Ознака: штети
Македонија 10.06.23 | 15:28

Бочварски: Владата ќе помогне за санација на штетите од невремето во Делчево

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски и министерката за животна средина Каја Шукова, директорот на ЈП за одржување регионални и магистрални патишта Костадин...

Македонија 10.06.23 | 12:15

Се санираат штетите, најдоцна до понеделник патот до Делчево ќе биде пуштен во употреба

Во Делчево од утрово екипи на „Македонија пат“ ги санираат штетите на магистралата А3 кај месноста Црквенска Река. На терен е директорот на „Македонија пат“ Костадин...

Економија 20.03.23 | 10:24

Можни штети кај расцветаните кајсии, сливи и бадеми од ниските утрински температури

Разладувањето на атмосферата минатата недела со пониски утрински температури, како и со врнежи од дожд и снег на повисоките места, го успори или одржа на исто ниво пролетното...

Свет 17.03.23 | 15:59

Штетите од земјотресите во Турција достигнаа 103,6 милијарди долари

Штетите предизвикани од катастрофалните земјотреси во Турција на почетокот на февруари достигнаа 103,6 милијарди долари, што е околу девет отсто од проектираниот БДП...

Скопје 23.08.22 | 10:45

Откорнати олуци, покриви и оштетени фасади пријавени по невремето во Скопје

Откорнати олуци, откорнати лимени покриви и оштетени фасади пријавиле жителите на Скопје на линијата за итни повици – 112, по синоќешните врнежи што го зафатија скопскиот...

Економија 21.01.22 | 09:28

Штетите од заевизмот во енергетиката, народот ги плаќа два пати, преку буџет и преку повисоки сметки

Поради неспособноста и неодговорноста на кадрите на заевизмот, каков што е пионот Ковачевски, граѓаните плаќаат 15% поскапо парно и струја, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Доколку...

Економија 14.09.21 | 15:38

Невремето во јуни во Прилепско предизвикало штета од 61 милион денари

Невремето од 21 јуни годинава кое зафати седум населени места во прилепско направило штета од 61 милион и 347 илјади денари. Ова е проценетата штета што ја пресметале комисиите,...

Македонија 15.08.21 | 10:50

Допрва ќе се проценуваат штетите од пожарите

Големите неколкудневни пожари во источниот дел од државата се ставени под контрола, меѓутоа надлежните се справуваат со две други жаришта. Центарот за управување со...

Економија 15.04.21 | 09:08

Состојбата е алармантна: ТУК ќе ги презентира барањата за мерки за поддршка на угостителскиот сектор

Туристичко-угостителската комора (ТУК) на прес-конференција денеска ќе ги презентира барањата за мерки за поддршка на угостителскиот сектор поради штетите предизвикани...

Вести 07.10.20 | 18:00

Земјоделството не може само против ковид-кризата, бара помош од државата

Намалено производство, неизвесен транспорт, затворени граници, оневозможен пласман, отежнат увоз и извоз, слаб пристап до финансии, расипани овошки, зеленчук, градинарски...

Балкан 21.05.20 | 10:17

Гром уби три крави, а градот ги уништи посевите и покривите од куќите

Град каков што не паметат ни најстарите мештани во српското село Долац целосно ги уништи пластениците, овоштарниците, насадите со малини, пченка и компир, тешко ги оштети...

Балкан 26.11.19 | 12:57

Според сеизмолозите големата штета е последица од септемвриските земјотреси

Серијата земјотреси што утрово ја погоди Албанија нанесоа голема материјална штета, а како главна причина, според грчкиот сеизмолог Ефимиос Лекас, е тектонското нарушување...

Балкан 04.06.19 | 09:08

По обилните врнежи: Се пребројува материјалната штета

По обилните дождови, вонредна одбрана од поплави е воведена на целата територија на Србија. Евакуирани се 297 лица, а оштетена е и дел од патната инфраструктура. Вонредна...

Сервиси 16.05.19 | 10:30

Невремето предизвика поплави во Босилово и штети во Радовиш

Врнежите во Струмичко и Радовишко предизвикаа истекување на реката Струмица во атарот на селото Турново, а во Радовишко има оштетување на улици и наноси од земја, а...