Ознака: Скопје танцов театар
Култура 24.05.23 | 17:08

Скопје танцов театар со „Табу република“ на Бобан Русески гостува во Гевгелија

Утревечер, во рамки на празникот на градот Гевгелија „Вознесение Христово“, на покана на Општина Гевгелија и Домот на културата „Македонија“, на сцената на Народниот...

Култура 09.11.22 | 12:12

Прва награда и Награда од публиката со кореографијата „Go Figure it out“ за Андријана Данчевска и Дејан Битровски на Фестивал во Белград

Андријана Данчевска ја освои првата награда и Награда од публиката со кореографијата „Go Figure it out“ на која настапува со современиот танчер Дејан Битровски на 26. издание...

Култура 15.06.22 | 16:05

Скопје танцов театар гостува на Фестивал во Латвија: „Не ми ги допирај очите“ на Данчевска ќе се изведе на фестивалот „Laikis Dejot“

Утре во 21 часот, во рамки на најголемиот интернационален фестивал за современ танц во Латвија, „Laikis Dejot“ кој се одржува од 12 до 21 јуни 2022 година, во Рига, на сцената на...

Култура 07.06.22 | 09:45

Скопје танцовиот театар гостува на фестивал во Загреб

Скопје танцов театар утре ќе настапи на 39. издание на интернационалниот фестивал “Недела на современ танц” во Загреб. На сцената на „Загребачки плесни центар”...

Култура 02.06.22 | 10:42

Две кореографии од Скопје танцовиот театар на Фестивалот „Share“ во Братислава

Вечерва на сцената на „Театр ЛАБ“ во Братислава, Словачка, на отворање на фестивалот „Share“ ќе настапат студентите на Катедрата за современ танц при Универзитетот...

Култура 25.03.22 | 10:32

Брилијантна креација на авангарден кореограф, напиша француската критика за гостувањето на Скопје танцов театар во легендарниот „Шајо“

„Идентитети – Историја на еден растегнат сон“ е креација која брилијантно покажува колку овој авангарден кореограф со талент и инвентивност го преиспитува кореографскиот...

Култура 16.03.22 | 08:47

Скопје танцовиот театар со „Идентитети – Историја на еден растегнат сон“ првпат ќе настапува во Франција

Скопје танцовиот театар првпат ќе настапува во Франција со претставата „Идентитети – Историја на еден растегнат сон“ на Рисима Рисимкин. Станува збор за претстава...

Култура 01.03.22 | 11:05

Престижниот француски журнал за култура „La terrasse“ го најавува првото гостување на Скопје танцовиот театар и Рисима Рисимкин во Париз

Престижниот журнал за култура „La terrasse“ од Франција го најавува првото гостување на Скопје танцовиот театар и Рисима Рисимкин, со претставата „Идентитети – Историја...

Култура 15.11.21 | 10:46

Танцовиот театар Скопје во чест на Емилија Џипунова ќе ја изведе претставата „Импулс“ вечер во МНТ

Скопје танцовиот театар, кој прославува 10 години постоење, вечер од 20 часот во Македонскиот народен театар (МНТ) ќе ја изведе претставата „Импулс“ и ќе ја посвети на...

Култура 17.06.21 | 10:41

На покана на светски познатиот националан театар „Шајо“, Скопје танцовиот театар и Рисима Рисимкин ќе гостуваат во Париз

На покана на светски познатиот национален театар „Шајо“ од Париз, Франција, Скопје танцовиот театар и кореографката Рисима Рисимкин, во март, 2022 година, ќе ја одиграат...

Култура 14.04.21 | 09:50

Танц фест Скопје објави повик за кореографи до 35 години

Интернационалниот фестивал Танц Фест Скопје, во рамките на својата програма за 2021 година, отвори повик за учество на млади кореографи до 35 години чии претстави можат...

Култура 07.04.21 | 10:29

Скопје танцов театар одбележува 10 години постоење

Скопје танцов театар (СТТ) денеска одбележува 10 години од првата претстава „Меѓусвет“, во кореографија на Рисима Рисимкин. Со оваа претстава и официјално започна со...

Култура 21.10.19 | 11:57

Рисимкин на Фестивал за изведбени уметности во Шангај ги претстави „Танц Фест“ и Скопје танцовиот театар

На покана на 21. Интернационален фестивал за изведбени уметности од Шангај, Кина, Рисима Рисимкин деновиве престојува во Шангај, каде ја претставува работата на Танц...

Култура 10.10.19 | 15:56

Високо-естетско доживување со „Импулс #вол13“ за почеток на сезоната на Скопје танцовиот театар

Вчеравечер во Музејот на современа уметност, со изведбата на претставата „Импулс #вол13“, Скопје танцовиот театар во голем стил ја отвори сезоната на танцот 2019/2020. Уникатниот...

Култура 09.07.19 | 13:44

Шокирани сме, ама позитивно, вели Рисима Рисимкин за учеството на „Скопје танцов театар“ во Националниот театар за современ танц „Шајо“ во Париз

Шокирани сме, ама во позитивна смисла, вели Рисима Рисимкин за учеството на „Скопје танцов театар“ во Националниот театар за современ танц „Шајо“ во Париз, Франција. „Скопје...