Ознака: северен поток
Свет 01.10.22 | 09:12

„Гаспром“: Од гасоводот истече гас колку што ѝ треба на Данска за три месеци

Портпаролот на гасниот гигант „Гаспром“, кој е под контрола на Кремљ, во петокот изјави дека истекле 800 милиони кубни метри природен гас по експлозијата што погоди...

Свет 29.09.22 | 11:31

Захарова: Северен поток е саботиран на места кои се под контрола на американските разузнавачи

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова изјави дека истекувањето на гас во близина на брегот на Данска и на Шведска се случи во...

Свет 29.09.22 | 10:08

Уште едно истекување на гас од Северен поток 2

Шведската крајбрежна стража лоцира четврто истекување на гас од Северен поток 2. Истекувањето е во близина на големата дупка пронајдена на блискиот гасовод Северен...

Свет 28.09.22 | 18:08

Шведската разузнавачка служба отвори истрага за „саботажа“ на Северен поток

Шведската разузнавачка служба (САПО) денеска соопшти дека води истрага за експлозиите и истекувањата на гасоводите „Северен поток“ во Балтичкото Море, нарекувајќи...

Свет 27.09.22 | 21:29

САД изразија подготвеност да и помогнат на ЕУ во истрагата за истекувањето на гасоводите „Северен поток“

Вашингтон е подготвен да им помогне на своите европски партнери во истрагата за истекувањето на гасоводите Северен поток еден и два, изјави портпаролот на Советот за...

Свет 12.07.21 | 08:46

Северен поток ќе биде завршен до крајот на август

Гасоводот „Северен поток 2″ меѓу Русија и Германија треба да заврши за неколку недели, соопшти операторот. Очекуваме градежните работи да завршат до крајот на август,...