Ознака: седница
Македонија 13.07.21 | 16:40

Николовски: Сите законски измени за дигитализацијата ќе бидат доставени до Собранието до крајот на август

Сите измени и дополнувања на потребните закони за дигитализација на процесите ќе бидат подготвени и доставени до Собранието до крајот на август, информираше на денешната...

Македонија 13.07.21 | 15:39

ВМРО-ДПМНЕ вечерва на седница на ИК ќе расправа за ставот на Заев и Резолуцијата која ја одбива

ВМРО-ДПМНЕ вечерва на седница на Извршниот Комитет ќе расправа за ставот на Зоран Заев кој првично ја прифати Резолуцијата таква каква што е, а сега ја одбива, брифираат...

Економија 23.06.21 | 14:45

Денеска вонредна седница за еколошката такса за горивата

Поскапување на цените на горивата за 3,5 денари без ДДВ сепак ќе има. Владата во 17 часот закажа дополнителна седница каде единствена точка на дневен ред ќе биде воведувањето...

Македонија 16.06.21 | 08:42

Османи пред пратениците ќе објаснува за што се разговара со Бугарија

Во Собранието на Република Македонија денеска седница треба да одржи Комисијата за надворешна политика. На дневен ред е разгледување на прашањето за почеток на пристапните...

Македонија 13.06.21 | 09:45

Милошоски: Османи во среда да реферира за патоказот со Бугарија пред Комисијата за надворешна политика

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ и претседател на Комисијата за надворешна политика Антонио Милошоски денеска соопшти дека за среда во 15:00 часот ќе закаже седница на Комисијата...

Македонија 08.06.21 | 10:47

Владата ќе ја одржи 77-мата седница

Владата денеска ќе ја одржи редовната 77-ма седница на која, според Дневниот ред ќе биде разгледан Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за работните...

Економија 17.05.21 | 22:48

Институциите ќе подготват акциски планови за реализацијата на ИПА 2 проектите

Владата на тематска седница што се одржа вечерва го разгледа напредокот на проектите финансирани преку ИПА 2 и проектите што се финансираат од меѓународните финансиски...

Економија 20.04.21 | 14:14

Се олеснува вложувањето во хартии од вредност во странство

Советот на Народната банка одржа редовна седница на која беше усвоена Одлуката за изменување и дополнување на Одлуката за начинот и условите под кои резидентите коишто...

Македонија 01.04.21 | 12:39

Почнува седницата за пописот, поддршката од Алтернатива и Алијанса неизвесна

Претседателот на Собранието Талат Џафери за 13 часот закажа седница на која на дневен ред ќе биде одложувањето на пописот и измените на Изборниот законик. Незивесно...

Македонија 30.03.21 | 09:42

Денеска седница на Владата

Информацијата за статусот на надградба на системот на Агенцијата за вработување на Република Македонија за поврзување со Централниот регистар на население, Предлог-законот...

Економија 26.03.21 | 22:07

Владата ја одржа 58. седница: Ова се новите одлуки

Владата на Македонија на 58-та седница што се одржа вечерва ја разгледа и усвои Информацијата за статусот на реализација на економски мерки за справување со КОВИД-19,...

Македонија 16.02.21 | 14:36

Недоволен број присутни пратеници: Прекината 34. седница на Собранието

Собраниската седница денеска почна по два часа од закажаниот термин и набргу беше прекината поради недоволен број присутни пратеници во салата. Откако заменик-министерот...

Свет 20.01.21 | 12:04

ЕП: Џо Бајден би бил драг гостин на пленарна седница во Стразбур

Манфред Вебер, лидер на Европската народна партија – ЕПП, које е водечка партија во Европскиот парламент, изјави дека новбиот американски претседател би бил драг гостин на...

Македонија 16.01.21 | 15:14

Владата денеска ќе ја одржи 39-тата седница

Владата на Република Македонија, денеска, ќе ја одржи 39-тата, тематска седница, целосно посветена на информациите за годишните програми и планови за работа на повеќе...

Македонија 29.12.20 | 19:26

Ова се новите мерки на Владата

Владата на денешната 35-та седница донесе измени и дополнувања на Програмата за финансиска поддршка во земјоделството за 2020 година, и донесе Уредба за изменување и дополнување...

Вести 25.12.20 | 00:11

Полноќна седница со Собранието за да се спречи 33 милиони евра да легнат на сметка на Макпетрол

Вечерва на собраниска седница се обратија повеќе пратеници од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија“ во врска со предлог законот...

Македонија 15.12.20 | 08:53

Денеска Владата решава како ќе работат кафеаните и кафулињата за Нова година и дали ќе се забранат прославите по фирми

Владата денеска на седница ќе ги разгледа предлозите на Комисијата за заразни болести и на Главниот штаб. Комисијата за заразни болести реши да и препорача на Владата...

Македонија 24.11.20 | 17:25

Што се подготвува: Владата вечерва ќе заседава на затворена седница со физичко присуство на министрите

Денеска во 19 часот Владата во свечената сала ќе има затворена седница. Ова е чудно ако се знае дека во последниот перидо поради короната седниците најчесто се држеа...

Македонија 22.11.20 | 21:59

Армијата на готовс, се чека списокот со објекти за обезбедување

Главниот штаб за управување со кризи при ЦУК утре претпладне, во 10 часот, ќе одржи седница на која ќе биде разгледан планот на Министерството за здравство, кои објекти...

Македонија 19.11.20 | 20:36

Седница на Влада, ќе има ли кризна состојба?!

Владината прес- служба вечерва соопшти дека Владата во 21 часот ќе одржи седница, на која се очекува да се донесе одлуката за прогласување на кризна состојба на територијата...