Ознака: сашко кедев
Патувања 16.05.24 | 07:01

Д-р Сашко Кедев продолжува ги освојува највисоките светски врвови

Познатиот македонски кардиолог и алпинист, д-р Сашко Кедев се искачи на Лоце (8.516 метри), четвртиот највисок врв во светот. Со овој подвиг, тој до сега освои десет од 14...

Останати спортови 15.05.24 | 12:43

Д-р Кедев ја развеа Македонија и на Лоце, со тоа освои 10 од 14 највисоки врвови во светот

Познатиот македонски кардиолог и алпинист, д-р Сашко Кедев се искачи на Лоце (8.516 метри), четвртиот највисок врв во светот. Со овој подвиг, тој до сега освои десет од 14...

Останати спортови 07.05.24 | 19:18

Сашко Кедев на Велигден стана првиот Македонец кој го искачи петтиот највисок врв во светот

Македонскиот кардиолог Сашко Кедев утрото на Велигден се искачи на врвот Макалу, висок 8.485 метри, петти највисок планински врв во светот и десетти и со ова стана првиот...

Патувања 19.01.24 | 12:52

Д-р Кедев ги презентираше планинарските подвизи „8/8000“

Синоќа во Кристалната сала на Офицерскиот дом-КИЦ Битола, се случи величенствен спортско-културен настан, кој ја исполни салата и срцата на присутните со возбуда, восхит...

Калеидоскоп 22.11.23 | 11:21

Секоја планина – своја тежина, но за мене најтешко беше на Нанга Парбат, вели Сашко Кедев кој годинава искачи три врва над 8.000 метри

Од 14 светски највисоки врвови што се над осум илјади метри надморска височина македонскиот планинар Сашко Кедев година достигна да искачи осум од нив. Само во текот...

Останати спортови 04.10.23 | 20:05

Сашко Кедев го освои Чо Ју- 8.000 метри

Кардиологот Сашко Кедев кој е член на МАНУ го освои и врвот на Чо Ју кој е негов осми освоен врв над 8.000 метри. Чо Ју е висок 8,201 метри и е шеста највисока планина во светот. Експедицијата...

Останати спортови 04.10.23 | 12:07

Сашко Кедев се искачи на шестиот највисок врв во светот Чо Ју

Кардиологот Сашко Кедев кој е член на МАНУ го освои и врвот на Чо Ју кој е негов осми освоен врв над 8.000 метри. Чо Ју е висок 8,201 метри и е шеста највисока планина во светот. Експедицијата...

Останати спортови 02.07.23 | 19:44

Сашко Кедев утрово го освои врвот Нанга Парбат во Пакистан

Алпинистот и кардиолог, Сашко Кедев утрово заедно со уште деветмина планинари го освои врвот Нанга Парбат висок 8.125 метри, на планинскиот масив Каракорум во Пакистан,...

Останати спортови 17.04.23 | 12:41

Кедев пак на врвот на светот, ја освои и Анапурна

Членот на Македонската академија на науките и уметностите доктор Сашко Кедев повторно се искачи на врвот на светот. Во информацијата за освојувањето на Анапурна проф....

Македонија 12.01.23 | 09:07

Кедев: Повеќе од 10 месеци надлежните институции не открија кој ми го злоупотреби името

Случајот е пријавен пред повеќе од десет месеци, но досега никој од надлежните институции не се потруди ништо да направи. Никој не откри која е фирмата која седи во позадина,...

Калеидоскоп 13.12.22 | 12:07

Кардиологот Кедев е првиот Македонец кој искачи пет врва над 8 илјади метри

Кардиологот Сашко Кедев е единствениот Македонец кој искачил пет врвови со височина над осум илјади метри. Во интервју за „Канал 5“, кардиологот вели дека за него ова...

Останати спортови 11.04.22 | 11:18

Сашко Кедев го искачи Даулагири, седмиот највисок врв на светот и испиша историја

Кардиологот и академик Сашко Кедев пред два дена се искачи на Даулагири, планина од планинскиот венец Хималаи, која со својата надморска висина од 8167 метри претставува...