Ознака: скендер реџепи
Македонија 04.12.23 | 11:53

Реџепи поддржува укинување на техничката влада под услов да се изгласаат и уставните измени

Скендер Реџепи пратеникот кој ја напушти партијата Алтернатива, и формираше политичка партија, подрржува укунување на техничката влада под усллов да се изгласаат и...

Македонија 10.09.23 | 09:09

Скендер Реџепи ја формира партијата „Народно движење“

Пратеникот Скендер Реџепи ја формира партијата „Народно движење“. На основачкото собрание, одржано вчера во Скопје избрани се органи на партијата, а за претседател...

Македонија 18.08.23 | 14:42

Скендер Реџепи предупредува: Што ако Албанците во Македонија сами си бараат пат кон ЕУ?

Независниот пратеник Скендер Реџепи од собраниската говорница денеска предупреди дека во иднина албански општини можат да си го бараат патот кон ЕУ доколку земјава...

Македонија 11.03.23 | 14:54

Ибрахими: Заев и Гаши не се сретнаа за да ја урнат Владата бидејќи таа сама ќе потоне

Генералниот секретар на Алтернатива Зеќирија Ибрахими за Слободен печат ја потврди средбата помеѓу Гаши и Заев, но не откри детали. Според Ибрахими средбата секако...

Македонија 15.02.23 | 09:37

Скендер Реџепи се договарал директно со Заев, а не со Гаши

„Освен политичкото самоубиство, лидерите на СДСМ и ДУИ ја убија и европската иднина на Македонија. Песимистсум дека ќе може да направат уставни измени.“ – изјави лидерот...

Македонија 14.02.23 | 10:03

Oдбегнатиот пратеник од Алтернатива ќе гласа за разрешување на Беким Сали, но не и за другите министри

Независниот пратеник Скендер Реџепи најавува дека ќе гласа за разрешување на министерот за здравство Беким Сали, но, како што рече, не и за другите министри и заменици...

Македонија 16.06.22 | 12:10

Скендер Реџепи: Не сакав да бидам заложник на неспособно раководство

Пратеникот Скендер Реџепи кој пред два дена ја напушти Алтернатива и одлучи да делува како независен, вели дека и понатаму ќе продолжи да го поддржува владејачкото...

Македонија 15.06.22 | 14:36

Алтернатива бара Реџепи да го врати пратеничкиот мандат

По вчерашната најава на пратеникот Скендер Реџепи-Зејди дека ќе настапува како независен пратеник во Собранието, од неговата партија Алтернатива велат дека станува...

Македонија 14.06.22 | 18:46

Скендер Реџепи го напушта владејачкото мнозинство, ќе делува како независен

Пратеникот Скендер Реџепи од Алтернатива ја напушта партијата и во иднина ќе делува како независен пратеник. Тој за оваа одлука официјално го извести собранискиот...