Ознака: Социјалистичка партија на Македонија
Македонија 26.03.24 | 14:44

Социјалистичката партија на Македонија со поддршка за кандидатката на Коалицијата „Обнова на Македонија” Силјановска Давкова

Социјалистичката партија на Македонија целосно ја поддржува проф. д-р Гордана Силјановска Давкова за претседател на Македонија и им укажува на членството и на граѓаните...

Македонија 18.03.24 | 18:50

Јанева и Јакимовски се потврдени прекршители на правото и заштитени од криминализираните СДС и ДУИ

Социјалистичката партија на Македонија не е изненадена од одлуката на Стејт департментот со која Стевчо Јакимовски и Катица Јанева се ставени на Црната листа на САД...

Македонија 16.03.24 | 15:27

СПМ: Инфантилна е тезата дека само со СДСМ и ДУИ државата ќе се европеизира

Социјалистичката партија на Македонија укажува на инфантилната теза дека само со СДС и ДУИ државата ќе се европеизира како на уште една лага од многуте што ги искажуваат...

Македонија 13.01.24 | 13:20

Социјалистичка партија на Македонија: Народот преку изборната победа мора да си ја освои слободата

Социјалистичката партија на Македонија (СПМ), следејќи ги промотивните кампањи на власта, укажува на безмилосното и залудно трошење народни пари за предизборна промоција...

Македонија 29.11.23 | 10:26

СПМ: Мерките на Владата – проѕирна предизборна корупција

Социјалистичката партија на Македонија пакетот марки што го донесе Владата го оценува како очајна и провидна предизборна корупција на најсиромашните во државата. Нелегитимниот...

Македонија 18.11.23 | 09:53

Социјалистичка партија на Македонија: Ковачевски треба да одговори за вечерниот белградски хир, насловен како македонска вечер, а платен со пари на осиромашениот и гладен народ

Социјалистичката партија на Македонија (СПМ) изразува сериозна загриженост за состојбата и однесувањето на македонските државни претставници на саемот Винска визија...

Македонија 30.10.23 | 20:40

Социјалистичката партија: Посетата на Фон дер Лајен можност за пораки и ветувања, но со одредени услови и сериозни ограничувања

Социјалистичката партија на Македонија (СПМ) оценува дека посетата на претседателката на ЕК Урсула Фон дер Лајен и средбите кои ги оствари биле можност за да се достават...

Македонија 27.09.23 | 10:03

СПМ: Министерот Шаќири несериозно се однесува со печатењето и доставувањето на учебници

Социјалистичката партија на Македонија оценува дека министерот за образование Шаќири несериозно се однесува во врска со печатењето и доставувањето на учебници што...

Македонија 19.09.23 | 17:20

СПМ: Поддршка за протестите базирани на социјална основа и на правата на загрозените граѓани

Социјалистичката партија на Македонија ги осудува власта и министрите кои ги одбиваат барањата на граѓаните за решавање на прашањата и проблемите. Пензионерите, работниците,...

Македонија 04.09.23 | 11:11

Oставка на владата на СДС и ДУИ, морална оставка на нелегитимниот премиер Ковачевски, бара СПМ по скандалот на Онкологија

Социјалистичката партија на Македонија жестоко реагира на димензиите на монструозниот случај во клиниката за онкологија и криминалната организирана трговија со цитостатици. Овој...

Македонија 28.06.23 | 11:45

СПМ е против донесување на законите за матична евиденција и за родова еднаквост

Социјалистичката партија на Македонија, како една од најстарите политички партии со организирано делување цврсто е определена за изградбата на демократско општество...

Македонија 23.06.23 | 15:25

Пописот беше лошо спроведен

Социјалистичката партија на Македонија потсетува дека Пописот од 2021 година во периодот на неговото спроведување од повеќето партии меѓу кои и од СПМ беше оценет како...

Македонија 20.06.23 | 10:20

СПМ: Ставовите на Маричиќ се навредливи

Социјалистичката партија на Македонија оценува дека ставовите на вицепремиерот за евроинтеграции не се движат во реални рамки, дотолку повеќе тие се и навредливи....

Македонија 04.06.23 | 16:03

СПM: Лажната дилема „интеграција кон ЕУ или изолација“ е нереална и провидна

Наметнувањето од власта на лажната дилема „интеграција кон ЕУ или изолација“, Социјалистичката партија на Македонија го оценува за нереална и провидна дилема која...

Македонија 30.05.23 | 16:37

СПМ: СДСМ е најголемата пречка за интензивирање на евроитегративниот процес

Социјалистичката партија на Македонија оценува дека етикетирањето со „за“ или „против“ ЕУ што го спроведува СДС е смешно, па дури и безобразно. Одамна е јасна ориентацијата...

Македонија 22.04.23 | 11:34

И СПМ смета дека Ковачевски лаже и е директно одговорен за ветото од Бугарија

Социјалистичката партија на Македонија реагира на изјавата на премиерот Ковачевски сметајќи ја за неодмерена и целосно погрешна. Ова е проддолжение на серијалот изјави...

Македонија 02.04.23 | 19:47

За СПM начелно е прифатлива преамбулата од хрватскиот Устав

За Социјалистичката партија на Македонија начелно е прифатлива преамбулата од хрватскиот Устав да се примени и во измените во Уставот на Република Македонија. Социјалистичката...

Македонија 31.03.23 | 20:20

Бранејќи ја законитоста, Уставниот суд создаде конфузија и револт кај населението, велат од СПМ

Бранејќи ја законитоста Уставниот суд всушност создаде конфузија и револт кај најголемиот дел од населението, велат од Социјалистичката партија на Македонија. При...

Македонија 26.03.23 | 08:44

СПМ: Ознаките на македонската полиција со тријазични натписи се противуставни и неприфатливи

Од Социјалистичката партија на Македонија (СПМ) реагираат дека измените во ознаките на македонската полиција со тројазични натписи се противуставни и неприфатливи. Актуелната...

Македонија 25.07.22 | 13:11

СПМ до Тупанчески: Јавноста ќе стане свесна за тежината на сидрото кое е обесено околу Македонија со потпишувањето на овој срамен Протокол

Социјалистичката партија на Македонија веќе укажа на последиците од понижувачкиот бугарски Протокол кој за министерот за правда Тупанчевски бил прилично апстрактен,...