Турција ќе ја преиспита својата одлука од 2004 година за укинување на смртната казна, рече министерот за правда Бекир Боздаг во саботата, откако претседателот Реџеп Таип Ердоган го покрена прашањето за смртната казна во врска со причината за пожарите во оваа недела.

Смртната казна беше исфрлена од Уставот во првите години од владеењето на Ердоган. Но, откако имаше сомнежи дека намерен пожар уништи 4.500 хектари од егејската крајбрежна шума, Ердоган рече дека е потребна построга правда.

Властите соопштија дека уапсениот осомничен признал дека предизвикал пожар во близина на одморалиштето Мармарис.

Пожарот е изгаснат, соопштија властите во саботата.

По посетата на локацијата во петокот, Ердоган рече дека казната за палење шуми треба да биде „застрашувачка, а ако е смртна казна, тоа е смртна казна“.

Обраќајќи им се на новинарите во источниот град Агра, министерот Боздаг рече дека коментарите на претседателот се „инструкции за нас“.

„Почнавме да работиме на тоа како министерство“, рече Боздаг, додавајќи дека сегашната казна за подметнување пожар е 10 години затвор, која може да се зголеми на доживотна казна ако е дел од организиран криминал.

Првиот голем летен пожар во земјата започна во вторникот и ги разбуди сеќавањата на минатогодишните пожари, најлошите досега, кои опустошија 140.000 хектари.

Министерот за внатрешни работи Сулејман Сојлу во четвртокот изјави дека осомничениот признал дека ја запалил шумата од фрустрација поради семејни проблеми.

Локалните власти изјавија во последните денови дека на властите им недостасува потребната опрема и персонал за уште едно лето со пожари.

Министерот за шумарство Вахит Кириши во петокот рече дека 88 отсто од шумските пожари во Турција се предизвикани од луѓе.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.