Ознака: скендер реџепи
Македонија 16.06.22 | 12:10

Скендер Реџепи: Не сакав да бидам заложник на неспособно раководство

Пратеникот Скендер Реџепи кој пред два дена ја напушти Алтернатива и одлучи да делува како независен, вели дека и понатаму ќе продолжи да го поддржува владејачкото...

Македонија 15.06.22 | 14:36

Алтернатива бара Реџепи да го врати пратеничкиот мандат

По вчерашната најава на пратеникот Скендер Реџепи-Зејди дека ќе настапува како независен пратеник во Собранието, од неговата партија Алтернатива велат дека станува...

Македонија 14.06.22 | 18:46

Скендер Реџепи го напушта владејачкото мнозинство, ќе делува како независен

Пратеникот Скендер Реџепи од Алтернатива ја напушта партијата и во иднина ќе делува како независен пратеник. Тој за оваа одлука официјално го извести собранискиот...

Македонија 14.12.21 | 22:47

Нема потреба да бидеме во власта доколку нема почеток на преговорите и ревизија на судски случаи, вели Реџепи од Алтернатива

Пратеникот од Алтернатива, Скендер Реџепи, во изјава за ТВ 24 порачува дека Алтернатива не влегла во Владата заради власт, туку заради исполнување на стратешките цели...

Македонија 05.12.21 | 16:11

Реџепи дава оставка од координатор на Алијанса и на Алтернатива, во игра е за нов потпретседател на Собранието

Координаторот на пратеничката група на Алијанса и Алтернатива и пратеникот на Алтернатива, Скендер Реџепи, утре се повлекува од улогата Координатор на пратеничката...

Македонија 18.11.21 | 14:38

Пратеникот кој се пишманеше дали да гласа за доверба верува дека Алтернатива ќе влезе во владата

Пратеникот и член на претседателството на „Алтернатива“ Скендер Реџепи верува дека партијата ќе донесе одлука да биде дел од Владата затоа што, како што вели, интеграцијата...

Македонија 11.11.21 | 14:56

Реџепи: Нашата цел е да ја срушиме Владата до полноќ

Тој што ќе те предаде еднаш, ќе те предаде секој пат, порача пратеникот на Алтернатива, Скендер Реџепи, откако новинарите го запрашаа дали го оправдува преоѓањето на...

Македонија 10.11.21 | 13:09

Дали Џафери ќе ја прифати новата иницијатива на Алтернатива за гласање доверба на владата?

Гласање на доверба на владата ќе има но каква?. Ова прашање се наметнува откако Скендер Реџепи, пратеникот од Алтернатива кој прво се потпиша на листата а потоа се пишманеше...

Вести 10.11.21 | 12:34

Реџепи: Денеска ќе има нова иницијатива за гласање на недоверба на Владата

Во координација со ВМРО-ДПМНЕ денеска подготвуваме нова иницијатива за гласање на недоверба на Владата, најави пратеникот на Алтернатива Скендер Реџепи. Тој оценува...

Македонија 10.11.21 | 12:31

Пратеникот на Алтернатива Реџепи: Ќе поднесеме нова иницијатива за гласање на доверба на Владата

Политичка е изјавата на претседателот на Собранието Талат Џафери, а не правна, изјави за „Слободен печат“ пратеникот на Алтернатива Скендер Реџепи и најави дека во...

Македонија 09.11.21 | 19:24

Реџепи: Начелно го прифаќам предизвикот на Мицевски, но Алтернатива конечната одлука ќе ја донесе утре

Пратеникот од Алтернатива, Скендер Реџепи вечерва потврди дека го прифаќа предизвикот кој денеска му го предложи координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ,...

Македонија 09.11.21 | 17:45

Владата паѓа: Реџепи го прифати предлогот на Мицевски за 20 пратеници

Скендер Реџепи како што дознава ТВ21 го прифаќа предизвикот на Никола Мицевски. Како што дознаваме, во седиштето на Алтернатива се разговарало за поканата на координаторот...

Македонија 08.11.21 | 14:19

Села: Реџепи не е дете па да не знае што потпишува, и без него имаме мнозинство

Лидерот на Алијанса за Албанците Зијадин Села не смета дека опозицијата нема мнозинство ако пратеникот Скендер Реџепи не сака да стои на иста листа со Левица. Се разбира...

Вести 08.11.21 | 13:40

Реџепи: Не прифаќам мојот потпис да стои на листа заедно со „Левица“

Скендер Реџепи-Зејд денеска изјави дека се залага за рушење на оваа власт, но не по цена да стави потпис на список на кој се потпишани и пратениците од Левица, пренесува...

Македонија 29.03.21 | 11:06

Откажана „паралелната лидерска“: Реџепи и Таравари не му ја прифатија поканата на Груби за координација за пописот

Опозициските партии од албанскиот блок не ја прифаќаат поканата на Артан Груби за т.н. паралелна лидерска средба во Клубот на пратеници, па Груби ја откажа координацијата. Од...

Македонија 22.03.21 | 18:05

За Реџепи поважен е Законот за државјанство: Граѓаните ќе можат уште некој месец да издржат без пари

Граѓаните ќе можат уште некој месец да издржат без пари бидејќи многу поважен е законот за државјанствата, изјави пратеникот Скендер Реџепи од опозициската коалиција...

Македонија 04.03.21 | 13:02

Владата вчера насилно ги донесе сите пратеници од дома, дури и оние кои имаа тешка домашна ситуација

Координаторот на пратеничката група на Алијанса на Албанците и на Алтернатива Скендер Реџепи денеска изјави дека Владата вчера покажала две работи: прво, дека нема...

Македонија 28.01.21 | 13:22

Реџепи: Џафери ја блокира работата на албанската опозиција во Парламентот

Пратениците од Алијанса на Албанците и Алтернатива кои денеска на седницата за поставување пратенички прашања застанаа пред говорницата и побараа еден час пауза незадоволни...

Македонија 28.01.21 | 12:16

Реџепи до Џафери: Вие не сте претседател на Собрание, туку портпарол на ДУИ

Собраниската седница за пратенички прашања уште не почна, а претседателот Талат Џафери даде еден час пауза по барање на пратеникот на коалицијата Алтернатива/Алијанса...

Македонија 29.08.20 | 18:10

Арбр Адеми: Нема цел која е неостварлива за Албанците

Во попладневното продолжение на собраниската расправа за избор на новата влада, Скендер Реџепи од коалицијата на Алијансата за Албанците и Алтернатива од говорницата...