Ознака: Славиша Кајевски
Култура 03.12.21 | 13:28

Светкај од горе пак мој Славиша, а ние ќе играме на сцена за тебе

Бескрајно посветен на театарот, на глумата, бескомпромисен актер кој блеска со својот талент, човек кој со сите сетила го живееше театарот и со верба се бореше за неговите...

Култура 02.12.21 | 13:24

Гаро Тавитјан за школските авантури со Славиша: Дисциплината му беше императив во секоја смисла а ведриот дух и харизма незаменливи

Познатиот македонски музичар, Гаро Тавитјан се присети на деновите поминати со Славиша Кајевски. Седеле заедно во школска клупа. Вели Неверојатен талент и капацитет...

Култура 02.12.21 | 13:02

Фестивалот „Охридско лето“ за Кајевски: Големите личности секогаш имале посебно место на сцената на Охридско лето

Со огромно жалење го изразуваме нашето сочувство до фамилијата, пријателите, колегите… за прераната смрт на актерот Славиша Кајевски од Македонскиот народен театар...

Култура 02.12.21 | 12:53

Владимир Милчин се прости од својот студент: Замина Славиша, го дотолчи молчењето!

Познатиот македонски режисер, Владимир Милчин, се прости од својот студент, актерот Славиша Кајевски кој почина денеска на 39-годишна возраст. Кајевски дипломираше на...

Култура 02.12.21 | 12:51

Имаше во тебе многу љубов, пријателство, посветеност и огромна верба во театарот и професијата

Да се биде или не прашање е сега; да издржиш пред стрелите на бесната судбина… Да заспиеш и ништо повеќе , спиејќи да кажеш – крај му ставив на срцеболот од животот...

Култура 02.12.21 | 11:43

Каков удар сине!: Aктерите се опростуваат од Славиша Кајевски

Тажна вест утрово ги вознемири македонските граѓани, откако од Македонскиот народен театар соопштија дека на 39-годишна возраст починал нашиот познат актер Славиша...