Ознака: смртна казна
Свет 25.06.22 | 18:36

Турција размислува за враќање на смртната казна, повод се последните пожари

Турција ќе ја преиспита својата одлука од 2004 година за укинување на смртната казна, рече министерот за правда Бекир Боздаг во саботата, откако претседателот Реџеп Таип...

Свет 09.10.21 | 18:23

Макрон ќе се бори за укинување на смртната казна во целиот свет

Францускиот претседател, Емануел Макрон, најави дека ќе ја рестартира борбата за, како што истакна, универзално укинување на смртната казна и дека ќе организира состанок...

Свет 25.08.21 | 10:52

„Г-дине судија, ќе жалите за оваа одлука до крајот на животот“ – шефот на Јакуза на 74 години доби смртна казна

Јапонските власти го осудија на смрт шефот на мафијашката организација Јакуза, 74-годишниот Сатору Номура, за нарачување убиство и напади врз три лица меѓу 1998 и 2014 година. Јапонецот...

Свет 10.08.21 | 09:30

Кина ја потврди смртната казна за Канаѓанецот, обвинет за трговија со дрога

Судот во североисточната кинеска провинција Лиаонинг ја потврди смртната казна за обвинетиот Канаѓанецот Роберт Лојд Шеленберг, кој е осуден за трговија со дрога. Апелацискиот...

Свет 24.02.21 | 10:29

Обесиле жена што починала од срцев удар, само за сврквата да може да ѝ го тргне столчето од под нозе

Иако починала од срцев удар моменти пред да ја обесат поради убиство, жена од Иран била ставена на јажето за бесење само за мајката на убиениот да го добие правото да...

Калеидоскоп 30.12.20 | 09:43

Избегнал смртна казна, но починал од коронавирус

Затвореник кој избегна смртна казна во 2009 година, најверојатно починал од компликации предизвикани од коронавирусот, соопштија од затворот каде што тој ја издржуваше...

Свет 16.12.20 | 08:41

Во САД во 2020 година се извршени повеќе смртни казни отколку во цел свет заедно

Оваа година во САД, за првпат во историјата, биле извршени повеќе смртни казни отколку во сите земји во светот заедно, покажуваат податоцие во годишниот извештај на...

Свет 01.12.20 | 08:57

Избегнал смртна казна затоа што во затворот немале инекција: Затвореник во САД 20 години чека извршување на казната

Судот во американската сојузна држава Јужна Каролина донесе одлука да се одложи извршување на смртната казна со вбризгување инекција на осуденикот Ричард Бернард...

Свет 21.11.20 | 20:16

Бајден ќе работи на укинување на смртната казна во САД

Избраниот претседател на САД Џо Бајден е против смртната казна и ќе работи на нејзино укинување, изјави денеска неговиот портпарол, додека Министерството за правда...

Останати спортови 12.09.20 | 15:45

Иранскиот шампион во борење, Навид Афкари, егзекутиран и покрај глобалното противење

Иранскиот шампион во борење, 27-годишниот Навид Афкари, беше погубен откако беше осуден за убиство на припадник на обезбедувањето на антивладини протести во 2018 година,...

Свет 18.07.20 | 09:31

Извршена трета смртна казна за една недела во САД

Оваа недела беше извршена трета федерална смртна казна во САД. Дастин Ли Хонкон (52) беше егзекутиран со смртоносна инекција во централната држава Индијана. Студент по...

Свет 14.07.20 | 10:41

САД ќе започнат со егзекуција на федерални затвореници за прв пат по 17 години

Врховниот суд на Соединетите држави денеска донесе одлука, за прв пат после 17 години повторно да може да се извршуваат смртни казни над федерални затвореници, со што...

Свет 17.12.19 | 15:55

Первез Мушараф осуден на смрт

Пакистанскиот Врховен суд го осуди денеска поранешниот претседател Первез Мушараф на смртна казна, во големиот судски процес за велепредавство и суспензија на уставот...

Свет 29.10.19 | 22:33

Пијан пар ѕверски уби бебе, лекарката се онесвестила кога го видела телото

Четририесет и осумгодишниот Виктар Шархел од Белорусија е осуден на смрт, затоа што претепал и ја отсекол главата на осуммесечно бебе. Шархел е осуден на смрт со стрелање,...

Естрада 19.10.19 | 21:49

Вечерта заедно ќе оделе на Греми: Осуден убиецот на девојката на Ештон Качер

Американецот со италијанско потекло Мајкл Гарџуло е осуден на смртна казна откако е прогласен за виновен за две убиства и еден обид за убиство. Меѓу убиените е и Ешли...

Свет 05.08.19 | 18:17

Обвинителите ќе бараат смртна казна за напаѓачот во Тексас

Американски обвинители подигнаа обвинение за убиство против напаѓачот од Тексас кој уби 20 луѓе и бараат смртна казна. Властите во државата го водат тој напад како случај...

Свет 28.03.19 | 17:25

Смртна казна со каменување за хомосексуалност, неверство и силување во Брунеј

Во Брунеј ќе биде воведена смртна казна со каменување. Суровата мерка ќе се применува во случаи на истполов однос, брачно неверство и силување, информира „Саут Чајна...

Балкан 12.01.19 | 17:20

Вучиќ: Ќе воведеме доживотна затворска казна, само Србија, Хрватска, БиХ, Црна Гора и Македонија го немаат ова

Српскиот претседател Александар Вучиќ на прес конференција по седницата на Советот за национална безбедност, најави дека намерата на државата е да победи во најтешките...

Свет 07.12.18 | 10:37

Во затвор извршена смртна казна со електричен стол

Осуден убиец, кој поминал повеќе од 36 години во затвор чекајќи смртна казна, својата смрт ја дочека вчера на електричен стол во Тенеси. Ова е втора егзекуција со електричен...