Ознака: седница
Македонија 13.10.21 | 09:26

Владата ќе ги одржи редовните 111-та и 112-та седница

Во рамки на 111-тата тематска седница, ќе бидат разгледани повеќе информации за склучување договори за доделување финансиска поддршка на компании согласно Законот за...

Македонија 10.10.21 | 14:48

Власта нема да свика собраниска седница за несреќата во Тетово, затоа што така ќе биде лоцирана вина, а не кабелот да биде виновен како до сега

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски при денешната своја посета на Битола одговарајќи на новинарско прашања во однос на тоа дали очекува Собранието да се...

Македонија 28.09.21 | 12:39

Џафери: Нема пречка да се свика итна седница за продолжување на пописот, но треба да се достави предлог од Владата или група пратеници

Нема пречки да се свика итна седница на која би се разгледала можноста за продолжување на пописот, но треба да се достави предлог од Владата или од група пратеници и...

Македонија 14.09.21 | 10:30

Владата ќе ја одржи редовната 106-та седница

Владата на Република Македонија, денеска, 14.09.2021 година (вторник), со почеток во 12:00 часот, ќе ја одржи редовната 106-та седница со повеќе точки од својата програма...

Македонија 11.09.21 | 20:46

Десетина закони со европско знаме во собраниската агенда за вторник

Десетина закони досега се обележани со европско знаме во дневниот ред за новата собраниска седница, прва по летните одмори на пратеницире, што треба да почне во вторник. Во...

Македонија 17.08.21 | 09:13

Владата ќе одржи седница во 12.30 часот

Владата на Република Македонија, денеска, 17.8.2021 година (вторник), со почеток во 12:30 часот, ќе ја одржи редовната 99-та седница со повеќе точки од својата програма...

Македонија 04.08.21 | 13:57

Не се знае дали ќе бидат ставени на дневен ред на Влада: „Утрето“ на Заев за сервисирање на авионите никако да дојде

Премиерот Зоран Заев во понеделникот по пожарите во Кочани најави дека уште утре ќе биде донесена одлука за сервисирање на противпожарните авиони т.н „Канадери“. Канадерите...

Македонија 13.07.21 | 16:40

Николовски: Сите законски измени за дигитализацијата ќе бидат доставени до Собранието до крајот на август

Сите измени и дополнувања на потребните закони за дигитализација на процесите ќе бидат подготвени и доставени до Собранието до крајот на август, информираше на денешната...

Македонија 13.07.21 | 15:39

ВМРО-ДПМНЕ вечерва на седница на ИК ќе расправа за ставот на Заев и Резолуцијата која ја одбива

ВМРО-ДПМНЕ вечерва на седница на Извршниот Комитет ќе расправа за ставот на Зоран Заев кој првично ја прифати Резолуцијата таква каква што е, а сега ја одбива, брифираат...

Економија 23.06.21 | 14:45

Денеска вонредна седница за еколошката такса за горивата

Поскапување на цените на горивата за 3,5 денари без ДДВ сепак ќе има. Владата во 17 часот закажа дополнителна седница каде единствена точка на дневен ред ќе биде воведувањето...

Македонија 16.06.21 | 08:42

Османи пред пратениците ќе објаснува за што се разговара со Бугарија

Во Собранието на Република Македонија денеска седница треба да одржи Комисијата за надворешна политика. На дневен ред е разгледување на прашањето за почеток на пристапните...

Македонија 13.06.21 | 09:45

Милошоски: Османи во среда да реферира за патоказот со Бугарија пред Комисијата за надворешна политика

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ и претседател на Комисијата за надворешна политика Антонио Милошоски денеска соопшти дека за среда во 15:00 часот ќе закаже седница на Комисијата...

Македонија 08.06.21 | 10:47

Владата ќе ја одржи 77-мата седница

Владата денеска ќе ја одржи редовната 77-ма седница на која, според Дневниот ред ќе биде разгледан Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за работните...

Економија 17.05.21 | 22:48

Институциите ќе подготват акциски планови за реализацијата на ИПА 2 проектите

Владата на тематска седница што се одржа вечерва го разгледа напредокот на проектите финансирани преку ИПА 2 и проектите што се финансираат од меѓународните финансиски...

Економија 20.04.21 | 14:14

Се олеснува вложувањето во хартии од вредност во странство

Советот на Народната банка одржа редовна седница на која беше усвоена Одлуката за изменување и дополнување на Одлуката за начинот и условите под кои резидентите коишто...

Македонија 01.04.21 | 12:39

Почнува седницата за пописот, поддршката од Алтернатива и Алијанса неизвесна

Претседателот на Собранието Талат Џафери за 13 часот закажа седница на која на дневен ред ќе биде одложувањето на пописот и измените на Изборниот законик. Незивесно...

Македонија 30.03.21 | 09:42

Денеска седница на Владата

Информацијата за статусот на надградба на системот на Агенцијата за вработување на Република Македонија за поврзување со Централниот регистар на население, Предлог-законот...

Економија 26.03.21 | 22:07

Владата ја одржа 58. седница: Ова се новите одлуки

Владата на Македонија на 58-та седница што се одржа вечерва ја разгледа и усвои Информацијата за статусот на реализација на економски мерки за справување со КОВИД-19,...

Македонија 16.02.21 | 14:36

Недоволен број присутни пратеници: Прекината 34. седница на Собранието

Собраниската седница денеска почна по два часа од закажаниот термин и набргу беше прекината поради недоволен број присутни пратеници во салата. Откако заменик-министерот...

Свет 20.01.21 | 12:04

ЕП: Џо Бајден би бил драг гостин на пленарна седница во Стразбур

Манфред Вебер, лидер на Европската народна партија – ЕПП, које е водечка партија во Европскиот парламент, изјави дека новбиот американски претседател би бил драг гостин на...