Ознака: скопски аеродром
Црна хроника 01.03.21 | 10:53

Вкупно 12 лица обвинети за употреба на фалсификувани ПЦР тестови на Скопскиот аеродром

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинителни предлози против 12 лица за кривично дело „Фалсификување исправа од член 378 став 1 од Кривичниот законик“. Како...

Црна хроника 28.02.21 | 14:57

Британци сакале да влезат во земјава со лажни ПЦР тестови

На Граничен премин „Меѓународен аеродром Скопје“, вчера во 04.30 часот поради приложени фалсификувани негативни ПЦР тестови, од слобода биле лишени В.Б.(37) и Д.Х.(12), двајцата...

Црна хроника 03.10.20 | 12:55

Албанец баран од Интерпол уапсен на аеродром

Ноќва во 01.30 часот на Граничениот премин „Меѓународен Аеродром“ – Скопје од полициски службеници од Полициска станица „Меѓународен Аеродром“ – Скопје бил приведен...

Економија 10.09.20 | 20:54

Светлосната сигнализација на аеродромoт во Cкопjе двe нeдeли е во дефeкт

Повеќе од 15 дена не функционира дел од светлостната сигнализација на аеродромот во Скопје. Се работи за дефект на „ПАПИ“ светлата за слетување кои се дефектни изминативе...

Економија 02.09.20 | 15:00

ТАВ дели откази, на улица 400 вработени?

Околу 400 вработени на скопскиот аеродром ќе останат без работа, дознава „Алфа“, која објави дека деновиве се делат откази во ТАВ. Според изворите на телевизијата, отказите...

Македонија 13.08.20 | 09:28

Заразени петмина патници на новиот лет од Скопје за Турку

Петмина од 146 патници кои во вторникот вечерта со авион на Визер од Скопје пристигнаа во финскиот град Турку се позитивни на Ковид-19. Мико Пиетила, шеф на регионалната...

Вести 11.08.20 | 11:33

Чекаме одговор од Финска кои се заразените патници и дали имале решение за самоизолација, вели Филипче

Во однос на информациите за летот од Скопје до Турку, Финска, каде што според финските власти од авион со 157 патници, по доброволното тестирање, 24 биле позитивни на коронавирус,...

Македонија 11.08.20 | 08:26

Знаела дека се заразени, но мајка со три деца пробала да замине за Норвешка од скопски аеродром

Аеродромските служби во Скопје во неделата спречиле четиричлено семејство да се качи на еден од двата лета за Норвешка и да ги зарази останатите патници, пренесува...

Економија 09.06.20 | 17:13

Сугарески: Уште е рано за отворање на аеродромите

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески денеска изјави дека сè уште е рано да се донесе одлука за отворање на аеродормите. На оваа тема се разговара, но сè уште...

Економија 18.03.20 | 00:08

ТАВ Македонија демантира: Има доволно сапун, хигиената на аеродромот е на врвно ниво

ТАВ Македонија демантира дека во тоалетите на скопскиот аеродром нема сапун. Додека патниците чекаат карантин, на скопски аеродром нема сапун Околу 19 часот со лет...

Македонија 17.03.20 | 22:02

Додека патниците чекаат карантин, на скопски аеродром нема сапун

Авион од Брисел со македонски државјани, во кој има повеќе луѓе со симптоми на коронавирус, вечерва слета на скопскиот аеродром, соопшти министерот за здравство Венко...

Македонија 16.03.20 | 16:41

Аеродромот во Скопје ги замолува патниците да ги мијат и да ги дезинфицираат рацете

Аеродромскиот оператор во државава ТАВ Македонија ги замолува сите патници на Меѓународниот аеродром Скопје да одржуваат највисоко ниво на лична хигиена и да не создаваат...

Македонија 15.03.20 | 19:36

Ни препорака, ни упатство: Слетавме од Париз, а на скопскиот аеродром никој не спомна самоизолација

Голем број патници кои транзитираат на скопскиот аеродром реагираат дека не им се даваат препораки во однос на тоа дали треба да бидат во самоизолација, пренесува „А1он“,...

Црна хроника 24.02.20 | 15:35

Словенец дивеел на скопскиот аеродром

Вчера околу 19.00 часот на Граничен премин „Меѓународен Аеродром Скопје“, полициски службеници го лишиле од слобода Д.Ѓ.(37) од Словенија затоа што се однесувал агресивно...

Црна хроника 15.02.20 | 18:37

Албанец нападнал француски офицер за врски на аеродромот во Скопје

Вчера во 17.15 часот било пријавено дека во зградата на „Меѓународен Аеродром Скопје“, на шалтер бр.14, Е.В.(29) од Р.Албанија со тврд предмет физички го нападнал Т.Р.А.П.Р.(43)...

Здравје 30.01.20 | 15:45

Меѓу патниците кои од Дубаи немаше ниту еден ризичен случај, нема причина за ризик или паника од корона вирус во Македонија

Денеска, Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче го посети медицинскиот тим на Меѓународниот аеродром Скопје, кој Министерството за здравство веднаш по издавањето...

Црна хроника 30.01.20 | 11:41

Педофил во бегство уапсен на скопскиот аеродром

На граничниот премин „Меѓународен аеродром – Скопје“ вчера во 16.30 часот од слобода бил лишен Џ.С. (69) од гостиварското село Чајле, соопшти денеска МВР. При проверка било...

Здравје 28.01.20 | 14:21

За Филипче нема причина паника за коронавирусот, од ВМРО-ДПМНЕ велат дека проверката на патниците доцнела

Министерот за здравство Венко Филипче денеска изјави дека во овој момент не гледа ниту една причина за некаков ризик или паника за коронавирусот во нашата земја. Уверува...

Црна хроника 20.01.20 | 10:36

Апсење на скопскиот аеродром

Вчера во 08.00 часот на Граничниот премин „Меѓународен Аеродром Скопје“, на влез во Македонија, по извршена пасошка контрола и проверка било констатирано дека Х.В. (27)...

Црна хроника 14.01.20 | 11:06

Охриѓанка уапсена на аеродромот во Скопје

На Граничниот премин „Меѓународен аеродром Скопје“ вчера во 18:10 часот била лишена од слобода Ј. Д. (47) од село Велестово, охридско. При пасошка контрола било констатирано...