Ознака: сабота
Скопје 24.06.22 | 15:43

Во Скопје посебен режим на сообраќај во сабота

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека на 25.06.2022 година (сабота) поради одржувањето на „Парада на гордоста“, ќе бидат преземени мерки за посебен...

Скопје 19.04.22 | 09:58

Од среда до сабота изменет сообраќаен режим во Скопје

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека во периодот од 20.04.2022 до 23.04.2022 година, поради официјална посета на претседателот на Република Латвија,...

Калеидоскоп 12.03.22 | 18:04

Денеска е Тодорова Сабота, направете го ова јадење старите веруваат дека носи среќа

Теодорова сабота е празник кој се празнува за време на Велигденскиот пост и е посветен на Светиот великомаченик Теодор Тирон, чиј ден се празнува и на 17 февруари. Сабота...

Калеидоскоп 24.02.22 | 11:39

В сабота е Задушница

Православните христијани во сабота ја одбележуваат Задушница во знак на сеќавање на оние кои не напуштиле. Црквата пропишала посебни денови – задушници, четирипати...

Сервиси 23.02.22 | 12:21

Oд сабота нов влажен бран

Во следните два дена времето ќе биде стабилно, утре со умерен до засилен северен ветер, повремено со брзина над 60км/час. Утринските температури ќе бидат пониски, а дневните...

Калеидоскоп 02.07.21 | 10:19

Фестивалот „Поточиња“ во сабота на „Школка“ во парк

По подолго време, поради ситуацијата со коронавирусот, Детскиот музички фестивал „Поточиња“ повторно на отворена сцена и пред публика ќе го одржи своето 18. издание,...

Македонија 11.05.21 | 13:15

„Учебници и настава мора да има“ в сабота ќе излезат на марш во Скопје и мирни протести низ градовите

Граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ во сабота ќе одржи марш во Скопје и мирни протести низ другите градови, најавија денеска на прес-конференција...

Калеидоскоп 29.04.21 | 15:40

Светиот благодатен оган ќе пристигне в сабота

Комисијата за односи со верските заедници соопшти дека на 1 мај кога се празнува Велика сабота, во нашата држава во вечерните часови ќе пристигне светиот благодатен...

Македонија 23.03.21 | 19:18

ВМРО ДПМНЕ в сабота ќе протестира пред Министерството за здравство: Здравје, а не провизии!

„Здравје, а не провозии“, градскиот комитет на ВМРО ДПМНЕ најавува протест в сабота, во 11,30 часот пред министерството за здравство 3.500 починати поради корона. Провизии...

Сервиси 11.03.21 | 12:03

Од недела повторно дожд и ветер

Нов влажен бран со дожд и ветер се очекува од недела вечер кога ќе има локални врнежи од дожд, кои веќе во понеделник ќе се прошират низ целата држава и на места ќе бидат...

Македонија 25.09.20 | 23:14

Протест против полициската бруталност утре во Битола

По инцидентот во кој битолчани од ромската заедница беа тепани од полициски службеници откако направиле сообраќајка, на социјалните мрежи се најавува протест против...

Скопје 10.09.20 | 13:52

Ѓорчепетровци излегуваат на протест против, како што велат, криминално донесениот ДУП

Ѓорчепетровци во сабота излегуваат на мирен протест, велат точно на пладне ќе ја блокираат главната улица во населбата. Граѓаните на населбата Дексион организирани...

Сервиси 23.06.20 | 14:53

Лични карти и пасоши во Скопје ќе се издаваат и во сабота и недела

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните во Скопје дека во периодот до одржувањето на парламентарните избори ќе биде овозможено подигање на готовите...

Калеидоскоп 06.03.20 | 21:59

Утре е Тодорова сабота: Жените никако не смеат да го прават ова за да не ги следи несреќа

Тодорова сабота или Тодорица се смета за празник на приврзаноста кон велигденскиот пост. Именден празнуваат: Тодор, Тодорка, Божидар (доаѓа од Тео-Бог и дар). Иако Тодорова...

Калеидоскоп 06.03.20 | 10:03

Вечер сите девојки пред да легнат треба да го направат ова- ноќта пред Тодорова сабота се остваруваат сите желби

Тодорова сабота или Тодорица се смета за празник на приврзаноста кон велигденскиот пост. Именден празнуваат: Тодор, Тодорка, Божидар (доаѓа од Тео-Бог и дар). Јавувањето...

Сервиси 10.12.19 | 13:02

Оваа сабота ќе биде работна за вработените во дел од државните институции

Владата на својата 167 седница донесе одлука 14 декември, сабота, да биде работен ден за вработените во државните институции. Оттаму соопштуваат дека согласно одлуката,...

Македонија 19.09.19 | 15:38

Во сабота нова рунда преговори за законот за ЈО

Работните групи на власта и опозицијата викендов ги продолжуваат разговорите по Законот за јавно обвинителство откако минатата недела двете страни разменија предлози...

Македонија 21.01.19 | 09:58

Ќе се учи во сабота за да одработат деновите од продолжениот распуст?

Уште нема официјална информација дали поради продолжениот зимски распуст учениците во основните и средните училишта ќе учат во некоја од наредните саботи. Владата...