Теодорова сабота е празник кој се празнува за време на Велигденскиот пост и е посветен на Светиот великомаченик Теодор Тирон, чиј ден се празнува и на 17 февруари.

Сабота всушност го одбележува неговото појавување на епископот Евдоксија, првата сабота од првата недела од Великиот пост.

За овој празник уште од нашите предци се поврзуваат различни обичаи, а порано најчесто се поврзувале со животните, особено со коњите. Се верува дека Теодор Тирон јавал куци коњ, а понекогаш на овој ден се организирале коњски трки или се јавале и покажувале коњи.

Бидејќи празникот се поврзува со коњи, на овој ден во водата за капење се ставале потковици, но се месел и колач (леб) со украси во форма на коњи и потковица – се сметало дека привлекува среќа. На Балканот постои обичај за овој празник да се подготвува пченица, кое инаку се подготвува за слава.

Но, покрај сите обичаи, најважно на овој празник е развивањето на духовноста преку молитвата, љубовта во срцето и негувањето на внатрешниот мир.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.