Ознака: специјализанти
Македонија 03.08.23 | 16:29

Д-р Беќаровски: Специјализантите дежураат без пари, а има сестри што не знаат ни игла да стават

Најголем дел од специјализантите дежураат без пари, нивните права треба да бидат регулирани, изјави денеска на прес-конференција во просториите на Синдикатот на Клинички...

Македонија 15.02.23 | 21:34

„Ќе ја завршевме работа и без вас, само се жалите“: Специјализантите од Детска клиника алармираат за игнорантскиот однос и неисплаќањето

До Здружението на Лекари специјализанти пристигнал допис од групата на приватни специјализанти при Клиниката за Детски Болести – Скопје. Истиот ви го пренесуваме...

Македонија 16.06.21 | 18:14

Специјализантите добиваат платени дежурства и надомест за здравствено осигурување

Платени дежурства и надомест за здравствено осигурување  добиваат специјализантите. Според Министерството, на овој начин оваа група на лекари дополнително се мотивира. Со...

Македонија 10.06.21 | 14:26

АСМЛ: Наместо да се смислат решенија за одмор на медицинскиот персонал, ќе се наградат оние кои седеа дома

Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари реагира на информацијата за регресот за годишен одмор на администрацијата. Наместо да се смислат решенија за одмор на...

Здравје 21.05.21 | 20:16

Филипче постигна договор со приватните специјализанти, ќе им се плаќа здравствено осигурување и дежурствата

Министерството за здравство постигна договор со приватните специјализанти. За време на нивната специјализација ќе им биде платено здравственото осигурување и дежурствата....

Здравје 21.05.21 | 15:39

Филипче: Здравственото осигурување и дежурствата на приватните специјализанти ќе се покриваат од јуни

Сите приватни специјализанти кои досега немаа здравствено осигурување, односно не биле пријавени за работа во друга приватна здравствена установа, а добиваат надоместок...

Македонија 08.01.21 | 14:16

Постапките за вработување специјализанти ќе почнат кон крајот на јануари или почетокот на февруари, очекува Филипче

Министерот за здравство Венко Филипче очекува постапките за вработувањето на специјализанти да почнат на крајот на јануари или почетокт на февруари. Изработен е план,...

Македонија 25.12.20 | 17:52

Филипче како Заев со датумот за ЕУ, секоја година ветува решавање на докторите специјализанти

Министерот за здравство Венко Филипче по којзнае кој пат вчера се сретна со претставници на младите специјализанти. На состанокот, како и на секој претходно, се разговарало...

Македонија 11.11.20 | 13:31

Филипче да обезбеди пензиско и здравствено осугурување за специјализантите и да им ги покачи платите за 100%

Барањата на приватните специјализанти се уште не се исполнети дури и по месец и половина од нивната средба со министерот за здравство Венко Филипче, потсети Марија...

Македонија 30.12.19 | 12:13

Писмен договор за плата, не да зависат од волјата на политичарите: Протестираа приватните специјализанти

Приватните специјализанти запишани на конкурсот 2019 протестираа пред Министерство за здравство. Бараат да бидат платени за тоа што го работат како и останатите нивни...

Здравје 22.11.19 | 11:34

Приватните специјализанти на стоматологија излегоа на протест пред Министерството за здравство

Последната генерација на приватни специјализанти на стоматологија на мирен протест пред Министерството за здравство побараа до крајот на годината да потпишат договори...

Македонија 17.11.19 | 09:51

Филипче фатен во лага, специјализантите тврдат: Не се видовме минатата недела, туку пред четири месеци

Кофинансирани специјализанти, кои за утре најавија протест пред Министерството за здравство, на кој ќе го изразат своето незадоволство од условите и договорите по...

Македонија 16.11.19 | 09:34

Приватните специјализанти најавија протест, бараат повисоки плати

За во понеделник (18 ноември) кофинансираните приватни специјализанти најавија протест пред Министерството за здравство за да побараат повисока плата и поради тоа што...

Здравје 11.08.19 | 22:29

АСМЛ до здравствените власти: Колеги дежураат без пари, работат во јавно здравство без здравствено осигурување…Потсетуваме

Aсоцијацијата на специјализанти и млади лекари на својата Фејсбук страна се обрати до здравствените власти. Потсетување до здравствените власти: Медицински факултет...

Здравје 29.07.19 | 16:42

Приватните специјализанти дежураат бесплатно, немаат право на породилно отсуство и не им се плаќаат здравствени придонеси

На приватните специјализанти не им се плаќаат здравствените придонеси, дежураат бесплатно. Дежурствата не им се плаќаат ни на голем дел од државните специјализанти,...

Економија 10.12.18 | 14:04

Специјализанти стоматолози бараат да им се исплати надоместот од септември досега

Четириесет специјализанти по стоматологија кои приватно го плаќаат школувањето не го добиле ветениот паричен надомест уште од септември годинава, и покрај тоа што...