Ознака: Славица Грковска
Македонија 18.03.24 | 12:47

Груби имал две опомени за прекршување на етичкиот кодекс, Џафери ќе одлучува дали ќе го казни

Досега немало аргументи со кои може фактички да се утврди дека политичарите со службени возила оделе да се потпишуваат за претседателските кандидати, но секогаш кога...

Вести 15.02.24 | 12:09

Грковска: Наша должност е да обезбедиме безбедна и демократска атмосфера, во која секој гласач ќе може слободно да го исполнува своето демократско право

Отворено писмо од вицепремиерката Славица Грковска Почитувани учесници на изборите, Почитувани колеги од политичкиот живот, Со распишувањето на изборите и почетокот...

Македонија 21.01.24 | 21:36

Грковска: Oдредени луѓе се вознемирени од механизам со кој реално ќе се санкционираат оние кои се на листа на санкции

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, во гостувањето во Дневникот на телевизија Сител се осврна на дилемите...

Македонија 27.12.23 | 14:21

Грковска: Ќе се правиме храбри на тие што украле 10 кебапи, а големите криминалци ќе останат на слобода

Владата треба да создаде правни предуслови за тука, во земјава, во рамки на македонскиот правосуден систем, да се процесуираат лицата кои се ставени на црна листа во...

Македонија 04.12.23 | 19:02

Грковска: Сите надлежни институции треба да го исполнат својот дел од задачата за да имаме ефикасен систем отпорен на корупција

Детална анализа на наодите од последниот извештај на Европската комисија во делот на оценување на состојбата со корупцијата во Македонија беше главна точка...

Македонија 24.11.23 | 09:11

Грковска бара со закон да се забранат функции за лица од „црната листа“

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, најави дека покренала иницијатива во Владата да се пристапи кон...

Македонија 23.11.23 | 21:27

Со закон да се забрани лица од „црните листи“ на САД, ЕУ и ООН да бидат носители на функции

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, најави дека покренала иницијатива во Владата да се пристапи кон...

Македонија 23.11.23 | 20:15

Целта на Законот за конфискација на имот во граѓанска постапка е да се зајакнат антикорупциските механизми, вели Грковска

Во пресрет на утрешната јавна расправа за предлог Законот за конфискација на имот во граѓанска постапка,  заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики...

Македонија 12.11.23 | 10:20

Грковска: Никој нема право да ја забрани или ограничи слободата на медиумите и слободата на изразување

Слободата на изразување, јавниот интерес и слободните медиуми се врвен приоритет за едно општество. Тие не смеат да бидат загрозени, ниту попречувани на каков било начин,...

Македонија 04.11.23 | 09:32

Грковска: Со Грција ја отвораме вратата за соработка и проекти во дигитализацијата и борбата против корупцијата

Соработка и заеднички проекти во дигитализацијата и борбата против корупцијата, со двонасочна размена на искуства, се можностите кои, според заменичката на претседателот...

Македонија 19.10.23 | 14:53

Грковска: Децениската корупција не може да се излечи и надмине толку брзо колку што би сакале

Напредокот кон ЕУ несомнено значи подобри услови за живот и повеќе можности за развој за сите наши граѓани. Носи нови и посветли перспективи за народите кои изминативе...

Македонија 27.07.23 | 18:38

Грковска: Ги охрабрувам истрагите на ОЛАФ, оттаму ни укажаа дека се задоволни од соработката со нас

Вицепремиерката за политики за добро владеење, Славица Грковска, во Собранието на седницата посветена на пратенички прашања, рече дека на средбата во Брисел со претставниците...

Македонија 28.06.23 | 22:59

Грковска – Јурова: Јакнењето на демократските вредности е клучно за напредокот во општеството

Потребата од јакнење на демократските вредности и владеењето на правото, како и за напредокот на нашата земја во засилувањето на проактивната транспарентност на институциите...

Македонија 27.06.23 | 19:50

Грковска – Итала: Добрата соработка со ОЛАФ е исклучително важна за спречување на корупцијата во користењето европски фондови

Иницијативите и процесите кои ги спроведува Кабинетот за политики за добро владеење во насока на јакнење на интегритетот, транспарентноста и отчетноста во институциите...

Македонија 21.06.23 | 11:39

Грковска чека реакција од правосудните органи за Мерко

Вицепремиерката за добро владеење Славица Грковска чека реакција од правосудните органи откако САД објавја дека актуелниот градоначалник на Струга Рамиз Мерко е ставен...

Македонија 10.05.23 | 12:16

Претставката на Антикоруписка за Груби не е стигната кај вицепремиерката за политики за добро владеење

Вицепремиерката задолжена за политики за добро владеење Славица Грковска ја нема добиено претставката од Антикорупциската комисија за вицепремиерот за политички...

Македонија 06.05.23 | 10:48

Грковска: Нашите стремежи за независност и признаена државност се во директна корелација со еднакви услови за достоинствен живот и развој на секој поединец

„Кога зборуваме за 30 години од нашето зачленување во Обединетите Нации не може, а да не зборуваме за периодот на нашето осамостојување. Како студент бев сведок и учествував...

Македонија 25.04.23 | 12:55

Грковска: Пораките од САД да повлијаат правосудните органи да носат професионални одлуки

Вицепремиерката за политики за добро владеење Славица Грковска изјави денеска дека одлуките на Апелацискиот суд за поништени решенија во случаи против високи профилирани...

Македонија 19.04.23 | 15:23

Грковска: Не сум учествувала во Управувачкиот комитет ниту во преговорите со „Бехтел и Енка“

Не сум учествувала во Управувачкиот комитет ниту сум била дел од преговорите со „Бехтел и Енка“, изјави вицепремиерката задолжена за политики за добро владеење Славица...

Македонија 12.04.23 | 15:15

Грковска против Груби: Договорот за коридорите треба да биде објавен јавно

Вицепремиерката за политики за добро владеење Славица Грковска нене гледа причина  договорот со „Бектел и Енка“  за изградба на коридорите да не биде објавен. Според...