Ознака: смртна казна
Останати спортови 12.09.20 | 15:45

Иранскиот шампион во борење, Навид Афкари, егзекутиран и покрај глобалното противење

Иранскиот шампион во борење, 27-годишниот Навид Афкари, беше погубен откако беше осуден за убиство на припадник на обезбедувањето на антивладини протести во 2018 година,...

Свет 18.07.20 | 09:31

Извршена трета смртна казна за една недела во САД

Оваа недела беше извршена трета федерална смртна казна во САД. Дастин Ли Хонкон (52) беше егзекутиран со смртоносна инекција во централната држава Индијана. Студент по...

Свет 14.07.20 | 10:41

САД ќе започнат со егзекуција на федерални затвореници за прв пат по 17 години

Врховниот суд на Соединетите држави денеска донесе одлука, за прв пат после 17 години повторно да може да се извршуваат смртни казни над федерални затвореници, со што...

Свет 17.12.19 | 15:55

Первез Мушараф осуден на смрт

Пакистанскиот Врховен суд го осуди денеска поранешниот претседател Первез Мушараф на смртна казна, во големиот судски процес за велепредавство и суспензија на уставот...

Свет 29.10.19 | 22:33

Пијан пар ѕверски уби бебе, лекарката се онесвестила кога го видела телото

Четририесет и осумгодишниот Виктар Шархел од Белорусија е осуден на смрт, затоа што претепал и ја отсекол главата на осуммесечно бебе. Шархел е осуден на смрт со стрелање,...

Естрада 19.10.19 | 21:49

Вечерта заедно ќе оделе на Греми: Осуден убиецот на девојката на Ештон Качер

Американецот со италијанско потекло Мајкл Гарџуло е осуден на смртна казна откако е прогласен за виновен за две убиства и еден обид за убиство. Меѓу убиените е и Ешли...

Свет 05.08.19 | 18:17

Обвинителите ќе бараат смртна казна за напаѓачот во Тексас

Американски обвинители подигнаа обвинение за убиство против напаѓачот од Тексас кој уби 20 луѓе и бараат смртна казна. Властите во државата го водат тој напад како случај...

Свет 28.03.19 | 17:25

Смртна казна со каменување за хомосексуалност, неверство и силување во Брунеј

Во Брунеј ќе биде воведена смртна казна со каменување. Суровата мерка ќе се применува во случаи на истполов однос, брачно неверство и силување, информира „Саут Чајна...

Балкан 12.01.19 | 17:20

Вучиќ: Ќе воведеме доживотна затворска казна, само Србија, Хрватска, БиХ, Црна Гора и Северна Македонија го немаат ова

Српскиот претседател Александар Вучиќ на прес конференција по седницата на Советот за национална безбедност, најави дека намерата на државата е да победи во најтешките...

Свет 07.12.18 | 10:37

Во затвор извршена смртна казна со електричен стол

Осуден убиец, кој поминал повеќе од 36 години во затвор чекајќи смртна казна, својата смрт ја дочека вчера на електричен стол во Тенеси. Ова е втора егзекуција со електричен...