Ознака: школска година
Македонија 01.10.20 | 19:07

МОН: Учениците нема да седат во училишните клупи до 31 август

Иако поради пандемијата наставата почна еден месец подоцна, учениците нема да седат во училиште до 31 август, како што се шпекулира, велат од Министерството за образование...

Скопје 25.09.20 | 13:01

Првачињата од ООУ „Коле Неделковски“ седнаа во училишните клупи

По сите протоколи за заштита од ковид 19 во импровиззирана училница во дворот основоното училиште „Коле Неделковски“ во Дебар Маало им посака добредојде на првачињата. Балони,...

Македонија 18.09.20 | 09:54

Онлајн наставата ќе почне на 1 октомври, но за првачињата не се знае

Онлајн наставата ќе започне на 1. октомври, додека за наставата со физичко присуство се можни промени, доколку има влошување на епидемиолошката состојба, најави денеска...

Македонија 17.09.20 | 17:12

Царовска: Онлајн наставата ќе почне на 1 октомври, онаа со физичко присуство ќе зависи од состојбата со ковид

Онлајн наставата ќе започне на 1. октомври, додека за наставата со физичко присуство се можни промени, доколку има влошување на епидемиолошката состојба, најави денеска...

Калеидоскоп 15.09.20 | 14:45

Бесплатни алатки што ја олеснуваат онлајн наставата и за наставниците и за децата

Во пресрет на почетокот на училишната година и предвиденото онлајн спроведување на наставата ова се пет бесплатни алатки што може да им обезбедат значајна поддршка...

Балкан 12.09.20 | 20:52

17 ученици во Србија се заразиле со ковид-19 откако почна школската година

Од почетокот на школската година во Србија 17 ученици се заразиле со ковид-19. Од нив 12 се во Белград, соопшти главниот српски епидемиолог Предраг Кон во интервју за ТВ...

Македонија 03.09.20 | 18:20

Никој не верува во стратегијата на Владата за почеток на школската година

Се поблиску сме до 1 октомври кога и официјално треба да започне новата школска година. Според планот на Владата учениците до 3 одделение ќе мораат физички да бидат присутни...

Вести 31.08.20 | 11:25

Школската година во Србија почнува утре, 97 отсто од родителите се за настава во училиште

Новата учебна година во Србија почнува утре, 97 отсто од родителите се определиле нивните деца да следат настава во училиште, а само три отсто се изјасниле дека сакаат...

Македонија 30.08.20 | 15:01

Милошоски: Власта од Македонија направи единствена држава која нема концепт кога и како ќе почне учебната година

На денешната собраниска седница за гласање на владата се обрати пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, кој рече дека власта од Македонија направи единствена...

Вести 10.06.20 | 10:23

Дојде крајот: Учебната 2019/2020 година завршува онлајн

Денеска завршува учебната 2019/2020 година за 270 илјади средношколци и основци, меѓу кои и околу 19 илјади првачиња. Оваа учебна година за првпат завршува во вонредни околности...