Ознака: Сабина Ајрула Тозија
Култура 28.04.22 | 10:46

Синот на актерката Сабина Ајрула-Тозија, режисерот Вардан Тозија нема да учествува на настанот место комеморација во Драмскиот театар

Драги пријатели и почитувачи на делото на Сабина Тозија, Ве известувам дека нема да присуствувам на утрешната комеморација организирана од Драмски театар за заминувањето...

Култура 11.08.21 | 11:53

Замина Сабина Ајрула Тозија, актерката од златната генерација на македонската театарска и филмска сцена

Си замина Сабина Ајрула Тозија, актерката од златната генерација на македонската театарска и филмска сцена. После долго и тешко боледување почина синоќа во Скопје. Таа...

Култура 10.08.21 | 22:49

Почина актерката Сабина Ајрула Тозија

Познатата македонската актерка Сабина Ајрула Тозија по долго и тешко боледување почина на 75 годишна возраст. Ајрула Тозија беше член на ансамблот на Драмски театар. По­во­зрас­ни­те...