Вашингтон е подготвен да им помогне на своите европски партнери во истрагата за истекувањето на гасоводите Северен поток еден и два, изјави портпаролот на Советот за национална безбедност на САД.

Необјаснетите истекувања кои беа откриени долж двата гасовода што ги поврзуваат Русија и Европа предизвикаа истраги во голем број европски земји.

Се работи на различни верзии, меѓу кои и саботажа.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.