Ознака: шуми
Македонија 24.08.21 | 20:15

Се укинува забраната за движење во шуми

Се укинува забраната за движење во шуми и шумски предели. Владата на денешната седница одлучи дека за заштита и за спречување пожари на отворено, ќе се спроведуваат...

Македонија 20.08.21 | 14:53

За планинари, параглајдеристи и други коишто организирано се движат во природа: Сугерирано олабавување на забраната за движење во шуми

Лицата кои имаат потреба, како што се планинарите, параглајдеристите и други луѓе коишто организирано се движат во природа може да побарат дозвола за движење во планините,...

Македонија 10.08.21 | 22:31

Заев: Во брзо време ќе ги обновиме шумите

Премиерот Зоран Заев преку социјалните мрежи упати благодарност до сите кои учествуваат во гасењето на пожарите во Македонија. Како што додаде тој, најважно е дека...

Сервиси 02.07.21 | 09:43

Од денеска делумна забрана за движење во шумите низ Македонија

Јавното претпријатие „Национални шуми“, со оглед на зголемената опасност од појава на шумски пожари на отворен простор како резултат на зголемените температури, воведува...

Сервиси 01.07.21 | 10:42

Од утре делумна забрана за движење во шумите

Јавното претпријатие „Национални шуми“, со оглед на зголемената опасност од појава на шумски пожари на отворен простор како резултат на зголемените температури, воведува...

Скопје 21.03.21 | 15:11

Стоилковски: Шилегов дава милион денари на партнерот на Царовска за снимање шуми со дрон во време на тешка криза

Среде најголемата здравствена и социоекономска криза која што носи десетици животи дневно, среде огромен здравствен скандал во кој што режимот е фатен во лаги и во...

Скопје 20.03.21 | 20:10

Фирмата на сопругот на Царовска и Шилегов ќе ги снимаат шумите во Скопје

На четврти март Град Скопје и фирмата Флај кем од Скопје склучиле договор за набљудување со дрон на шумските површини на скопската котлина за рана детекција на растителни...

Технологија 20.08.20 | 15:54

Гугл лансира мапа за следење на шумските пожари во САД

Компанијата Гугл во четвртокот го објави започнувањето на новата мапа за шумите и нивните граници со цел пребарување на шумските пожари, за своите корисници во Соединетите...

Македонија 24.04.20 | 10:09

Укината забраната за движење во шуми

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски, на барање на ЈП „Национални шуми“ ја отповика забраната за движење во шума и шумско земјиште...

Сервиси 17.04.20 | 09:22

Од денеска важи забраната за движење во шуми, казните се до 2.000 евра

Поради зголемената опасност од појава на пожари на отворен простор, воведена е забрана за движење во шума и на шумско земјиште од 6 до 20 часот. Забраната почна да важи...

Здравје 16.04.20 | 14:24

Од утре се воведува забрана за движење во шума и на шумско земјиште од 06 до 20 часот

Поради зголемената опасност од појава на пожари на отворен простор, Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, по барање на ЈП „Национални шуми“,...

Свет 07.09.19 | 14:40

Папа Франциск: Уништувањето на шумите и биодиверзитетот е закана за сите нас

Папата Франциск денеска изјави дека забрзаното уништување на шумите и биолошката разновидност во многу земји не треба да се гледа како на локално прашање бидејќи претставува...

Свет 16.08.19 | 15:11

Планетата стравува од последиците додека горат светските шуми

Разорен оган ги уништува шумите на Сибир, додека на другиот крај од светот гори и дождовната шума Амазон, а бројот на шумски пожари во Европската Унија (ЕУ) се зголемил...