 20.04.21 | 18:33

Аквадуктот во Скопје е прогласен за споменик со највисок степен на заштита

Владата на Македонија, на предлог од Управата за заштита на културното наследство и мислењето на Националниот совет за културно наследство, на денешната седница донесе...

Култура 17.03.21 | 14:09

„Охрид СОС”: Ресторанот „Парк” да се прогласи за споменик на културата

Граѓанската еколошка иницијатива „Охрид СОС”, денеска, до институциите поднесе Иницијатива за прогласување на ресторанот „Парк”, кој се наоѓа на брегот на Охридското...

Балкан 19.02.21 | 13:39

Делчев го прогласувате за Македонец, а неговиот брат Сарафов го исфрлате: Каракачанов бара да ни го купи отстранетиот споменик

Вицепремиерот на Бугарија, Красимир Каракачанов, на Фејсбук напиша дека неговата партија ВМРО сака да го купи споменикот на Борис Сарафов, кој повеќе од четири години...

Балкан 27.01.21 | 22:13

Вучиќ свечено откри огромен споменик во Белград: „Стефан Немања е голем, тежок и убав, исто како и Србија“

Вечерва, во Белград беше откриен грандиозен споменик на српскиот средновековен владетел Стефан Немања. На настанот присуствуваа претседателот на Србија, Александар...

Балкан 22.12.20 | 08:39

Во албанскиот град Ниш треба да се подигне споменик на Скендербег: Барање на поранешниот светски шампион

Подржувачите на идејата за „Голема Албанија“, која подразбира формирање една држава во која би влегле делови од териториите на Србија, Црна Гора, Македонија и Грција,...

Калеидоскоп 06.12.20 | 23:35

Во Теарце поставен споменик во чест на тетовскиот грав

Споменик во чест на гравот беше поставен во село Теарце, Тетовско. Споменикот беше изработен од идеаторот Љубиша Камењаров, чија замисла беше да креира спој на традиционален...

Македонија 23.10.20 | 14:43

Скандал е што ниту еден висок претставник на Владата не се поклони и не му оддаде почит на Гоце Делчев

Акт на непочитување и вистински скандал е што на свеченото положување на цвеќе пред споменикот на Гоце Делчев во Скопје не најде за сходно ниту еден пoвисок претставник...

Македонија 05.10.20 | 18:26

Поставена нова табла пред споменикот во Прилеп: Алекcaндар Македонски прогласен за Гpк

По втор пат поставена табла пред споменикот на Александар Македонски во Прилеп. Согласно договорот од Преспа, властите наместија нова табла пред споменикот на Александар...

Балкан 30.09.20 | 15:15

Додека Бугарија одлучува за неговата судбина, тим европски реставратори го спасуваат контроверзниот споменик од комунистичката ера

Мозаиците од комунистичката ера на контроверзниот споменик во Бугарија добиваат поддршка за живот, пренесува Ројтерс. Сместен на врвот на еден планински врв во централна...

Македонија 25.09.20 | 15:24

Владата побарала од Центар да ги отстрани Портата и споменикот на Мајка Тереза

Владата на Македонија доставила барање до Општина Центар од новиот детален урбанистички план „Мал ринг“ да се избришат маркичките на Порта Македонија и споменикот...

Калеидоскоп 18.07.20 | 22:23

Пронајден споменик стар 19 века, бил украден после 24 часа

Споменик од римско време, од непроценлива вредност, стар 19 векови, само што е пронајден на археолошкиот локалитет Винча, во близината на Белград, украден е за нешто повеќе...

Свет 12.06.20 | 09:09

Ендру Куомо: Њујорк да го зачува споменикот на Колумбо

Њујорк треба да го чува споменикот на Кристофер Колумбо, и покрај неговата улога во насилната колонизација на домородците, изјави гувернерот Ендру Куомо. Ги разбирам...

Скопје 06.05.20 | 18:36

Гоце е Македонија! УМС на ВМРО-ДПМНЕ го исчисти од графити споменикoт на Делчев

Унијата на млади сили по повод 117 години од загинувањето на Гоце Делчев го исчисти неговиот споменик во градскиот парк во Скопје. Со овој чин го негуваме неговиот лик...

Култура 06.05.20 | 12:49

МАНУ бара споменикот на Крсте Мисирков од плоштадот „Пела“ да се премести во нејзиниот двор

Иницијатива споменикот на Крсте Петков Мисирков кој сега се наоѓа на плоштадот „Пела“ до Триумфалната порта да се премести пред нејзиниот свечен влез, до градоначалникот...

Култура 27.04.20 | 11:24

Хулигани го нагрдија споменикот на Прличев во Охрид: Пцовисана мачка ставиле во рацете на поетот

Пцовисана мачка ставена на споменикот на поетот во Охрид, поточно на рацете на Прличев. Григор Прличев е најславен охридски поет, кој во време на својот живот за поемата...

Црна хроника 21.12.19 | 09:28

Велешанец загина во пожарот во кој изгоре заштитена куќа

Во пожарот кој избувнал ноќеска во велешката населба Варналиите изгоре една куќа, а загина и нејзиниот сопственик. Пожарот е локализиран и се работи на целосна ликвидација...